۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۵

فاجعه منا؛ رویدادی غم انگیز و فراموش ناشدنی/نگاه اجتماعی - فرهنگی روزنامه ها

فاجعه منا؛ رویدادی غم انگیز و فراموش ناشدنی/نگاه اجتماعی - فرهنگی روزنامه ها
تهران- ایرنا- روزنامه های سه شنبه 16 شهریور 1395 مسایل مهمی چون «یادمان شهدای حادثه منا»، «اعتیاد به مواد مخدر» و «پزشکی و لزوم توجه به این شغل حساس» را برجسته کردند و از زاویه های مختلف به واکاوی آنها پرداخته اند.

مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گو ها و ... به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن از اهمیتی فزاینده برخوردار است.
گروه اطلاع رسانی ایرنا در گزارش پیش رو تلاش کرده است با رصد روزنامه های صبح سه شنبه ایران، مهمترین محورهای اجتماعی- فرهنگی روزنامه ها را بازتاب دهد.

**منا، یادبود فاجعه ای فراموش نشدنی
فرارسیدن نخستین سالگرد فاجعه منا و شهادت مظلومانه حجاج درحال انجام مناسک حج موجب شد که روزنامه های صبح امروز با انتشار یادداشت و گزارش هایی این موضوع را بررسی کنند.
روزنامه «تفاهم» در سرمقاله ای با عنوان «منا؛ سرزمین فرشته ها»، نوشت: نخستین سالگرد شهادت مظلومانه 461 تن از حجاج کشورمان در فاجعه اسف بار منا در حالی در روزهای آینده برگزار می شود که برخی از خانواده های این شهدا، فاجعه منا را تلخ ترین خبر زندگی خود عنوان می کنند و معتقدند که این فاجعه نباید به فراموشی سپرده شود.
در ادامه این سرمقاله می خوانیم: عده ای از این خانواده ها ، نام منا را یادآور مظلومیت کسانی می دانند که حجاج تنها با سلاح ا... اکبر و لبی تشنه به قتلگاهی هدایت شدند که تنها علت آن بی کفایتی آل سعود را رقم می زد. یکی از فرزندان شهدای منا شنیدن نام منا را تداعی کننده صحنه ای از کربلا عنوان کرد و گفت: شهادت با لب تشنه آنهم درگرمای سوزان مملکت حجاز (عربستان) در سرزمین منا عین مظلومیت است و هر انسان آزاده ای را به یاد شهدای کربلا می اندازد.
روزنامه «اعتماد» با انتشار سرمقاله ای با عنوان «تاریخ برای پیروزی حجاج تکرار خواهد شد»، آورد: حج به عنوان یک نکته شاخص در تاریخ جهان اسلام و جامعه اسلامی محسوب می شود. در باب خصوصیات حج مسائل گوناگونی قابل طرح است. علاوه بر آنچه قرآن کریم در مورد خصوصیات حج برای جامعه انسانی و اسلامی بیان کرده است و از یک طرف مورد استناد ما قرار می گیرد، خصوصیات تاریخی و عملکرد حاکمان هم از طرف دیگر برای جامعه مسلمانان قابل یادآوری است.
در ادامه این سرمقاله می خوانیم: در خصوص شاخصه های حج و زیارت مکه معظمه اینگونه عنوان شده که این امر سبب حفظ و تقویت منافع مسلمانان می شود. در این شاخصه ها که در نتایج انجام حج و در جهت تامین منافع مسلمانان مطرح می شود، فراهم بودن شرایط محیطی از اهمیت بالایی برخوردار است. شرایطی که بارها در ادوار مختلف تاریخ اسلام هم شاهد بوده ایم که وقتی در حد مساعدی فراهم نمی آید، حج مسلمانان هم انجام نمی شود.
روزنامه «اطلاعات» در یادداشتی با درج عنوان «هشدار به آل سعود»، آورد: پیام امسال رهبر انقلاب به حجاج بیت الله الحرام و سایر مسلمانان جهان، طنین دیگری داشت. پیامی که از سطر سطر آن می شد ترجمان بلیغ خشم خدا را شنید. این پیام دردآلود، همچون سخنان سال گذشته ایشان در نوشهر، ضمن آنکه رسواگر شیاطین حاکم بر سرزمین وحی شد، مرهمی بود بر زخم عمیق داغداران فاجعه منا و همه آلام و رنج های مسلمانانی که در کشورهای مختلف، قربانی سیاست های آل سعود شده اند.
در ادامه این یادداشت می خوانیم: تشبیه سران این رژیم سفاک به شیاطین کوچکی که خود را وقف خدمت به شیطان بزرگ کرده اند برازنده ترین تشبیه برای افشای ماهیت پلید آنان است. ایشان نه تنها بر مجرمیت آل سعود در پدید آمدن فاجعه منا تأکید کردند، تعمد آن جانیان در به شهادت رساندن ضیوف الرحمان را نیز به یاد جهانیان آوردند.
روزنامه «حمایت» با عنوان «برنامه های سالگرد شهدای منا در 14 کشور جهان برگزار می شود»، نوشت: به گفته رییس سازمان حج و زیارت، طبق برنامه ریزی کمیته بین المللی قرار است در سالگرد شهدای منا، برنامه های مختلفی در 14 کشور برگزار شود. برنامه های ستاد بزرگداشت شهدای منا روز گذشته در قالب نشست خبری از سوی سخنگوی این ستاد عنوان شد. سعید اوحدی در این جلسه گفت: ستاد بزرگداشت شهدای منا متشکل از سازمان های مختلف و با محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل شده و در این راستا هفت کمیته محتوایی، اجرایی، حقوقی، مردمی و بین المللی برای هر چه بهتر برگزار شدن نخستین سالگرد شهدای منا شکل گرفت.
در ادامه این مطلب می خوانیم: وی یکی از مهم ترین مراسم یادبود شهدای منا را برگزاری دعای عرفه در 15 استان کشور خواند و تصریح کرد: مراسم پرفیض دعای عرفه امسال در استان هایی که بیشترین شهید فاجعه منا را داشته اند با حضور خانواده این شهیدان برگزار خواهد شد. رییس سازمان حج و زیارت افزود: مصلای تهران نیز در روز عرفه پذیرای خانواده های شهید منا و خیل عظیم مردم خواهد بود که تصور می کنیم دعای عرفه امسال با توجه به ظلم مسئولان سعودی مبنی بر عدم اجازه ورود زائران ایرانی به مناسک حج باشور و حرارت بیشتری برگزار شود.

