۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۴

اخبار کوتاه انتظامی آذربایجان شرقی

کشف بیش از 23 تن شکر قاچاق در مراغه/ تاریخ اعزام مشمولان دارای تحصیلات کاردانی تغییر یافت

کشف بیش از 23 تن شکر قاچاق در مراغه/ تاریخ اعزام مشمولان دارای تحصیلات کاردانی تغییر یافت
کشف بیش از 23 تن شکر قاچاق در مراغه، دستگیری سارق حرفه‌ای منزل در تبریز و دستگیری 9 نفر توزیع‌کننده و کشف مقادیری مواد مخدر در هریس، از مهم‌ترین اخبار کوتاه انتظامی آذربایجان شرقی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی، سرهنگ سهراب رحیم زاده در گفت‌وگو با خبرنگاران، با اشاره به طرح کنترل و نظارت بر واحدهای صنفی، اظهار داشت: مأموران پلیس امنیت عمومی این فرماندهی در راستای ارتقاء امنیت اجتماعی در سطح اماکن عمومی، جلوگیری از بروز تخلفات و جرائم صنفی، طرح تشدید کنترل و نظارت بر واحدهای صنفی را در دستور کار خود قرار دادند.

وی افزود: مأموران در این طرح  موفق شدند فردی با هویت معلوم را که اقدام به فروش و نگهداری شکر قاچاق می‌کرد، شناسایی و دستگیر کنند.

فرمانده انتظامی مراغه، با اشاره به کشف شکر قاچاق، گفت: با هماهنگی‌های لازم، در بازرسی از انبار واحد صنفی مذکور  مقدار 23 تن و 120 کیلوگرم شکر قاچاق کشف شد.

وی ارزش ریالی این محموله را 700 میلیون ریال اعلام کرد و افزود: متهم پس از دستگیری تحویل مقامات قضایی شد.

سرهنگ رحیم زاده، در پایان از عموم شهروندان خواست، در صورت مشاهده هرگونه فعالیت غیرمجاز و قاچاق توسط افراد سودجو، مراتب را در اسرع وقت از طریق سامانه پیامکی یا تلفن 110 به پلیس اطلاع دهند تا اقدامات قانونی لازم به عمل آید.

دستگیری سارق حرفه‌ای منزل در تبریز

سرهنگ فرهنگ نوروزی با اشاره به وقوع سرقت‌های متوالی در تبریز، اظهار داشت: در پی وقوع چند فقره سرقت از منازل در منطقه‌ای از تبریز، شناسایی و دستگیری سارق یا سارقان به‌صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت.

وی ادامه داد: مأموران کلانتری 12 عباسی پس از انجام تحقیقات اولیه و بررسی شواهد موجود، موفق شدند محل اختفای متهم را شناسایی کرده و در یک عملیات غافلگیرانه وی را دستگیر کنند.

فرمانده انتظامی کلان‌شهر تبریز خاطرنشان کرد: متهم ابتدا منکر هرگونه سرقت می‌شد، اما در بازجویی‌های انجام‌شده به 2 فقره سرقت منزل اعتراف کرد که لوازم سرقتی در بازرسی از محل اختفای وی کشف و ضبط شدند.

وی در پایان از شهروندان خواست تا به تردد افراد غریبه در ساختمان حساس باشند و در صورت وجود هرگونه موارد مشکوک، مراتب را سریعاً به پلیس 110 شهرستان اطلاع دهند.

دستگیری 9 نفر توزیع‌کننده و کشف مقادیری مواد مخدر در هریس

سرهنگ ستار داداشی در تشریح این خبر اظهار داشت: طرح ارتقاء امنیت اجتماعی و پاک‌سازی نقاط آلوده و جرم خیز شهری و روستایی در راستای مبارزه قاطع با پدیده شوم مواد مخدر اجرا شد.

وی افزود: در راستای اجرای این طرح مأموران پلیس مبارزه با مواد مخدر با همکاری یگان امداد، در چندین مرحله اجرای اقدامات پلیسی نهایتاً موفق به شناسایی و دستگیری 9 نفر از توزیع‌کنندگان مواد و  کشف مقادیری مواد مخدر شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان هریس، در پایان ضمن تأکید بر همکاری و ارتباط  مداوم با پلیس، از شهروندان خواست: در صورت مشاهده و برخورد با هرگونه جرم و ناهنجاری و موارد مشکوک در شهرستان و یا خبر فروش مواد ویرانگر، مراتب  را از طریق تلفن فوریت‌های پلیس 110 اعلام تا نسبت به دستگیری مجرمان و متخلفان اقدام شود.

2 کشته و یک مجروح بر اثر واژگونی خودرو نیسان در مرند

  سرهنگ علی طاحونی در گفت‌وگو با خبرنگاران،  با اشاره به وقوع تصادف در محور مرند-یامچی، اظهار داشت: برابر اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر وقوع یک فقره واژگونی واقع در سه راهی یکانات مأموران بخش انتظامی یامچی بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: مأموران با حضور در محل مشاهده کردند یک دستگاه خودرو سواری نیسان واژگون و راننده 37 ساله و یکی از سرنشینان آن در دم فوت کردند و سرنشین دیگر خودرو نیز مصدوم و جهت مداوا به اورژانس بیمارستان مرند منتقل‌شده است.

فرمانده انتظامی شهرستان مرند تصریح کرد: کارشناسان پلیس‌راه، علت این حادثه را عدم توجه راننده به جلو ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی عنوان کردند.

کشف 12 دستگاه موتورسیکلت سرقتی در اسکو

سرگرد محمد نعمتی در تشریح این خبر اظهار داشت: در پی اخبار واصله مبنی بر اینکه فردی در یکی از روستاهای شهر اسکو اقدام به نگهداری موتورسیکلت‌های سرقتی می‌کند، بررسی دقیق موضوع در دستور کار پلیس آگاهی قرار گرفت.

وی ادامه داد: مأموران در تحقیقات اولیه متهم را شناسایی و دستگیر کردند و در بازجوی‌های پلیسی به همکاری با یک نفر سارق سابقه‌دار اعتراف و اعلام کرد موتورسیکلت‌های سرقت شده توسط سارق را در منزل خود نگهداری و در زمان مناسب آنها را به فروش می‌رساند.

فرمانده انتظامی شهرستان اسکو خاطرنشان کرد: در بازرسی از مخفیگاه وی تعداد 12 دستگاه موتورسیکلت  که به طرز ماهرانه‌ای زیر بسته‌های علوفه نگهداری می‌شد، کشف  شد.

وی با بیان اینکه متهم با تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شد، به شهروندان و مالکان موتورسیکلت توصیه کرد با رعایت هشدارهای پلیسی و نکات ایمنی و تجهیز موتورسیکلت خود به تجهیزات ایمنی مانند قفل فرمان و پرهیز از پارک نمودن آن در نقاط تاریک از وقوع چنین مواردی پیشگیری نموده و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک، بلافاصله مراتب را به پلیس 110 اطلاع دهند.

جهل به قانون رافع مسئولیت ارتکاب جرم در فضای مجازی نیست

سرهنگ "محسن محمودی" در گفت‌وگو با برنامه زنده بیزیم ائو شبکه سهند آذربایجان شرقی به بیان دغدغه‌های فضای سایبری اشاره کرد و گفت: پلیس فتا مخفف فضای تولید و تبادل اطلاعات است که به اختصار فتا گفته می‌شود که در سال 1390 جهت امنیت در فضای مجازی (فضای سایبری) ایجاد شد و 5 سال است که در استان فعالیت خود را آغاز و انجام فعالیت می‌کند و اهداف تشکیل این پلیس حفظ هویت دینی و ارزش‌های اسلامی در فضای مجازی، حفظ امنیت شهروندان و یک سری وظایف که قانوناً بر عهده پلیس فتا گذاشته شده است.

این مقام انتظامی افزود: ما باید بدانیم جهل به قانون رافع مسئولیت نبوده و یعنی اینطور نیست که کسی که به قانون آشنایی ندارد مسئولیت قضایی و یا جزائی نداشته باشد. برای جرائم سایبری و اینترنتی به هیچ عنوان تعریفی نمی‌توان برای آن پیدا کرد و اگر هم در اینترنت جستجو کنید تعریفی مطقاً که در قانون نوشته شده باشد نیست ولی از دیدگاه بین المللی هر عمل غیر قانونی، غیر اخلاقی یا غیر مجاز نسبت به پردازش خودکار یا انتقال داده‌ها جرم رایانه‌ای است محسوب می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: برای شروع فرآیند پی‌جویی جرائم با توجه به ماهیت جرائم، یا بایست شاکی خصوصی متضرر از جرم اعلام شکایت کند یا مدعی‌العموم ارجاع موضوع کند یا جرم دارای ماهیت مشهود باشد تا ضابط بتوان فرآیند پی‌جویی جرائم را شروع کند. این امر در مورد جرائم سایبری صادق است. لذا پلیس فتا نیز براساس قانون و مقررات یاد شده اقدام به رسیدگی می‌کند با این تفاوت که تعاریف ارائه شده در مورد جرم مشهود موضوع قانون آئین‌ دادرسی کیفری با جرائم سایبری همپوشانی کامل ندارد. ضرورت دارد لوایحی تصویب شود تا خلاءهای موجود آن را پوشش بدهد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به این جرائم رسیدگی و خسارات حداقلی به بزه‌دیده یا بزه‌دیدگان وارد شود.

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی در پایان توصیه‌های عمومی برای خانواده‌ها در خصوص جرائم اینترنتی بشرح ذیل مطرح کرد: همواره پیشگیری بهتر از درمان است، پس کاملاً منطقی است برای حراست از فرزندانمان در مقابل کلاهبرداران و سوء استفاده کنندگان در فضای اینترنت راه حلی داشته باشیم.

1. رایانه را در فضای تردد افراد قرار دهید نه در اتاق شخصی، تا بتوانید زمان استفاده فرزندتان مانیتور را مشاهده کنید.
2. با فرزندتان از یک ایمیل مشترک استفاده کنید تا بتوانید پیام‌هایش را مشاهده کنید.
3. زمانی را صرف آموزش رفتار صحیح در فضای مجازی برای فرزندانتان کنید.
4. فرزندانتان را از رفتن به اتاق‌های گفتگو خصوصی منع کنید، از نرم افزارهای فیلترینگ یا تنظیمات امنیتی مرورگر یا سرویس دهنده اینترنت خود برای مسدود کردن مورد فوق استفاده کنید. بدانید که ارسال پیام در یک اتاق گفتگو آدرس الکترونیکی شما را به سایرین نمایش می‌دهد.
5. کارت‌های اعتباری خود را برای  جلوگیری از هرگونه پرداخت‌های ناشناس چک کنید.
6. تصور کنید چه اتفاقی می افتد، اگر بعد از مدرسه، خانه‌ی همکلاسی‌اش، یا هر مکان دیگری که فرزندان بتوانند در آنجا بدون نظارت شما به رایانه دسترسی داشته باشند.
7. ناراحتی فرزندتان را جدی بگیرید خصوصاً اگر ناراحتی‌اش بابت تبادلات آنلاین است.
8. اگر با اینگونه پیام‌ها یا هرگونه پیام‌هایی حاوی مطالب خارج از عرف مواجه شدید با وب سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir مکاتبه نمایید.

گفتنی است در صورت بروز مشکلات در فضای سایبری، به پلیس فتا مراجعه و مشکل خود را با کارشناسان این پلیس در میان بگذارند و یا با شماره‌های 2188603 و 2188756،110 و 197 موضوع را به پلیس گزارش دهند.

تاریخ اعزام مشمولان دارای تحصیلات کاردانی تغییر یافت

سرهنگ "ابراهیم آژدن " در تشریح این خبر اظهارداشت: در راستای ارائه تسهیلات و خدمات بیشتر به مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها، دوره انتظار برای اعزام به خدمت مشمولان دارای تحصیلات کاردانی براساس موافقت ستاد کل نیروهای مسلح کاهش یافته و از این پس تاریخ اعزام این دسته از مشمولان به 19 هر ماه تغییر پیداکرد.

معاون وظیفه عمومی استان در ادامه خاطر نشان کرد: تغییرات ذکر شده از مهر ماه سال جاری اجرا می‌شود، بر همین اساس مشمولان دارای مدرک کاردانی که برای ثبت درخواست اعزام به خدمت خود به دفاترخدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) مراجعه می‌کنند، تاریخ اعزام به خدمت آنان برای 19 مهرماه تعیین می‌شود.

سرهنگ" آژدن "تاکید کرد: آن دسته از مشمولانی که دارای مدرک تحصیلی کاردانی بوده و قبلاً برگ آماده به خدمت برای تاریخ‌های اول آبان و اول دی ماه دریافت داشته‌اند، چنانچه تمایل دارند زودتر از موعد مقرر به خدمت اعزام شوند، می‌توانند برای ثبت درخواست تعجیل در اعزام به خدمت خود برای نوزدهم مهر ماه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) مراجعه کنند.

معاون وظیفه عمومی استان در پایان ضمن تشکر و قدردانی از همکاری مشمولان اذعان داشت: در همین راستا مشمولانی هم که تمایل دارند در همان تاریخ‌های تعیین شده (اول آبان و اول دی ماه) به خدمت اعزام شوند، نیز در زمان مقرر به مراکز آموزش نیروی‌های مسلح اعزام می‌شوند.

منبع : تسنیم

بازتاب این خبر در رسانه ها

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking