۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۴

معرفی برگزیدگان طرح تابستانه کتاب/ وضعیت ویترین کتاب در کل کشور نامناسب است

معرفی برگزیدگان طرح تابستانه کتاب/ وضعیت ویترین کتاب در کل کشور نامناسب است
برگزیدگان طرح تابستانه کتاب در اختتامیه این طرح معرفی شدند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، جشن اختتامیه طرح «تابستانه کتاب» عصر روز دوشنبه ۸ شهریور ماه با حضور مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل خانه کتاب، ابراهیم رحیمی زنگنه، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه، امیر صفرزاده، مدیرعامل شرکت تعاونی توزیع‌کنندگان کتاب تهران و داریوش رضوانی، مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کتابفروشی (شهر کتاب) استان کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، فریبا جمشیدی، مدیر کتابفروشی «کتاب شهر» کرمانشاه گفت: مردم جامعه ای موفق هستند که خواندن  کتاب کار همیشگی آنها باشد. کتاب را باید زیباترین و مهمترین جلوه‌های فرهنگی و گران سنگ ترین پدیده بشر بدانیم. کتاب، مانند خورشید، زندگی را روشن می‌کند و در پیشرفت‌های روزافرون بشر در عرصه فرهنگ و علم نقش موثری دارد و کسانی که در این راه گام برداشتند با کتاب بیگانه نبودند.

جمشیدی ادامه داد: یکی از طرح‌هایی که باعث فروش کتاب و رونق  نشر شد، یارانه کتاب است که در سه گام؛ «کتابفروشی به وسعت ایران»، «عیدانه کتاب» و «تابستانه کتاب» اجرا شد و نتیجه آن، تحول در حوزه کتاب و کتابخوانی و استقابل مردم بود.

وی عنوان کرد: در ابتدای اجرای طرح‌های حمایتی از کتابفروشان، میزان اعتماد به این طرح‌ها قابل توجه نبود اما با اجرای «عیدانه کتاب»، کتابفروشی‌ها با آسودگی خاطر به استقابل طرح «تابستانه کتاب» رفتند.

مدیر کتابفروشی «کتاب شهر» کرمانشاه، طرح‌های حمایتی از کتابفروشان را بهترین جایگزین برای نمایشگاه‌های استانی دانست و گفت: یکی از مزایای این طرح‌ها، توجه به کتابفروشی‌ها  به عنوان حلقه‌های اصلی نشر است. اگر از کتابفروشی‌ها حمایت نشود به زودی شاهد تغییر کاربری آنها خواهیم بود.

ضرورت توجه به گفتمان سازی فرهنگی در کشور

در ادامه، ابراهیم رحیمی زنگنه، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه اظهار کرد: در طرح‌هایی که معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی با همکاری موسسه خانه کتاب انجام داده اند، کتابفروشی‌ها در کانون توجه قرار گرفته اند. به دنبال اجرای موفقیت آمیز عیدانه کتاب، طرح تابستانه کتاب  نیر برگزار شد. از کتابفروشی‌های استان کرمانشاه می‌خواهم در طرح‌های دیگر خانه کتاب مشارکت کنند تا شاهد گسترش یارانه حمایتی از کتابفروشان باشیم.

رحیمی زنگنه به فعالیت‌های استان کرمانشاه در حوزه کتاب اشاره کرد و گفت: انتخاب کتاب سال استان از جمله برنامه‌هایی است که در  کرمانشاه برگزار می‌شود. همچنین، نمایشگاه‌های کتاب از جایگاه ویژه ای در استان برخوردار است. در این زمینه، استان کرمانشاه به لحاظ فروش کتاب و بازدیدکنندگان جزو سه استانی است که نمایشگاه کتاب به صورت گسترده در آن برگزار می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه با بیان اینکه به گفتمان سازی فرهنگی در کشور لازم داریم، گفت: همه مسئولان عالی رتبه باید بدانند که فرهنگ در اولویت است. ما نمی‌گوییم که اقتصاد و اشتغال در اولویت نیستند بلکه باید توجه کنیم که همه این امور از رهگذر فرهنگ است. جامعه بیدار و آگاه جامعه ای است که منتظر چاپ کتاب باشد و در برنامه‌های رونمایی و نقد کتاب‌های تازه منتشر شده، شرکت کند. تیراژ کتاب به صد جلد رسیده است که آمار بسیار نگران کننده ای است.

وی افزود: در کرمانشاه حدود ۱۲۰ کتابفروشی وجود دارد که به نسبت جمعیت آن بسیار کم است. بخش عمده ای از این کتاب فروشی‌ها در حال ورشکستگی هستند که  باید فکری برای آنها کرد. هر کسی که در این استان یا هر جای کشور به کتاب و کتابفروشی اهتمام ورزد، مجاهد است. بنابراین همه باید به کتابفروشی‌ها کمک کنیم تا به حیات ادامه دهند.

وضعیت ویترین کتاب در کل کشور نامناسب است

در ادامه، مجید غلامی جلیسه گفت: عده ای با ذوق و هنرمندی خاصی تلاش می‌کنند تا  کتاب و کتابخوانی را در سطح کشور توسعه دهند. دغدغه جدی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونق بخشی به کتابفروشی‌ها و توزیع کتاب است تا نفس از دست رفته کتابفروشی به آنها برگردد.

جلیسه به طرح‌های حمایتی از کتابفروشی‌ها اشاره کرد و گفت: اولین گام حمایت از کتابفروشی‌ها در هفته کتاب سال گذشته با عنوان «کتابفروشی به وسعت ایران» به مدت یک هفته اجرا شد. با گذشت سال‌ها از وقوع انقلاب اسلامی، حمایت‌های مختلفی از نشر صورت گرفت اما کتابفروشی‌ها محل توجه نبودند. بنابراین با بررسی‌های انجام شده، طرح «عیدانه کتاب» با شعار «امسال کتاب عیدی دهیم» در سراسر کشور اجرا شد.

وی ادامه داد: هدف از اختصاص یارانه به کتابفروشی  ها حمایت صرف از این گروه نیست بلکه هدف ترویج کتاب و کتاب خوانی و توسعه این فضا در سطح کشور است چرا که با اجرای این طرح، فضای خوبی را در سطح کشور شاهد بودیم.

مدیر عامل خانه کتاب با بیان اینکه مردم کشور ما به کتاب علاقمند هستند، گفت: باید امکان دسترسی، ارائه و عرضه کتاب را به مردم یادآوری کنیم تا از کتاب خواندن بهره مند شوند. امکاناتی مانند نمایشگاه کتاب و طرح‌های حمایتی از کتابفروشان فقط تسهیل دسترسی به کتاب و یادآوری مهم بودن کتاب را برای ما تداعی می‌کند.

جلیسه وضعیت ویترین کتاب در کل کشور را نامناسب دانست و گفت: کتابخانه‌های دانشگاهی، عمومی، تخصصی و ...کتاب‌های به روزی ندارند و مخاطبان نمی‌توانند همه کتاب‌های مورد نیاز خود را از این مراکز تهیه کنند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۳ جایزه مخصوص کتاب در کشور برگزار شد، گفت:  حدود ۴۰۰ کتاب برتر  در این جایزه معرفی و انتخاب شدند. کیفی سازی در  کتاب‌هایی که منتشر می‌شوند نباید فراموش شوند. برای تحقق این هدف باید امکان تالیف، ترجمه و ارائه کتاب‌های خوب را فراهم کنیم.

وی از اجرای طرح «پاییزه کتاب» در هفته کتاب سال جاری خبر داد و گفت: تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا فضای کتابفروشی‌ها به محل رفت و آمد مردم کتابخوان تبدیل شود.

طرح‌های حمایتی از کتابفروشان جایگزین نمایشگاه‌های استانی شود

در ادامه، ابراهیم بالا پژوه، مدیر «شهر کتاب» مشهد عنوان کرد: قبل از راه اندازی شهر کتاب مشهد، ممانعت‌های زیادی از طرف اطرافیان صورت گرفت چرا که معتقد بودند از کتاب استقبال نمی‌شود. اما با طرح تابستانه کتاب ثابت کردیم این تصور اشتباه است.

وی ادامه داد: شهر مشهد به اندازه جمعیت آن کتابفروشی ندارد. اکثر کتابفروشی‌ها  در وسعت کم کتابفروشی خود را راه اندازی کرده اند، بنابراین ناچارند به چند موضوع تخصصی بپردازند. به کتابفروشی باید به عنوان یک داروخانه نگاه کنیم؛ چرا که باید توانایی معرفی  کتاب‌های مورد نیاز مخاطبان را داشته باشد.

بالاپژوه عنوان کرد: در طرح «عیدانه کتاب» رتبه هفتم را کسب کردیم و با تنوع و به روز کردن کتاب‌ها توانستیم موفقیت خوبی در طرح «تابستانه کتاب» به دست آوریم  که علت  اصلی این موفقیت؛ وسعت کتابفروشی و تنوع کتاب‌های ما بود.

وی پیشنهاد کرد: طرح‌های حمایتی از کتابفروشان می‌تواند جایگزین نمایشگاه‌های استانی شود. این طرح‌ها باید زمانبندی آنها مشخص شود تا در ذهن مردم ماندگار شود. این طرح‌ها، در کمیت کتاب و کتابخوانی  و فروش کتاب کمک کردند و نتیجه آن رونق کتابفروشی‌ها بوده که باید در کنار آن به کیفیت کتاب نیز فکر کنیم.

کتابفروشی و کتابفروش؛ دو عامل مهم در ارتقاء کتابخوانی

 امیر صفرزاده، مدیر عامل شرکت تعاونی توزیع‌کنندگان کتاب تهران از دیگر سخنرانان این برنامه، گفت: اگر مساله کتابفروش را فراموش کنیم این صنعت پویایی خود را از دست می‌دهد. کتابفروشی و کتابفروش دو عامل مهم در ارتقاء کتابخوانی در کشور هستند.

وی بازتاب طرح «تابستانه کتاب» را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در این طرح، کتابفروشی‌های شهرستان  خودنمایی کردند.   در این طرح، به کتابفروشی‌های شهرستانی فرصت مناسبی برای معرفی خود به مردم  در سطح شهر  داده شد.

طرح «تابستانه کتاب» کتابفروشی‌ها به پاتوق فرهنگی تبدیل کرد

داریوش رضوانی، مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: طرح‌های «عیدانه کتاب» و «تابستانه کتاب» حرکت جدی و گسترده ای در کتابفروشی‌های سطح کشور  است که ایستگاه پایانی آن در استان کرمانشاه برگزار شد.

وی گفتمان سازی  متولیان فرهنگی را بسیار مهم دانست و گفت: طرح «تابستانه کتاب» مانند نمایشگاه  بین المللی کتاب تهران یک پازل فرهنگی بسیار گسترده ای است چرا که اجزاء آن در سراسر کشور و در کتابفروشی‌ها شکل گرفته است.

رضوانی، مهمترین دستاورد طرح «تابستانه کتاب» را تبدیل کتابفروشی‌ها به پاتوق فرهنگی عنوان کرد و گفت: تابستانه کتاب، نشان داد مخاطب باید کتاب را انتخاب کند و به توزیع کنندگان یاد داد که چه کتاب‌هایی را توزیع کنند.

وی به نکات مثبت طرح «تابستانه کتاب» اشاره کرد و گفت:  با طرح‌هایی مانند تابستانه کتاب رقابت بین کتابفروشی‌ها ایجاد شد که باید شاهد استمرار و گسترش این طرح‌ها باشیم چرا که عدالت فرهنگی از دستاوردهای این طرح است. با استفاده از این طرح،  یارانه حمایتی از کتابفروشی‌ها در سراسر کشور توزیع شد. همچنین، در این طرح، امکان خرید لوازم التحریر  و نقد کردن کارت‌های کاغذی یا الکترونیک وجود نداشت. از دیگر دستاوردهای  این طرح این است که مولف و ناشر می‌داند که باید در چه حوزه ای کار کند.

مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در طرح تابستانه کتاب، زمینه آشنایی مردم با کتابفروشی‌ها  فراهم شد و کتابفروشی‌ها با مخاطبان جدیدی مواجه شدند. این طرح در مسیر تکمیل شدن است و  به طور حتم مراحل بهتری را پیش روی خود خواهد داشت.

معرفی برگزیدگان طرح تابستانه کتاب و تقدیر از آنها

همچنین در آئین اختتامیه طرح «تابستانه کتاب» از کتابفروشی‌های «شهرکتاب» مشهد، «رشد» اهواز و «فرازمند رشت»   به عنوان کتابفروشی‌های برگزیده این طرح تقدیر شد.

همچنین از کتابفروشی‌های «کتاب آبان» مشهد، «کمال اندیشه» تهران، «کتاب شهر» کرمانشاه، «نمایشگاه و فروشگاه کتاب محام» اهواز، «شهرکتاب» ساری به عنوان کتابفروشی‌های برتر این طرح تقدیر به عمل آمد ...

در این آئین، کتابفروشی «فرازمند رشت» به عنوان اطلاع رسان برگزیده طرح «تابستانه کتاب» انتخاب و کتابفروشی «نمایشگاه کتاب کودک» از تهران به عنوان کتابفروشی برگزیده حوزه کودک معرفی شد.

در این مراسم، «تعاونی ناشران قم» برگزیده تشکل‌های نشر شناخته شد و از کتابفروشی‌های «شهر کتاب مبین فردوس» از خراسان جنوبی به خاطر تبلیغات محیطی و کتابفروشی «ساربوک ۱۵ خرداد» به علت فعال ترین کتابفروشی استان اصفهان تقدیر به عمل آمد ...

لازم به ذکر است که در اختتامیه طرح «تابستانه کتاب» از روزنامه ایران به عنوان رسانه برتر مکتوب، شبکه خبر  به عنوان رسانه برتر دیداری و شنیداری و خبرگزاری تسنیم به عنوان رسانه برتر الکترونیک تقدیر شد.

مراسم تقدیر از کتاب فروشان و ناشران برتر طرح «تابستانه کتاب» از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در کتابفروشی «کتاب شهر» در استان کرمانشاه به نشانی چهار راه گلستان، رو به روی بانک ملی برگزار شد.

منبع : نسیم آنلاین

اخبار مرتبط

website tracking