** اعتیاد بزرگترین آسیب اجتماعی فراروی جوانان
اعتیاد به مواد مخدر و وابستگی به انواع آن علاوه بر این که ضررهای جانی و مالی فراوانی را برای فرد و خانواده به دنبال دارد، به افزایش انواع آسیب های اجتماعی دامن می زند و هزینه های بسیاری را برای جامعه و دولت به همراه دارد. بنابراین لزوم توجه به این موضوع باعث شد که روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی به این مقوله بپردازند.
روزنامه «فرهیختگان» در گزارشی با عنوان «آمار واقعی اعلام می شود»، نوشت: سال 1390 آخرین باری بود که ستاد مبارزه با مواد مخدر آمار معتادان را اعلام کرد؛ آماری که نشان داد تعداد معتادان از سال 85 به بعد هیچ تغییری نکرده است. همین ثابت بودن آمار، حکایت از غیرواقعی بودن آن آمار داشت، اما حالا ستاد مبارزه با مواد مخدر با کمک بهزیستی «پیمایش ملی اعتیاد» را انجام داده است تا شاید بعد از سال ها آمار دقیقی از تعداد معتادان، میزان مصرف و ... به دست بیاورند و براساس آماری واقعی، پژوهش و تصمیم گیری کنند.
در ادامه این گزارش می خوانیم: علی هاشمی، رئیس کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این رابطه می گوید: «این سیاست که آمارها را اعلام نمی کنند عادت اشتباه دولت قبل است که با تصور اینکه اعلام آمار درست معتادان اذهان عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد، آن را مخفی می کردند. در صورتی که اعلام آمار می تواند به تصمیم گیری درست و علمی و درمان معتادان کمک کند.»
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با درج عنوان «متادون؛ ناجی دولبه»، نوشت: شیوع شناسی اعتیاد در ایران که سال 1390 انجام شد، یک میلیون و 325 هزار نفر از جمعیت کشور دچار وابستگی حرفه ای به انواع مخدرها و محرک ها بودند که 63 درصد از این تعداد، متاهل بودند.سالانه حدود 750 هزار نفر از معتادان کشور، به صورت داوطلب یا به اجبار و تحت شمول اجرای مواد 15 و 16 اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر - مصوب 1389 - تحت درمان قرار می گیرند که تعداد افراد تحت پوشش درمان نگه دارنده با متادون حدود 400 هزار نفر است. از مجموع افراد تحت درمان، حداکثر 15 درصد ماندگاری بر پاکی خواهند داشت و باقی، دوباره به چرخه اعتیاد بازمی گردند.
در ادامه این گزارش آمده است: مجری برنامه تلویزیونی «حریم مهرورزی» از یک روانپزشک دعوت کرده که درباره تاثیر اعتیاد و مصرف مواد مخدر بر روابط زناشویی حرف بزند. روانپزشک در ادامه توضیحات خود می گوید: «معتادان تحت درمان با متادون دچار ناباروری می شوند چون متادون بر غده هیپوتالاموس تاثیر می گذارد.» متادون؛ این مخدر تولید شده از خشخاش با تاثیر مشابه هرویین می تواند بیشترین تاثیر را در تغییر الگوی مصرف معتادان تزریقی از تزریق به تدخین داشته باشد. دارویی که می توانست چنین نتیجه ای به دست دهد در حکم همان تیری بود که در لحظه، دو نشان را هدف می گرفت.
روزنامه «آرمان» در گزارشی با درج عنوان «مصرف مشروبات الکلی بیش از حد انتظار»، نوشت: نتایج پیمایش ملی شیوع شناسی اعتیاد که روز گذشته توسط معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی اعلام شد هر چند برخی نگرانی ها در حوزه اعتیاد را که بیشتر ناشی از اظهار نظر های غیر کارشناسی است، برطرف می کند، اما خود حاوی هشدار هایی است که در مواردی نشان از مشکلاتی دارد که به تازگی در حوزه مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی، دخانیات و دارو های مخدر به وجود آمده است.
در ادامه این گزارش می خوانیم: روز گذشته علاوه بر معاون پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی در مراسم مختلف چندین مقام مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در مورد نرخ شیوع اعتیاد، روش های مقابله با آن و همچنین حمایت از معتادان بی بضاعت پرداختند. بر اساس اعلام محسن روشن پژوه مصرف همزمان چند ماده مخدر، نزدیک شدن سن اعتیاد زنان و مردان و مصرف بیش از انتظار مشروبات الکلی در ایران از جمله مسائل هشداردهنده ای است که عدم توجه به آنها می تواند به فاجعه ختم شود.
روزنامه «ایران» همچنین در گزارشی خبری با عنوان ««تریاک» بیشترین مخدرمصرفی در کشور است»، نوشت: معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با تشریح بخشی از نتایج طرح «پیمایش ملی اعتیاد» گفت: همچنان درکشور بیشترین مخدر مصرفی «تریاک» و هنوز هم عمده شکل مصرف به شیوه «کشیدن» (تدخین) است.
در ادامه این مطلب می خوانیم: محسن روشن پژوه افزود: در پیمایش ملی خانوار زنگ حداقل 30 هزار خانه به صدا درآمد و از میان جمعیت 61 هزار نفری این پیمایش حدود 59 هزار نفر با بعد خانوار سه نفر معادل بیش از 20 هزار خانوار در جمعیت عمومی کشور به سؤالات این پیمایش پاسخ دادند. وی ادامه داد: این طرح به شیوه خوداظهاری و به روش خانه به خانه بوده و در تمامی استان ها و شهرهای کشور دارای نمونه بوده است.

**پزشکی، حرفه ای با کارکردهای حساس
شغل پزشکی به عنوان حرفه ای زندگی بخش و نجات دهنده از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است. رسیدگی به این شغل و راهکاریابی برای بهبود فضای پزشکی موضوعی بود که شماری از روزنامه های امروز در گزارش ها و مطالبی این موضوع را برجسته کردند.
روزنامه «ایران» در گزارشی با بازتاب عنوان «کسر مالیات پلکانی 55 درصدی از پزشکان با در آمد بالای 40 میلیون تومان»، نوشت: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بتازگی از ارائه پیشنهادی به مجلس مبنی بر اعمال مالیات پلکانی ( با افزایش درآمد درصد مالیات زیاد می شود) بر درآمد پزشکان خبر داده است که مطابق آن از درآمد بالای 50 میلیون تومانی پزشکان، 70درصد مالیات کسر می شود. به گفته دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، این میزان کسری از درآمد در اختیار بیمارستان دولتی قرار می گیرد و صرف توسعه بیمارستان و کارانه پرستاران و سایر پرسنل می شود و از 45 درصد باقی مانده نیز 20 درصد مالیات از سوی وزارت اقتصاد کسر می شود و عملاً پزشکان برای کارکردهای بالای 40 میلیون تومان فقط 36 درصد درآمد کارکرد خود را دریافت می کنند.
در ادامه این گزارش آمده است: در حالی که بعد از انتشار این خبر برخی از رسانه ها برداشت های سوئی را درباره افزایش 70 درصدی مالیات همه پزشکان از سوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی مطرح کردند، روز گذشته قائم مقام وزیر بهداشت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره ابهام اخذ مالیات 70درصدی از حقوق پزشکان توضیح داد: «در ارتباط با طرح این مسأله از سوی رئیس کمیسیون بهداشت، سوء تفاهمی پیش آمده است. پیشنهاد وزارت بهداشت در خصوص سیستم پرداخت به پزشکان پلکانی است که در حال حاضر نیز اجرا می شود. طبق این سیستم زمانی که کارکرد پزشکان به 40 میلیون تومان رسید از هر مبلغی که بیشتر از آن دریافت می کنند 55درصد کسر می شود. از رقم باقی مانده نیز 20 درصد مالیات کم می شود. این تصمیم برای افراد بخش دولتی اعمال می شود.»
روزنامه «ایران» همچنین در یادداشتی با عنوان ««تلگرام» مطب پزشک نیست»، نوشت: نمی دانستم خیار نقشی به این مهمی در زندگی مان دارد تا اینکه چند روز پیش دیدم، مادرم تکه ای خیار برداشته و زنگ لولای درها را پاک می کند. وقتی تعجبم را دید، گفت در تلگرام خوانده به جای روغن چرخ، یک تکه خیار می تواند جیرجیر در را قطع کند. البته جیرجیر در خانه مان فرقی نکرد اما همه جا بوی خوب خیار گرفت. بعد از این تلاش نافرجام مادرم، سراغ مطلبی رفتم که او را به چنین آزمایش علمی تشویق کرده بود. راستش را بخواهید به اندازه هزار پایان نامه دانشگاهی، مطلب اندر فواید خیار دیدم.
در ادامه این یادداشت می خوانیم: در این مدت و بویژه با رشد شبکه های موبایلی از این دست مطالب کم ندیده ام و ندیده ایم. نویسندگان نامعلومی که درباره فواید برخی مواد غذایی، آنچنان داستان سرایی می کنند که همان موقع دلت می خواهد بلند شوی بروی فروشگاه و خرید کنی تا یک موقع خدای نکرده از فواید ضد سرطان وعافیت بخشش عقب نمانی. آه که چه روزهایی از دست رفت و سیر خام نخوردیم! البته ممکن است درست چند روز بعد خلاف آن مطلب را هم بخوانی و کلاً گیج شوی که بالاخره کدام توصیه و مطلب درست است.
روزنامه «اطلاعات» با درج عنوان «پزشکان نیکوکار، نشان دکتر حکیم زاده دریافت می کنند»، نوشت: مراسم بزرگداشت مرحوم دکتر محمدرضا حکیم زاده، مؤسس آسایشگاه خیریه کهریزک با معرفی پزشکان برتر سازمان های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آسایشگاه خیریه سالمندان و معلولان کهریزک برگزار شد.
در ادامه این مطلب آمده است: علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم با قدردانی از خدمات دکتر حکیم زاده، تلاش های دکتر دوایی و دکتر دولتی از پزشکان خیر کشور را تحسین کرد و در ادامه سخنانش از تهیه نشان و ساخت تندیس دکتر حکیم زاده با مشارکت سازمان نظام پزشکی خبر داد و گفت: این نشان به پاس خدمات و تلاش پزشکان نیکوکار، به آنها اهداء می شود.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9368**9131

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking