۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۵

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش:

شوراهای دانش‌آموزی تمرین جدی مدیریت و رفع شکاف بین نسل‌ها است

شوراهای دانش‌آموزی تمرین جدی مدیریت و رفع شکاف بین نسل‌ها است
مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: شوراهای دانش‌آموزی مدارس تمرین جدی مدیریت و تصمیم‌گیری برای آینده کشور است که به راحتی می‌توان شکاف نسل‌ها را از بین برد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مهدی علی‌اکبرزاده در آیین آغاز همایش ملی شوراهای دانش‌آموزی برتر استان‌های کشور در سالن ولایت اردبیل اظهار کرد: ما یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و مدافع حرم را که به معنای واقعی امنیت، آرامش و صلابت را برای این مرز و بوم به ارمغان می‌آورند گرامی می‌داریم و بر این باوریم شهدای مدافع حرم امروز رسالت زینبی خود را به خوبی انجام داده و در دفاع از حریم اهل بیت ذره‌ای از تلاش و کوش باز نماندند.

وی یادآور شد: دانش‌آموزان عضو شوراهای دانش‌آموزی استان‌های شمالی کشور به مدت سه روز در اردوگاه مقدس اردبیلی گرد هم آمدند تا در قالب برنامه‌های مختلف آموزشی و تربیتی بتوانند در کنار هم به انتقال تجربیات بپردازند تا در یک فضای تعاملی زمینه پیشبرد اهداف به خوبی فراهم آید.

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: شوراهای دانش‌آموزی مدارس تمرین جدی مدیریت و تصمیم‌گیری برای آینده کشور است که به راحتی می‌توان شکاف نسل‌ها را از بین برد.

علی‌اکبرزاده با بیان اینکه در این همایش ملی در کنار برنامه آموزشی دو برنامه ویژه در قالب شناساندن قابلیت‌ها و آسیب‌های فضای مجازی و کرسی‌های آزاداندیشی برای شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شده است، بیان کرد: علاوه بر این برنامه‌های تدارک دیده شده سعی بر این است تا شرکت‌کنندگان با آثار تاریخی، طبیعی، گردشگری و آب‌درمانی‌ها و طبیعت بکر اردبیل در قالب تفریحات سالم آشنا شده و بعد از یک سال تحصیلی پرکار و پرتلاش در عرصه انجام وظایف شورایی سعی کنند تا تجدید قوایی داشته باشند.

وی ادامه داد: در سال تحصیلی گذشته در هجدهمین دوره انتخابات دانش‌آموزی 650 هزار دانش‌آموز انتخاب شدند که با انتخاب شوراهای دانش‌آموزی سعی کردند تا دانش‌آموزان منتخب کمک‌کار مدیران مدارس در عرصه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مدیریت مدرسه باشند و از هم اکنون به عنوان نسل آینده کشور در عرصه مدیریتی تجربیاتی را بیاموزند.

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: ما به مدیران مدارس توصیه کردیم تا به این دانش‌آموزان فرصت و فضای کار و عرض اندام بدهند به طوری که در تمرین دموکراسی که ما از طریق انتخابات شوراهای دانش‌آموزی دنبال می‌کنیم سعی‌مان بر این است تا دانش‌آموزان در فضای انتخاباتی راستگویی و صداقت در تبلیغات  مدارس را بیاموزند و بی‌جهت و بی‌دلیل وعده‌ای ندهند که عملی شدن آنها امکان‌پذیر نباشد.

علی‌اکبرزاده تصریح کرد: امروز در نهاد خانواده، مدرسه و اجتماع دانش‌آموزان طرف مشورت هستند و قطعا شوراهای دانش‌آموزی که مسبب شورای آموزش و پرورش است دارای جایگاه قانونی است و به هیچ‌وجه نباید شوراها را مزاحم مدیران بدانیم بلکه در حقیقت مشاوران و بازوان توانمند آنها هستند.

وی گفت: ما برای اینکه بتوانیم شکاف بین نسل‌ها را به نحوی پر کنیم باید حرکت‌ها و برنامه‌ریزی‌هایمان به سمتی باشد تا بتوانیم از ظرفیت شوراهای دانش‌آموزی در پیشبرد بهتر امور مدرسه استفاده کنیم.

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش مطالبات نسل نوجوان و جوان را در شرایط کنونی متفاوت از مطالبات دهه‌های گذشته اعلام کرد و گفت: باید این مطالبات که واقع‌بینانه و منطقی مطرح می‌شود پاسخی شایسته داشته باشند.

علی‌اکبرزاده با بیان اینکه نفرات برتر شوراهای دانش‌آموزی 20 استان کشور در اردوگاه مقدس اردبیلی جمع شدند تا در این همایش ملی حضور داشته باشند، گفت: برای نیمه جنوبی کشور نیز چنین همایشی در 18 شهریور ماه در زاهدان و با حضور 11 استان کشور برگزار خواهد شد.

وی برگزاری چنین رویدادهایی را در تقویت فضای دوستیابی و انتقال تجربیات و تبادل نظرات و دیدگاه‌‌ها مهم ارزیابی کرد و گفت: هر چند در قطعا در قالب شوراهای دانش‌آموزی نسل آینده تمرین مدیریتی می‌کنند و در حقیقت این عرصه عرصه کلانی برای تجربه‌آموزی است.

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: هر چه قدر در زمینه مشارکت اجتماعی و فعالیت شورای دانش‌آموزی سرمایه‌گذاری کنیم آینده بهتری را پیش‌رو خواهیم داشت.

علی‌اکبرزاده اظهار کرد: جامعه مشارکت‌جو و توانمند به لحاظ ارائه دیدگاه‌های جوانان از توان بالایی برخوردار خواهد بود و حضور دانش‌آموزان در شوراهای دانش‌آموزی مدارس تمرین جدی مدیریت و تصمیم‌گیری برای آینده است.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking