۸ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۷

رتبه 200 کنکور زبان و 500 ریاضی:

سخت کوشی لازمه قبولی در دانشگاه های معتبر است/ از خداوند سپاسگزار و مدیون قرآنم

سخت کوشی لازمه قبولی در دانشگاه های معتبر است/ از خداوند سپاسگزار و مدیون قرآنم
توصیه من به داوطلبان کنکور این است که مطالعه خود را از تابستان شروع کنند چون کنکور هر سال مفهومی تر و سخت تر می شود، بنا بر این سعی کنند فشارها کمترین تاثیر را بر روحیه شان بگذارد، دروس مفهومی را بخوانند و به حرف های مؤسساتی که به دروغ وعده های تضمینی به دانش آموزان می دهند گوش نکنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از چشم برخوار، آزمون کنکور سراسری برگزار شد و باز هم نوجوانان و جوانان شهرستان برخوار درخشیدند، درخشش جوانان در این ماراتن سراسری با کسب رتبه های برتر در رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی.

علیرضا داوری یکی از این جوانان است که از تلاش های خود می گوید، از عوامل موفقیت یک جوان و از اهدافی که برای آینده خود در سر دارد.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.
علیرضا داوری هستم فرزند محمد، متولد ۳ تیرماه ۱۳۷۷ و رشته تحصیلی من ریاضی فیزیک بوده است.

چه رتبه ای را در آزمون سراسری به دست آوردید؟
در رشته زبان رتبه ۲۰۰ و در رشته ریاضی ۵۰۰ را کسب کردم اما مشکلی در کارنامه ام وجود دارد که تهران هم رفته ام و اگر کارنامه ام اصلاح شود و سازمان سنجش موافقت کند، رتبه ام در رشته ریاضی ۳۰۰ می شود.

در چه مدارسی تحصیل کرده اید؟
دوران ابتدایی خود را در مدرسه شهید فتاحی دولت آباد، مقطع راهنمایی را در مدرسه نظام الاسلام اصفهان و مقطع متوسطه را در دبیرستان دانشگاه صنعتی اصفهان گذراندم.

روز قبل از کنکور چه کارهایی کردید و چه برنامه هایی داشتید؟
روز قبل کنکور طبیعتا تحت تاثیر کنکور بودم، استرس زیادی داشتم ولی سعی کردم با مشاوره گرفتن از دیگران و پدر و مادرم و دلگرمی هایی که به من می دادند، آرام شوم، همچنین یک سری نکاتی را که احتمال می دادم فراموشم شود را مطالعه کردم، وسایل مورد نیاز سر جلسه را آماده و سعی کردم خودم را از لحاظ روحی و روانی آماده کنم.
یک روز خود را که برای کنکور مطالعه می کردید، چگونه سپری می کردید؟
پس از صرف یک صبحانه مقوی و سالم، حدود ۷٫۳۰ تا ۸ صبح مطالعه ام را آغاز می کردم و درس های عمومی و تخصصی را یک در میان می خواندم و بین آن استراحت می کردم، ظهر هم پس از صرف ناهار و کمی استراحت، از  عصر شروع و تا شب مطالعه می کردم. در مجموع روزهای سختی بود اما به آخر آن که فکر می کردم برایم شیرین می شد.
بیشترین وقت خود را برای دروس عمومی می گذاشتید یا دروس تخصصی؟
طبیعتا به خاطر ضرایبی که دروس اختصاصی دارند، وقت بیشتری را برای دروس تخصصی سپری می کردم به طوری که دروس عمومی را ۴۵ دقیقه تا یک ساعت می خواندم و دروس اختصاصی را یک ساعت تا یک ساعت و ۱۵ دقیقه؛ به طور کلی اگر در یک روز ۱۲ ساعت مطالعه داشتم، هفت ساعت اختصاصی و پنج ساعت به دروس عمومی اختصاص می دادم.
دقیقا بفرمایید دروسی مانند دینی را چگونه می خواندید؟ یا برای درسی مانند ریاضی از کتاب های کمک آموزشی استفاده می کردید؟

دروس عمومی قالبا تاکید بر متن کتاب است و دروس اختصاصی علاوه بر تاکید بر کتاب، از کتاب های کمک آموزشی هم استفاده می کردم. در مورد کتاب دینی بیشتر به طرف پیام های آیات می رفتم چون حجم بیشتر سوالات را پیام های آیات تشکیل می داد اما از متن کتاب غافل نمی شدم و خلاصه برداری می کردم.

چون در یک ماه و نیم به کنکور فرصتی برای مطالعه کتاب نیست، تست های دروس عمومی را فردای روزی که درسش را مطالعه کرده بودم می زدم اما برای دروس اختصاصی مانند درس مغناطیس، ابتدا جزوه معلم و جزوات کمک آموزشی را مطالعه می کردم و سپس تست ها را می زدم.

به نظر شما محیط و مدرسه چقدر در موفقیت شما تاثیر داشت؟ اگر دولت آباد بودید، موفق می شدید؟
محیط تاثیر بسیار زیادی بر روی فرد دارد. پدر و مادر و برادر من واقعا من را درک می کردند و محیط خانه را آرام نگه می داشتند.

به نظرم اگر در دولت آباد بودم به چنین رتبه ای دست پیدا نمی کردم چون از قبل بر این باور بودم که اگر هدف بزرگی دارم باید محیطم هم بزرگ باشد و اصفهان را ترجیح دادم، البته این به آن معنا نیست که دولت آباد جای پیشرفت ندارد چراکه افرادی هستند که در همین شهر و بلکه روستاهای کوچک درس خوانده اند و موفق هم شده اند.

در دولت آباد افراد درس خوان و موفق بسیار زیادند اما در سال های منتهی به کنکور و یک سال مانده به کنکور، افت تحصیلی پیدا می کنند، به نظر شما این مشکل از کجاست؟
به نظر من محیط و اطراف این مشکل را به وجود می آورد چون افرادی هستند که ادعا دارند که خیلی می فهمند و درس خوان هستند و این غرور و ادعا به آن ها ضربه می زند و نکته دیگر، استرس و فشاری هست که دانش آموزان برای کنکور تحمل می کنند و شاید همین استرس عاملی برای افت تحصیل شود.

اگر دوباره کنکور بدهید چه اشتباهاتی را تکرار نمی کنید؟

خیلی مایل به این اتفاق هستم تا من دوباره کنکور بدهم چراکه علی رغم همه آمادگی هایم استرس و فشار روحی و روانی زیادی داشتم؛ بنا بر این اگر این فرصت مجدد پیش می آمد، به دیگران توصیه می کردم که حتما استرشان را کنترل کنند چون خود من سر جلسه آزمون از لحاظ روحی و روانی آماده نبودم.

چه توصیه ای برای داوطلبان سال آینده دارید؟

توصیه من این است که مطالعه خود را از تابستان شروع کنند چون کنکور هر سال مفهومی تر و سخت تر می شود و فقط افراد سختکوش وارد بهترین دانشگاه ها می توانند بشوند، بنا بر این سعی کنند فشارها کمترین تاثیر را بر روحیه شان بگذارد، دروس مفهومی را بخوانند و به حرف های مؤسساتی که به دروغ وعده های تضمینی به دانش آموزان می دهند گوش نکنند.

در موفقیت شما چقدر معنویات مانند نماز و دعا و مناجات و توکل بر خدا تاثیرگذار بود؟

صدرصد تاثیرگذار است؛ چراکه من تاکید می کنم عواطف و احساسات تاثیرگذار است و اعتقاد داشتن به خدا همان ایمان و باوری است که می تواند کمک زیادی به انسان کند.

ضرب المثل معروفی داریم «از تو حرکت از خدا برکت» من هم یک هدفی داشتم و در کنار این هدف یک باوری داشتم به خدا و ائمه که وقتی من تلاشم را کردم عدل خداوند اجازه نمی دهد که نتیجه ای بدی را بگیرم، از خدا هم سپاسگزارم و مدیون قرآنم.

اگر احوالات برخی از شهدا را مطالعه کنیم می بینیم آن ها هم مانند شما یک روزی کنکور داشته اند مثلا شهید دکتر چمران زمانی که می خواهد در آمریکا دکترای تخصصی در رشته فیزیک پلاسما را بگیرد کار بسیار زیبایی انجام می دهد و آن این است که برای تمام آن چند نفری که جزء رقبایش هستند کلاس رفع اشکال می گذارد و اشکالات آن ها را برطرف می کند! شما این موضوع را چگونه تفسیر می کنید؟

سوال واقعا سختی است و پاسخ دادن به آن نیاز به تفکر دارد اما این عمل همان مصداق «زکات علم نشر آن است»، است.

با توجه به استعدادی که از شما سراغ داریم قطعا از لحاظ علمی پیشرفت می کنید. اگر روزی بین دو راهی پول و شهرت و خدمت به اسلام و انقلاب و مردم قرار گرفتید، کدام راه را انتخاب می کنید؟

این دو راهی خیلی سختی است اما ترجیحا سعی می کنم به طرف خدمت به مردم پیش بروم چراکه مسیر جامعی است چون در این مسیر هم پول و شهرت است و هم معنویت.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking