۱۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۷

فارس گزارش می‌دهد

آغاز روزشمار بهره‌برداری از میدان بزرگ امام خمینی(ره)/پروژه تا آذرماه کامل می‌شود

آغاز روزشمار بهره‌برداری از میدان بزرگ امام خمینی(ره)/پروژه تا آذرماه کامل می‌شود
میدان بزرگ امام خمینی(ره) قم یکی از پروژه‌های نیمه کاره این شهر در نزدیکی حرم مطهر حضرت معصومه(س) است که پس از سال‌ها با وجود امکانات و ظرفیت‌هایی که دارد در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، شهر مقدس قم سالانه میزبان بیش از 20 میلیون زائر بوده و با وجود این ظرفیت عظیم از بسیاری کمبودها در زمینه‌های مختلف خدماتی، عمرانی و ... رنج می‌برد. سالانه خیل عظیم مشتاقان خاندان عصمت و طهارت در این شهر حضور پیدا کرده و ضمن زیارت بارگاه حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران، از ظرفیت‌های معنوی موجود در این شهر بهره می‌برند.

همچنین وجود حوزه‌های علمیه در این شهر امکانی فراهم کرده که اقبال مشتاقان علوم دینی در پایتخت جهان تشیع بیش از پیش باشد به نوعی که هزاران نفر از کشورهای مختلف جهان در این شهر مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

با وجود این همه رغبت و تمایل زائران و طالبان علوم دینی در این شهر و همچنین افزایش چشمگیر جمعیت آن طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی، اما زیرساخت‌ها و امکانات خدمات رسانی در آن به اندازه کافی گسترش پیدا نکرده است.

پس از عنایت مقام معظم رهبری به ارتقاء جایگاه شهر قم به استان، اعتبارات ویژه و مناسبی به این خطه مقدس اختصاص پیدا کرد و زمینه مناسبی برای فعالیت‌های عمرانی، خدماتی، اقتصادی و... در آن فراهم شد اما همچنان فقر و ضعف زیرساختی این شهر که حکایتی دیرینه دارد، پابرجاست.

در سال‌های اخیر باب جدید تقویت زیرساختی در قم باز شد. با تقویت رویکرد حرکت برنامه محور در شهر و همچنین اولویت‌بندی اقدامات خدمات رسانی در شهر آغاز شد و حجم گسترده عملیات عمرانی به ویژه در محدوده حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران به عنوان دو قطب مذهبی شهر اجرایی شد آنچنان که اگر کسی طی این سال‌ها وارد شهر قم و به ویژه محدوده مرکزی آن نشده باشد، تغییرات زیادی در آن مشاهده خواهد کرد.

اجرای شبستان امام خمینی(ره)، صحن صاحب الزمان، صحن شرقی و میدان بزرگ امام خمینی در محدوده حرم مطهر حضرت معصومه(س) و همچنین اجرای طرح توسعه مسجد مقدس جمکران و افزایش چشمگیر سطح خدماتی این مکان مقدس از جمله پروژه‌هایی است که طی دهه اخیر اجرایی شده است.

میدان بزرگ امام خمینی(ره) یکی از پروژه‌های چندمنظوره‌ای است که تکمیل آن ظرفیتی عظیم را به مجموعه هسته مرکزی شهر قم و محدوده حرم مطهر حضرت معصومه(س) اضافه خواهد کرد. ارائه خدمات گسترده در قالب کاربری‌های متنوع تجاری، خدماتی، پارکینگ و... این مجموعه را به پروژه‌ای منحصر به فرد در استان قم تبدیل کرده که می‌توان تجمیع خدمات را در این مجموعه شاهد بود.

پروژه میدان بزرگ امام خمینی(ره) توسط شهرداری قم از سال 83 در مجاورت حرم حضرت معصومه(س) و میدان آستانه کلید خورد. این پروژه از شمال غربی با رودخانه، از شمال شرقی با مسجد امام حسن عسگری(ع)، از جنوب شرقی با مجتمع تجاری الغدیر و از جنوب غربی با هتل بین المللی قم همسایگی دارد و در امتداد خیابان آستانه و جبهه شمالی حرم مطهر حضرت معصومه(س) اجرایی شده است.

سطح کلی زیربنای این پروژه 135 هزار مترمربع در پنج طبقه زیر سطح اصلی میدان است. میدان اصلی پروژه نیز که دسترسی به حرم مطهر حضرت معصومه و فضای آرامشی در کنار محدوده شلوغ هسته مرکزی شهر را فراهم می‌کند زیربنایی بالغ بر 40 هزار مترمربع دارد. سه طبقه از این پروژه با کاربری پارکینگ بوده که می‌تواند بخش زیادی از نیاز به پارکینگ در هسته مرکزی شهر را برطرف کند و در حال حاضر در حال بهره برداری است. این پارکینگ با ظرفیت بیش از 2 هزار خودروسواری و هزار موتورسیکلت بازگشایی شده است.

یکی از مزیت‌های این پروژه دسترسی جداگانه به بخش‌های پارکینگ و تجاری است که امکان خدمات رسانی مطلوب‌تر به زائران را فراهم می‌کند. در مجموع 8 سرویس پله فرار، 18 آسانسور و 24 پله برقی، تأمین کننده دسترسی بین سطح میدان و ترازهای مختلف زیرین آن هستند. البته دسترسی‌های عمومی طبقات با دسترسی‌های اختصاصی در ارتباط هستند تا امکان خدمات رسانی در مواقع اضطرار وجود داشته باشد.

در این پروژه همچنین خدمات بهداشتی ویژه زائرین نیز مورد توجه بوده است. در طرفین هتل بین المللی قم در دو طبقه زیرین مجموعاً 412 چشمه سرویس بهداشتی با امکانات کامل پیش بینی شده است. همچنین در زیرزمین سوم نیز 196 واحد دوش با امکانات کامل سرویس بهداشتی، رختکن و... پیش بینی شده که دسترسی مستقلی از سطح میدان دارد.

در طبقات زیرزمین اول و دوم در بخش تجاری نیز 738 واحد تجاری در اندازه‌های مختلف طراحی شده که می‌تواند سطح گسترده‌ای از خدمات را تأمین کند. در حال حاضر بهره برداری از سطح میدان، پارکینگ‌ها و سرویس‌های بهداشتی تکمیل شده و مراحل نهایی راه اندازی پروژه با تمام کاربری‌ها از جمله کاربری تجاری در حال انجام است.

در حال حاضر این پروژه تاخیری چندساله دارد و البته مسوولان امر خبر از تکمیل و بهره‌برداری از آن تا آذرماه داده‌اند. البته در مقاطع مختلف بخش‌هایی از این پروژه از جمله پارکینگ و سطح اصلی آن به بهره برداری رسیده است.

یکی دیگر از موارد قابل ذکر این پروژه توجه به اصول معماری اسلامی و ایرانی در طراحی آن است. دسترسی‌ها، پیش بینی فضای سبز و آب‌نما و همچنین طراحی فضاهای آرامش در بخش‌های مختلف این پروژه جلوه خاصی به آن بخشیده است.

مدیرعامل سازمان توسعه و عمرانی شهرداری قم به عنوان متولی تکمیل پروژه میدان بزرگ امام خمینی(ره) با اشاره به وضعیت آن گفت: پروژه میدان بزرگ امام خمینی(ره) در مراحل نهایی راه اندازی است و بخش‌های مختلف تجاری آن در حال آماده سازی است.

محمدتقی نادعلی با بیان اینکه تا آذرماه شاهد بهره برداری کامل از پروژه بزرگ میدان امام خمینی خواهیم بود، تصریح کرد: این پروژه در بخش‌های مختلف امکانات منحصر به‌فردی دارد و در بخش پارکینگ نیز یکی از مجهزترین پارکینگ‌های مکانیزه کشور است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های ویژه این میدان در آینده خاطرنشان کرد: سطح این پروژه به عنوان محوطه آرامش زائر با ارائه خدمات مختلف تجاری، بهداشتی و... مد نظر بوده و در سطوح زیرین فضایی چندمنظوره و جامع برای خدمات رسانی به زائرین و مجاورین کریمه اهل بیت فراهم می‌کند.

وضعیت میدانی پروژه امام خمینی(ره) و بازگشایی بخش‌هایی از واحدهای تجاری نشان می‌دهد که این پروژه به زودی تکمیل شده و به طور کامل در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و شاهد تکمیل یکی دیگر از پروژه‌های نیمه کاره چندساله در شهر قم خواهیم بود.

================

گزارش از محمدرضا آقاباقری

================

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking