۱۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۰

امام جمعه کاشان:

مطالعه تاریخ، چهره واقعی استعمار پیر را نشان می‌دهد

مطالعه تاریخ، چهره واقعی استعمار پیر را نشان می‌دهد
امام جمعه کاشان گفت : حوزویان و دانشگاهیان ما بایستی چند پرونده تاریخی را مطالعه کنند تا ببینند چه روزهایی بر ملت ایران گذشته است و چه ستم هایی را استکبار و استعمار بر آنها روا داشته اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، آیت الله عبدالنبی نمازی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه که در مصلی بقیه الله الاعظم (عج) کاشان برگزار شد، اظهار داشت: یکی از راه‌های تحصیل تقوا، داشتن همنشینان مومن و صالح است و همانطور که در خطبه های گذشته نیز اشاره شد؛ همنشین، اگر صالح باشد در انسان اثر گذاشته و او را نیز صالح می‌کند ولی اگر همنشین ناباب و اهل معصیت باشد، انسان را هم همرنگ خودش می‌کند.

نماینده ولی فقیه در کاشان با اشاره به روایت امیرالمومنین علی (ع) که «جَلیسُ الخَیرِ نِعمَةٌ، جَلیسُ الشَّرِّ نِقمَةٌ» بیان کرد: همنشین خوب، نعمت است و همنشین بد، باعث گرفتاری و عذاب انسان می‌شود.

نمازی با بیان حدیث دیگری از مولای متقیان علی (ع) که می‌فرمایند «لاتجلسوا علی مائدة‌ شرب علیها الخمر فان الحبه لایدری متی یؤخذ» افزود: یکی از مواردی که گاهی در جامعه اسلامی ما، گزارش می‌شود این است که در برخی مجالس و شب نشینی ها و جشن ها، مشروبات الکلی دیده می‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بعضی ها تصور می‌کنند که اگر در مجالس عروسی یک جرعه بنوشند تا به عقب افتادگی متهم نشوند، اشکالی ندارد و یا برخی به ناچار و در رودربایستی قرار گرفته و مرتکب این عمل می‌شوند در صورتی که در دین رودربایستی وجود ندارد و مومن باید در دینش دارای صلابت بوده و در حفظ آن قاطع باشد.

امام جمعه کاشان تاکیدکرد: امام صادق (ع) در روایتی سفارش کرده‌اند که هر گروهی که در جلسه‌ای بنشینند که در آن، ذکری از خدا و ما اهل بیت نشود، در روز قیامت حسرت زده و پشیمان خواهند بود.

نمازی با اشاره به ثبت و ضبط شدن اعمال انسان ها گفت: هنگامی که کارهای گذشته آدمی، نشان داده می‌شود بخشی از آن نورانی، که متعلق به عبادات فرد بوده است و قسمتی دیگر، نه تاریک و نه روشن، که در آن لحظات هیچ کاری انجام نداده و بخشی دیگر نیز تاریک و ظلمات است که آن به جهت این است که در آن ساعات، به گناه و معصیت الهی پرداخته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در خطبه دوم با اشاره به مناسبات هفته و ضمن تسلیت شهادت امام جواد الائمه (ع) اظهار داشت: ایشان در سال 220 قمری و در سن 25 سالگی مظلومانه، مسموم و به شهادت رسیدند.

نمازی خاطرنشان کرد: یکی از نصایحی که امام جواد (ع) فرموده‌اند و با بحث خطبه اول هم ارتباط دارد این است که می فرمایند: «اِیّاکَ وَ مُصاحَبَهُ الشَّرِیرِ، فَاِنَّهُ کالسّیْفِ الْمَسْلول یَحْسُنُ مَنَظَرُهُ وَ یَقْبَحَ اُثَرهُ» یعنی از همنشینی با بدان بترس و بپرهیز، چرا که انسان شرور مانند شمشیر است که ظاهرش زیبا و شفاف، اما اثر و کاربردش کشتار است.

وی با اشاره به 12 شهریور و روز ملی مبارزه با استعمارانگلیس گفت: حوزویان و دانشگاهیان ما بایستی چند پرونده تاریخی را مطالعه کنند تا ببینند چه روزهایی بر ملت ایران گذشته است و چه ستم هایی را استکبار و استعمار بر آنها روا داشته اند.

نماینده ولی فقیه در کاشان بیان کرد: در سال 1294 شمسی، شوروی سابق از شمال، و انگلیس از جنوب کشور به ایران حمله کردند که در دفاع در برابر آن، یکی از سرداران بنام جنوب کشور و دلیرمرد امت اسلام، رئیسعلی دلواری به شهادت رسید.

نمازی با اشاره به سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (ع) گفت: زندگی اهل بیت (ع) برای ما الگو است و دلیل اینکه بسیاری از مشکلات، خانواده‌ها را رنج می‌دهد این است که ما از مسیر این بزرگان دور شده‌ایم و منشأ آمار طلاق نیز حاکی از آن است.

وی در ادمه افزود: برخی از افراد تصور می‌کنند که مهریه زیاد، مانع طلاق و سبب طولانی تر شدن زندگی می‌شود در حالی که اینطور نیست و بایستی در این زمینه ایمان، اعتقاد و آگاهی به وظایف مرد و زن در محیط خانواده افزایش یابد.

امام جمعه کاشان عنوان کرد: امسال با کمال تاسف، سرزمین وحی، برخوردار از حاجیان ایرانی نیست و دولت کافر آل سعود که از مصادیق آیه «هُمُ الَّذِینَ کَفَرُوا وَصَدُّوکُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ» است ملت ایران را از این فیض بزرگ، محروم کرد.

نمازی با اشاره به عظمت ماه ذی الحجه خاطرنشان کرد: بزرگان دین در این ماه به بهره برداری از فیوضات آن می‌پرداخته اند و وجود اعیاد بزرگ اسلامی و روز عرفه، عامل درخشش این ماه شریف است که باید آداب، دعاها و روزه آن را محترم شمرد.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking