۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۷

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی تشریح کرد

چالش‌های پیش روی انتقال آب ارس به مرند/حفظ و احیای آثار تاریخی و فرهنگی و احداث هتل چهار ستاره

چالش‌های پیش روی انتقال آب ارس به مرند/حفظ و احیای آثار تاریخی و فرهنگی و احداث هتل چهار ستاره
معاون استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اخذ مجوز از اداره منابع طبیعی جهت تملک اراض ملی مسیر خطوط انتقال و عدم تخصیص اعتبار را از جمله موانع پیش روی پیشرفت پروژه تامین آب مورد نیاز مرند از رودخانه ارس است.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، تقی کرمی عصر امروز در نوزدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان از تامین آب مورد نیاز شهرستان مرند از رودخانه ارس، تاسیس منطقه ویژه اقتصادی(سایت بین‌المللی حمل و نقل و صادرات)، اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی (توسعه صنعت و معدن)، توسعه گردشگری، اصلاح الگوی کشت و توسعه صنایع تبدیلی، مدیریت پساب و پسماند و احداث شهرک صنایع دانش بنیان به عنوان هسته‌های کلیدی سند تدبیر و توسعه مرند یاد کرد.

وی برای هسته کلیدی تامین آب مورد نیاز شهرستان مرند از رودخانه ارس به طرح انتقال آب از ارس به دشت‌های هرزندات و یکانات یاد کرد و افزود: 34 کیلومتر خط انتقال  5 مخزن  64 هزار متر مکعبی پنج باب ایستگاه پمپاژ، 34 کیلومتر راه دسترسی، یک باب  سد مخزنی 60 میلیون متر مکعبی، خط انتقال برق ایستگاه‌های پمپاژ و سایر مصارف طرح و اجرای شبکه  اصلی و فرعی اراضی یکانات و هرزندات 17 هزار هکتار، حجم عملیات این پروژه را تشکیل می‌دهد.

کرمی اقدامات انجام گرفته برای پیشرفت این پروژه را خرید 7 کیلومتر لوله فولادی 2 هزار میلی‌متری، تحویل زمین به شرکت‌های سگال آذر و شرکت خاتم الانبیاء برای آغاز تجهیز کارگاه و عملیات اجرایی، انتخاب شرکت عطارودیان و عقد قرارداد سه جانبه آب منطقه‌ای، توزیع برق و توانیر برای تامین 198 مگاوات برق اعلام کرد.

فرماندار ویژه مرند در ارتباط با موانع و مشکلات پروژه‌های این هسته کلیدی توضیح داد: در این ارتباط با چالش هایی مثل اخذ مجوز از اداره منابع طبیعی برای تملک اراض ملی مسیر خطوط انتقال، احداث نیروگاه جدید و تفکیک اراضی ملی از اراضی غیر ملی وصدور مجوز لازم مواجه هستیم.

این مسئول در مورد هسته کلیدی تاسیس منطقه ویژه اقتصادی مرند خاطرنشان کرد: برای این منظور مبادرت به اخذ مجوز  و استعلام‌های لازم از دستگاه‌های مرتبط (سازمان مناطق ویژه اقتصادی)، اخذ موافقت دستگاه‌های مرتبط برای تامین زیرساخت‌های لازم، تهیه طرح توجیهی، انجام مطالعات،تهیه نقشه‌های UTM -کروکی محل، تصویب محل منطقه ویژه اقتصادی و اختصاص بخشی از منطقه ویژه اقتصادی برای اجرای پروژه تاسیس سایت بین‌المللی حمل و نقل و صادرات  کرده‌ایم.

فرماندار ویژه مرند مهم‌ترین چالش این هسته کلیدی را نیز فقدان هماهنگی امور اراضی استان با سازمان مناطق ویژه اقتصادی عنوان کرد.

وی در مورد هسته کلیدی اکتشاف _ استخراج _ فرآوری مواد معدنی شهرستان مرند یادآور شد: برای اجرای پروژه اکتشاف _  استخراج و فرآوری سنگ‌های تزئینی و معدنی اقداماتی نظیر  طرح ژئوفیزیک هوایی، هماهنگی با تعدادی از مالکان برای احداث کارخانه فرآوری، تشکیل جلسات در خصوص توسعه و برداشت صحیح از معادن و مذاکره با سرمایه‌گذاران را به انجام رسانده‌ایم.

کرمی مهم‌ترین موانع پیش روی پیشرفت پروژه‌های توسعه صنایع خاک چینی مرند(فرآوری کائولن)، فرآوری خاک چینی _ کائولن صنعتی _ سرامیکی را در مس سرخه مشکل تامین سوخت از شرکت نفت و مشکل برداشت به علت معارضات اهالی روستایی و در بخش تراورتن نبود ذخایر کافی دانست.

این مسئول ادامه داد: برای توسعه گردشگری پروژه‌های مثل اجرایی شدن مناطق نمونه گردشگری مصوب (پیام، مهار زنوز، عیش آباد، زنوزق)، احداث تله‌کابین میشو، احداث نگارخانه (آثار هنری)، بهره‌برداری از کاروانسرای عباسی پیام، راه‌اندازی و ایجاد مراکز آموزش صنایع دستی، مرمت و حفظ و احیای آثار تاریخی و فرهنگی و احداث هتل چهار ستاره را در دستور کار داریم.

وی اقدامات انجام گرفته در این زمینه را مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی، هماهنگی با صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی برای برگزاری مزایده واگذاری بنای تاریخی کاروانسرای پیام و راه‌اندازی آموزشگاه صنایع دستی در ساختمان هلال احمر و اعلام و معرفی مطالعات کاوشگری تپه باستانی (قلعه یالدور) از اعتبارات ملی به عنوان تنها پروژه پیشنهادی استان برشمرد.

کرمی پیگیری تملک مغازه‌های جوار مسجد جامع مرند توسط شهرداری مرند، پیشنهاد جذب و تامین اعتبار از طریق ستاد بازآفرینی پایدار شهری در بافت تاریخی برای تملک مغازه‌های جوار مسجد جامع مرند،  تملک حمام قاضی توسط شهرداری مرند برای احداث موزه یا مرکز فرهنگی و ارسال و پیگیری صدور سند 6 دانگ مالکیت کاروانسرای آلاکی (آیراندیبی) و تپه یالدور را دیگر اقدامات نامید.

فرماندار ویژه مرند اقدامات انجام گرفته برای اصلاح الگوی کشت و توسعه صنایع تبدیلی را احداث 193 هکتار باغ پسته، احداث 110  هکتارباغ زعفران، مطالعه و مکان یابی 30هکتار پسته و 5 هکتار زعفران، احداث باغات متراکم 50 هکتار و مطالعه و مکان‌یابی 30هکتار عنوان کرد.

کرمی محدودیت در تامین نهال مرغوب و پیاز زعفران، بالا بودن نرخ نهاده‌های کشاورزی و سیب‌های پا کوتاه، عدم تامین مالی و هزینه‌های آماده‌سازی و بالا بودن هزینه حذف و جایگزینی باغات درجه 3 را از چالش‌های این هسته کلیدی دانست.

انتهای پیام/60002/گ40

http://fna.ir/793CN9
کلیدواژه ها :اخذ مجوز
منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking