۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۶

همه چیز در مورد لیست‌های انتخاباتی؛

سیاسیون دست به قلم بردند؛ چهره انتخابات آرایش شد

سیاسیون دست به قلم بردند؛ چهره انتخابات آرایش شد
استان‌ها - یک هفته مانده به انتخابات سیاسیون و احزاب دست‌به‌قلم بردند تا چهره انتخابات را آرایش کنند، انتشار لیست‌های مختلف سیاسی این روزها رنگ دیگری به تبلیغات انتخاباتی بخشیده است.

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: چند روزی از آغاز ماراتن تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس دهم می‌گذرد، روزهایی که از همان ثانیه‌های آغازین آن می‌شد رقابت تنگاتنگ نامزدهای انتخاباتی را حس کرد و کافی است در این روزها سری به خیابان‌ها، کوچه‌ها و فضای مجازی زد تا این شورونشاط انتخاباتی را در سراسر نقاط ایران از شهرهای بزرگ و  کوچک گرفته تا روستاهایی دورافتاده احساس کرد.

۵۴ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۲۴ نفر واجد شرایط رأی دادن در انتخابات هفتم اسفندماه در حالی سومین روز از تبلیغات انتخابات را پشت سر می‌گذارند که یا کاندیدای موردنظر خود را انتخاب کرده و یا همچنان در بین سخنرانی‌ها و تبلیغات نامزدهای انتخاباتی به دنبال پیدا کردن فرد اصلح هستند.

حمایت جریان‌ها و احزاب سیاسی از کاندیداها موضوع جدید و نکته مثبتی برای نامزدهای انتخاباتی بوده و جایگاه ویژه‌ای را در پوسترهای تبلیغاتی آن‌ها به خود اختصاص داده است.

کسب ۲۹۰ کرسی بهارستان بهانه‌ای برای رقابتی سنگین میان شش هزار و ۲۳۰ نامزد انتخاباتی شده اما آنچه بر حجم این رقابت‌ها افزوده مطرح‌شدن لیست‌های مختلف از گروه‌ها و احزاب سیاسی در استان‌های مختلف است تا این انتخابات علاوه بر رقابت میان نامزدها به رقابتی سنگین‌تر میان احزاب و گروه‌های مختلف  تبدیل شود.

شوراهای سیاست‌گذاری احزاب فهرست‌های اعلام حمایت خود را از کاندیداها در استان‌های مختلف کشور منتشر کرده و البته این لیست‌ها در برخی استان‌ها نهایی شده و در برخی دیگر همچنان دستخوش تغییر و حذف و اضافه بوده و یا با مشکل بسته‌شده‌اند.

لیست‌ها آمدند

درست از چندین روز قبل از آغاز زمان تبلیغات انتخاباتی از گوشه و کنار کشور لیست گروه‌های مختلف سیاسی منتشر شد و افراد شاخصی نیز در صدر این لیست‌ها قرار گرفتند تا بتوان انتخابات مجلس امسال را رقابتی سخت میان گروه‌های مختلف دانست.

شورای مرکزی ائتلاف بزرگ اصول‌گرایان  در همان روز ابتدایی تبلیغات، لیست کاندیداهای موردحمایت خود را در سراسر کشور منتشر کرد، لیستی که در آن نام افرادی همچون غلامعلی حداد عادل، یحیی آل اسحاق، احمد توکلی، مهرداد بذرپاش، علیرضا زاکانی در شهر تهران و درمجموع ۱۶۰ نامزد صاحب چهره و مطرح در استان‌های مختلف دیده می‌شود.

 اصلاح‌طلبان باوجوداینکه لیست کلی از کاندیداهای موردحمایت خود در استان‌ها را ارائه نداده‌اند اما هم‌اکنون با نیم‌نگاهی به فهرست‌های اصلاح‌طلبان هر استان می‌توان نام چهره‌های سیاسی مطرحی را نیز در بین آن‌ها دید.

اما گروه سومی که شاید نه به‌اندازه دو گروه قبلی توانسته نام افراد شاخص سیاسی را در خود جای دهد، فهرست‌های مستقلی است که می‌توان در سراسر استان‌های کشور رد پایی از آن‌ها را یافت.

هرچند جناح‌بندی‌های سیاسی نامزدهای انتخاباتی مجلس دهم به همین‌جا ختم نشده و با نیم‌نگاهی به لیست‌های موردنظر می‌توان نامی از احزاب و گروه‌های متفاوت سیاسی همچون حزب اعتدال و توسعه، جمعیت حامیان انقلاب، شورای راهبردی حامیان دولت، حزب اعتماد ملی و چندین حزب دیگر را دید هرچند تعداد آن‌ها نیز به‌اندازه دو گروه اول نخواهد بود.

در برخی استان‌ها مانند استان ۵۵۰ هزارنفری ایلام احزاب و لیست‌ها کمرنگ هستند و مستقل‌ها پیشتازی می‌کنند، در خراسان جنوبی هم اوضاع همینطور است و رقبای قدرتمند مستقل و شناخته‌شده رقیب جدی لیست‌های سیاسی محسوب می‌شوند. هرچقدر در این استان‌ها مستقل‌ها و چهره‌ها روی رأی مردم تأثیرگذارند در برخی استان‌ها اوضاع متفاوت است و مردم نسبت به لیست‌ها اقبال داشته‌اند.

و اما اوضاع لیست‌های انتخاباتی در استان‌های مختلف متفاوت است که مروری بر وضعیت آرایش سیاسی این استان‌ها خواهیم داشت.

اتحاد اصولگرایان تهران

در استان تهران شاهد رقابت هزار و ۱۲۱ داوطلب که صلاحیت آنان توسط شورای نگهبان تأییدشده برای کسب ۳۰ کرسی نمایندگی مجلس جریان دارد و تعداد زیاد کاندیداها کار انتخاب را مشکل کرده، به‌گونه‌ای که برای یک کرسی حوزه انتخابیه ورامین در ساختمان بهارستان ۳۱ کاندیدا تائید صلاحیت شده و در رقابت با یکدیگر هستند.

 دو جریان سیاسی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان لیست‌های غالب انتخابات هفتم اسفند در تهران را به خود اختصاص داده‌اند. اصلاح‌طلبان تلاش کرده‌اند تا با استفاده از نیروهای موردحمایت دولت، زمینه موفقیت در انتخابات آتی را برای خود رقم بزنند. حزب اعتدال و توسعه و حامیان دولت و برخی احزاب نظیر حزب جوانان ایران اسلامی از لیست اصلاح‌طلبان حمایت کرده‌اند.

در نقطه مقابل، شورای ائتلاف بزرگ اصولگرایان نیز به‌منظور ایجاد وحدت و همدلی میان گروه‌های اصولگرایی با محوریت آیت‌الله موحدی کرمانی و راهنمایی‌های آیت‌الله یزدی و آیت‌الله مصباح یزدی تشکیل شد و پس از بررسی‌های مکرر، توانست لیست واحدی را تشکیل دهد و به همین خاطر بسیار امیدوار است تا بتواند بیشترین تعداد کرسی‌های مجلس را به دست آورد.

از سوی دیگر با توصیه شورای ائتلاف اصولگرایان، بسیاری از داوطلبانی که برای حضور در انتخابات ثبت‌نام کرده بودند، باهدف وحدت اصولگرایان کنار کشیده و یا حوزه انتخابیه خود را تغییر دادند.

در لیست اعلامی ائتلاف اصولگرایان در تهران نامی از نامزد موردحمایت جریانات اصولگرایی در سه حوزه انتخابیه شهریار، رباط‌کریم و دماوند دیده نمی‌شود و مردم این مناطق همچنان از ائتلاف اصولگرایی انتظار دارند تا نامزد موردحمایت خود را در این حوزه‌ها رسانه‌ای کند.

شیراز؛ اختلاف اصلاح‌طلبان

در استان فارس نیز جریانات غالب سیاسی دو حزب اصولگرا و اصلاح‌طلب بوده و برخی چهرهای شاخص مانند «فریدون عباسی» رئیس سابق سازمان انرژی اتمی کشور، «ابراهیم عزیزی» فرماندار اسبق شیراز و رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور و «حسین نجابت» نماینده کنونی تهران، «شاهین محمدصادقی» نماینده کنونی شهرستان کازرون برای کسب کرسی مرکز این استان در مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنند.

حضور این مهمانان اصولگرا در شیراز از همان ابتدا مشخص بود که ائتلاف اصولگرایان را با مشکل مواجه خواهد کرد هرچند که سخنگوی اصولگرایان بارها اعلام کرد که مشکلی پیش نخواهد آمد.

بااین‌وجود اصولگرایان شیراز درنهایت لیست واحد چهارنفره خود را به اطلاع مردم رساند و در نقطه مقابل احزاب اصلاح‌طلب، حامیان دولت و جریان اعتدال در شیراز با مشکلات فراوانی روبه‌رو شدند چراکه از ابتدا روی نام افرادی حساب ویژه بازکرده بودند که در همان مرحله اول رد صلاحیت شدند، بااین‌حال اعلام‌شده است این سه گروه فهرست مشترکی خواهند داد.

ارائه لیست اصلاح‌طلبان شیراز با مشکلات فراوانی همراه بود تا اینکه سخنگوی جبهه اصلاحات فارس فهرستی شامل «بهرام پارسایی»، «فرج‌الله رجبی»، «مهدی شیخ موحد» و «مسعود رضایی» را معرفی کرد، این در حالی است که لیست مردمی اصلاح‌طلبان که در فضای مجازی منتشرشده شامل «فرج‌الله رجبی»، «علاءالدین کراماتی»، «جوانشیر کدخدا پور» و «مسعود رضایی» است.

اصفهان؛ پیشرو در انتشار لیست

در استان اصفهان ۴۴۹ کاندیدا برای کسب ۲۱ کرسی مجلس شورای اسلامی در رقابت هستند و احزاب اصولگرا، اصلاح‌طلب، جبهه پایداری و ائتلاف همدلان همدرد لیست نامزدهای انتخاباتی موردحمایت خود را منتشر کرده‌اند.

احزاب اصولگرا در استان اصفهان متحد ظاهرشده و اولین جریانی بوده که لیست کاندیداهای موردحمایت خود در ۱۵ حوزه انتخابیه این استان را منتشر کرده است. پس از اعلام اسامی اصولگرایان اصفهان، اصلاح‌طلبان نیز هفته پیش لیست پنج‌نفره خود را در اصفهان و سایر حوزه‌های انتخابیه اعلام کردند.

البته بعدازاینکه اصلاح‌طلبان اصفهان از این لیست رونمایی کردند، جبهه اعتدال و توسعه که افراد نزدیک به دولت در آن به فعالیت سیاسی مشغول‌اند، از ارائه این لیست از سوی اصلاح‌طلبان انتقاد کرد که درنتیجه این انتقادات، کوروش محمدی از لیست پنج‌نفره اصلاح‌طلبان اصفهان حذف و به‌جای وی، علیرضا آجیانی از اعتدال و توسعه جایگزین شد.

ائتلاف «همدلان همدرد» نیز باهدف رفع چالش‌های کلان استان اصفهان، از لیست پنج‌نفره خود در شهر اصفهان رونمایی کرده و جبهه پایداری که انتقاداتی به لیست افراد حاضر در لیست اصولگرایان داشت با صدور بیانیه‌ای کاندیداهای موردحمایت خود را رسانه‌ای کرد.

آذربایجان شرقی؛ اصولگرایان پررنگ شدند

در استان آذربایجان شرقی ۳۶۴ کاندیدا برای تصاحب ۱۹ کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی رقابت می‌کنند. حوزه انتخابیه تبریز با دارا بودن ۶ کرسی نمایندگی در بهارستان سه گروه‌بندی سیاسی غالب داشته و احتمال می‌رود گروه‌بندی‌های دیگر نیز در روزهای آینده مشخص شود. اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و ائتلاف مستقل یاران انقلاب سه گروهی هستند که کاندیداهای خود را در تبریز مشخص کرده‌اند.

این سه گروه سیاسی در تبریز کاندیداهای موردحمایت خود را در تبریز اعلام کرده‌اند اما حضور اصولگرایان در سایر حوزه‌های انتخابیه استان آذربایجان شرقی پررنگ‌تر بوده به‌گونه‌ای که تاکنون اسامی کاندیداهای موردحمایت این حزب در ۸ حوزه انتخابیه دیگر نیز اعلام‌شده است.

اصلاح‌طلبان نیز کاندیداهای موردحمایت خود در ۴ حوزه انتخابیه دیگر به‌جز حوزه انتخابیه تبریز را معرفی و ائتلاف مستقل یاران انقلاب نیز در دو حوزه انتخابیه دیگر نامزدهای انتخاباتی موردحمایت خود را اعلام کرده است.

انتظار می‌رود با توجه به فعال‌تر شدن احزاب، گروه‌ها و تشکل‌های مختلف سیاسی در قالب طیف‌ها و سلیقه‌های گوناگون در آذربایجان شرقی، انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور اکثریت مردم و به‌صورت باشکوه و پرشور برگزار شود.

مشهد؛ انصراف برای اتحاد

در استان خراسان رضوی ائتلاف کاندیداهای مستقل، جبهه اعتدال و عقلانیت، جبهه اعتدال شرق و حامیان دولت، ائتلاف اصولگرایان و ائتلاف اصولگرایان اعتدالی لیست کاندیداهای موردحمایت خود را منتشر کرده‌اند.

واژه اعتدال در نام جریان‌های سیاسی غالب خراسان رضوی در نوع خود جالب بوده که همه مسئولان شوراهای این احزاب نیز در سخنان خود به این موضوع اشاره‌کرده و آن را حاکی از خط و مشی اعتدالی عنوان کرده‌اند.

اخبار حاکی از آن است که ۲۲ نفر از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در مشهد در راستای حفظ وحدت اصولگرایان انصراف داده‌اند و ائتلاف اصولگرایان اعتدالی در حوزه انتخابیه مشهد لیست ۵ نفره خود را برای حمایت از نامزدها انتخاباتی ارائه داده و در سایر حوزه‌های انتخابیه خراسان رضوی از لیست ارائه‌شده ائتلاف اصولگرایان حمایت کرده و لیست جداگانه‌ای ارائه نداده است.

جبهه اعتدال شرق و حامیان دولت در مشهد فهرستی تحت عنوان فهرست «۱+۵» در حوزه انتخابیه مشهد و کلات شامل جواد آرین منش، حمیدرضا امیرحسین خانی، احمد تقی زاده مقدم، فاطمه جمیلی، مجید خدایی و لیلا ملومات منتشر کرده که این فهرست با حضور دو نامزد از جبهه اصولگرا، دو نامزد از جبهه اصلاح‌طلب و دو نامزد از جبهه اعتدالی نزدیک به دولت تشکیل‌شده است.

جبهه اعتدال و عقلانیت نیز لیست ۵ نفره موردحمایت خود را در مشهد و سایر حوزه‌های انتخابیه خراسان رضوی منتشر کرده است.

 

جزئیاتی از آرایش سیاسی انتخابات در برخی استان‌ها(این جداول تکمیل می‌شود)

 

نام استان

نام حوزه های انتخابیه

تعداد کاندیداها

کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان

کاندیداهای مورد حمایت اصولگرایان

کاندیداهای شاخص مستقل

کاندیداهای سایر لیستها

آذربایجان شرقی

ورزقان

۱۶

 

 

 

 

ملکان

۱۲

 

شهروز افخمی

 

 

هشترود و چاراویماق

۱۱

 

غلامحسین شیری علی‌آباد

 

 

تبریز، اسکو و آذرشهر

۱۶۱

 

مسعود پزشکیان، علی اصغر الموسوی، حجت الاسلام عباس عباس‌زاده، محمدرضا اسلامی، شهاب الدین بی مقدار و زهرا ساعی

 

محمدحسین فرهنگی، حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، احمد علیرضابیگی، محمداسماعیل سعیدی، معصومه راشد و لطیف لطیفی

 

 

 

علیرضا منادی، میرهادی قره سید رومیانی

ائتلاف یاران انقلاب: میکائیل صفایی، علیرضا نوین، علی آذریان، مسعود محمدیان، روح الله جهانگیری و معصومه راشد

سراب

۲۲

نصیر پور

روشنی

 

 

بناب

۷

 

 

 

ائتلاف یاران انقلاب: باقری بنابی

بستان‌آباد

۱۲

 

احد خیری

 

ائتلاف یاران انقلاب:غلامرضا نوری

مرند و جلفا

۳۰

 

 

 

 

مراغه و عجب شیر

۲۳

 

 

 

 

میانه

۲۳

شورچی و محمد حسین بهبودی

یعقوب شیویاری و محمدرضا حاجی‌اصغری

 

 

کلیبر و هوراند

۱۲

علی فخر آذری

الله قلی قلی زاده

 

 

اهر و هریس

۱۷

بیت الله عبدالهی

حسینیان

 

 

شبستر

۱۸

 

علی علی‌لو

 

 

 

نام استان

نام حوزه های انتخابیه

تعداد کاندیداها

کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان

کاندیداهای مورد حمایت اصولگرایان

کاندیداهای شاخص مستقل

کاندیداهای سایر لیستها

حامیان دولت تدبیر و امید

جبهه اعتدال

آذربایجان غربی

بوکان

۷

 

 

 

 

قسیم عثمانی

مهاباد

۱۷

 

 

 

 

 

خوی

۲۰

 

تقی کبیری

 

امین محمدی

موید حسینی صدر

ماکو وچالداران

 

۲۰

 

علیپور

 

عین اله شریف پور

بهروز عظیم زاده

نقده و اشنویه

۱۳

 

 

 

عبدالکریم حسین زاده

عبدالکریم حسین زاده

میاندوآب، تکاب و شاهین دژ

 

۳۱

 

 

 

 

مریم مسرت، مقصود باقری

حجت السلام میرزایی و آقای احمدی

سرشت و پیرانشهر

۷

 

 

 

 

کمال حسین پور

ارومیه

۴۸

هادی بهادری، مجید میلان و خانم الهه سرشار

نادر قاضی پور و ابراهیم بازیان

عابد فتاحی

علی ملازاده، عابد فتاحی، مصطفی فروزان

هادی بهادری و مرتضی پیری

سلماس

۱۹

 

رسول جلایر

 

 

رسول جلایری

 

نام استان

نام حوزه های انتخابیه

تعداد کاندیداها

کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان

کاندیداهای مورد حمایت اصولگرایان

کاندیداهای شاخص مستقل

کاندیداهای سایر لیستها

اردبیل

اردبیل، نمین، نیر و سرعین

۴۹

 

مصطفی افضلی‌فرد، منصور حقیقت‌پور، صدیف بدری

 

 

خلخال و کوثر

۲۲

 

 

 

 

مشکین شهر

۱۶

 

عباس‌زاده مشکینی

 

 

پارس آباد و بیله سوار

۲۲

 

رعنایی

 

 

گرمی

۹

 

ولی اسماعیلی

 

 

 

نام استان

نام حوزه های انتخابیه

تعداد کاندیداها

کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان

کاندیداهای مورد حمایت اصولگرایان

کاندیداهای شاخص مستقل

کاندیداهای سایر لیستها

البرز

کرج

۶۶

غدیر مهدوی کلیشمی و ناصر حاجیان مطلق

رشید جلالی نماینده دوره هفتم و طاهره پورشمسیان

 

توزنده جانی و حسین علیمردانی

حزب اعتدال و توسعه: ناصرحاجیان مطلق به عنوان اصلاح‌طلب معتدل ومحمدجواد کولیوند(نماینده فعلی)

ساوجبلاغ

۱۹

 

 

حسن فیروزنیا

حزب اعتدال و توسعه: محمود تک‌‌فلاح

 

نام استان

نام حوزه های انتخابیه

تعداد کاندیداها

کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان

کاندیداهای مورد حمایت اصولگرایان

کاندیداهای شاخص مستقل

کاندیداهای سایر لیستها/

حزب اعتدال و توسعه

ایلام

ایلام

۳۶

جلال میرزایی، سعید لطفی

روح‌الله ناصر زاده - عمران احمدی

 

 

دهلران

۱۰

 

تقی محمدی

 

 

 

نام استان

نام حوزه های انتخابیه

تعداد کاندیداها

کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان

کاندیداهای مورد حمایت اصولگرایان

کاندیداهای شاخص مستقل

کاندیداهای سایر لیستها/

حزب اعتدال و توسعه

خراسان جنوبی

بیرجند، خوسف، درمیان

 

حمید آیتی

حجت الاسلام سیدمحمدباقر عبادی

 

حمید آیتی

نهبندان و سربیشه

 

محمداسماعیل اعزازی

نظر افضلی

 

در حال تصمیم گیری

طبس، فردوس، بشرویه، سرایان

 

حسین ابراهیمی

در حال تصمیم گیری

 

در حال تصمیم گیری

قائنات

 

 

فرهاد فلاحتی

 

علی اسماعیلی

 

نام استان

نام حوزه های انتخابیه

تعداد کاندیداها

کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان

کاندیداهای مورد حمایت اصولگرایان

کاندیداهای شاخص مستقل

کاندیداهای سایر لیستها/

حزب اعتدال و توسعه

خراسان شمالی

بجنورد، مانه وسملقان، راز و جرکلان، کرمه و جاجرم

۳۳

علی قربانی و علی اکبری

موسی الرضا ثروتی و قاسم جعفری

 

 

شیروان

۹

قربانعلی اسدی

علی جدی

 

 

اسفراین

۱۶

محمدرضا حاتمی

هادی قوامی

 

 

 

نام استان

نام حوزه های انتخابیه

تعداد کاندیداها

کاندیداهای مورد حمایت اصلاح طلبان

کاندیداهای مورد حمایت اصولگرایان

کاندیداهای شاخص مستقل

کاندیداهای سایر لیستها

خوزستان

آبادان

 

سیدحسین دهدشتی، غلامرضا فیروزی و فریده حمیدی

غلامرضا شرفی
سید محمد مولوی

 

 

ایذه/ باغ ملک

 

 

سید هادی طباطبایی

 

 

اهواز

 

همایون یوسفی، علی ساری و جواد کاظم نسب الباجی

سید شکرخدا موسوی
ناصر سودانی

شبیب جویجری

سید شریف حسینی

سید احمد موسوی

 

دشت آزادگان

 

 

قاسم ساعدی

 

 

شوش

 

سید رسول موسوی

سید راضی نوری

 

 

ماهشهر/ امیدیه

 

علی دژمان

حبیب آقاجری

 

 

مسجد سلیمان

 

 

علیرضا ورناصری

 

 

رامهرمرز

 

شمس الله بهمئی

 

 

 

شادگان

 

هاشم خنیفری

حجت الاسلام مجید ناصری نژاد

 

 

بهبهان

 

محمدرضا ضرغامی

 

 

 

خرمشهر

 

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

هدهدنیوز یک موتور جستجوی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت انسانی توسط نرم افزار جستجوگر جمع آوری میشود و هدهدنیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

website tracking