۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۱

926 سبد غذایی بین مردم طوفان زده شمال سیستان و بلوچستان توزیع شد

926 سبد غذایی بین مردم طوفان زده شمال سیستان و بلوچستان توزیع شد
زاهدان- ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: 926 سبد غذایی از 10 شهریور تاکنون بین مردم طوفان زده روستاهای شهرستانهای مرزی هیرمند، زابل و زهک در شمال استان توزیع شد.

رسول راشکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 32 نیروی هلال احمر در قالب 6 تیم عملیاتی در این مدت 222 سبد غذایی را در چهار روستای زابل، 374 سبد غذایی را در یک روستای هیرمند و 330 سبد غذایی را بین مردم توفان زده پنج روستای زهک توزیع کردند.
وی ادامه داد: با توجه به تداوم وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان نیروهای امدادی در آماده باش کامل بسر می برند تا در کمترین زمان خدمات مورد نیاز را به مردم ارائه دهند.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای سیستان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را در شبانه روز گذشته به حدود سه برابر حد مجاز رساند.
علی ملاشاهی حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت به 376 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است.
وی گفت: سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در این مدت در سیستان به70 کیلومتر بر ساعت رسید به طوری که ضمن کاهش کیفیت هوا؛ میزان دید افقی را در زهک به 2 هزار متر و زابل سه هزار متر کاهش داد.
وی تصریح کرد: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان همچنان امروز و فردا در منطقه تداوم دارد و در این مدت سرعت وزش باد به حدود 80 تا 90 کیلومتر بر ساعت می رسد.
به گزارش ایرنا بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7316 / 6081

منبع : ایرنا

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

    website tracking