۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۱

نگاهی به برج پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

نگاهی به برج پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
شیراز - ایرنا - برج 12 طبقه پژوهشی محمد رسول الله(ص) متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شیراز بنا به توصیف این دانشگاه به عنوان تنها برج پژوهشی کشور شناخته می شود.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز چهارشنبه در مطلب ارسالی به ایرنا اعلام کرد: این برج طی سه سال گذشته کار خود را آغاز کرده و امروز پژوهشگران نامداری را از حوزه های مختلف علوم پزشکی گرد هم آورده تا چراغی برای سلامت فردای ایران از این برج، روشن شود.
دراین مطلب آمده است: آنچه این برج را در کشور منحصر به فرد ساخته، علاوه بر دستاوردهای پژوهشی برجسته محققان آن، تنوع حضور رشته های مختلف در کنار یکدیگر است تا بتوانند با آمیختن دانش و توانمندی های خود، طرحی نو دراندازند و همگام با توسعه علوم بین رشته ای که دغدغه امروز علم در دنیاست، گام بردارند.
رییس این برج پژوهشی گفت: مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این برج گرد هم آمدند تا بتوانند با اقدامات مشارکتی و بهره مندی از امکانات مشترک که گامی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود، به هم افزایی در عرصه دانش پزشکی برسند.
دکتر غلامرضا حاتم ادامه داد: پیش از ورود هر مرکز یک تفاهمنامه به امضا می رسد، پژوهشگران به واسطه این تفاهمنامه متعهد می شوند که با توجه به کمبود منابع و لزوم حداکثر استفاده، هیچ وسیله ای، انحصار به یک مرکز ندارد و امکانات پژوهشی برج مشترک هستند، همچنین مراکز مجاز به ایجاد تغییر در فضا نیستند و شرط حمایت و تداوم حضور آنان نیز رعایت این قوانین است که چنین نگاه مشارکتی به امر پژوهش، تاکنون در کشور کم سابقه بوده و با استقبال همراه شده است؛ از سویی، مسئولان برج هم متعهد می شوند تا مراکز پیشگام در تولید دانش و مقالات و پژوهش های مشترک را مورد حمایت قرار دهند.
وی معتقد است: در تمام دنیا، تنها درصدی از تحقیقات، منجر به کاربرد می شود و در اینجا می کوشیم این درصد را ارتقا دهیم و آنها را روانه مراکز رشد کنیم تا به واسطه این مراکز بتوانیم با شرکت های دانش بنیان، ارتباط برقرار کنیم و پس از دستیابی به محصول، با همگامی صنعت به تولید انبوه برسیم که این اقدام، گامی به سوی خودکفایی است و هر چند مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان، اکنون جوان هستند، اما تاکنون مواردی مانند چند دارو را تاکنون توانسته اند روانه بازار کنند.
حاتم تلاش برای ایجاد پروتکل هایی در کوتاه کردن مسیر درمان بیماران را که علاوه برکمک به اعضای جامعه، موجب صرفه های اقتصادی در نظام سلامت می شود، از دیگر اهداف پژوهشگران این مجموعه برشمرده و می گوید: به عنوان مثال، مرکز تحقیقات دکتر البرزی، توانست پروتکلی برای درمان لیشمانیوز(سالک) احشایی به دنیا معرفی کند که فرایند درمان را از چند هفته به چند روز کاهش دهد و این امر علاوه بر کمک به بیمار، از نظر سلامت و از جنبه های اقتصادی نیز موفقیت موثری به شمار می رود.
رئیس برج پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه می دهد: در زمینه پیوند کبد که شیراز توانسته پیش قراول آن در کشور باشد و به مدت سه سال متوالی، بخش پیوند بیمارستان نمازی توانست از نظر تعداد پیوند در دنیا، رتبه نخست را به خود اختصاص دهد، نمونه دیگری از برقراری ارتباط با صنعت است و دانشگاه موفق شده است در این حیطه، کشور را به خودکفایی برساند که همین هدف در مرکز تحقیقات پیوند برج پژوهشی، در حال تداوم و یافتن راه های نوین است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه به طور کلی، تمام مراکز تحقیقاتی در این برج، برای توسعه دانش های آینده دنیا در ایران و معرفی راهکارهای جدید به مجامع علمی دنیا و در نهایت استقلال ملی، تلاش شبانه روزی خود را به کار بسته اند، می افزاید: در حقیقت هر مرکز، ارگانی از کالبد این برج محسوب می شود تا با یکپارچگی و تلاش هر عضو، بتوانیم فردای سالم تری را برای بشر رقم بزنیم.
دکتر حاتم با اشاره به حضور 28 مرکز تحقیقاتی، دو پژوهشکده مصوب سلول های بینادی و داخلی و دو پژوهشکده در حال تصویب در این برج پژوهشی، تاکید می کند: هر کدام از این مراکز، لازم است ویژگی های مشخصی داشته باشند تا با گسترش آنها موافقت شود که می توان از جمله این شرایط، به لزوم حضور افراد توانمند، تعریف موضوع مورد بررسی مرکز به عنوان یک اولویت مهم در سلامت کشور و تلاش برای توسعه علوم بین رشته ای ، اشاره کرد و از طرفی این برج پژوهشی بر فعالیت 35 مرکز تحقیقاتی دانشگاه که خارج از برج هستند نیز نظارت دارد .
*** بخشی از مراکز مستقر در برج پژوهشی محمد رسول الله(ص) :
تقویت جایگاه فارس در پیوند و ترمیم اعضا
مرکز تحقیقات پیوند و ترمیم اعضا: مرکز تحقیقات پیوند و ترمیم اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یکی از مراکز فعال در زمینه پیوند کبد، پانکراس، کلیه و مغز استخوان است که با هدف بالا بردن سطح سلامت و کیفیت زندگی بیماران پیوندی در ارتباط پیوسته با بخش پیوند اعضای بیمارستان نمازی شیراز، از سال 1381 فعالیت خود را آغاز کرده است.
با توجه به جایگاه عمل پیوند در شیراز که به ویژه در زمینه کبد، به نام آوری جهانی رسیده است، پژوهشگران در این مرکز می کوشند تا این جایگاه را بیش از پیش تقویت کرده و به بهبود روش های آن، کمک کنند.
مرکز تحقیقات شیمی دارویی و گیاهی: مرکز تحقیقات شیمی دارویی و گیاهی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از مرداد سال 1381 آغاز به کار کرده است. عمده فعالیت این مرکز بر گیاهان دارویی تمرکز یافته و تاکنون با کسب رتبه های برتر در این زمینه در کشور، خود را به عنوان مرکزی پویا در عرصه بهره وری بهینه از گیاهان دارویی، معرفی کند. هم اکنون با توجه به تلاش های دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همکاری استانداری و سایر نهادها در توسعه صنعت گیاهان دارویی در استان، دانش پژوهشگران این مرکز، از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.
مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت: پژوهشگران در این مرکز می کوشند تا از تجربه اعضای هیات علمی توانمند و کارشناسان در مسایل مرتبط با سلامت، برای سیاستگذاری موثر در نظام سلامت بهره مند شوند. این مرکز تاکنون سمینارهای بین المللی و بزرگی را پیرامون موضوعاتی مانند سوانح ترافیکی، سلامت بانوان و دانش آموزان برگزار کرده است.
مرکز تحقیقات سرطان شناسی: با جای گرفتن سرطان در ردیف 10عامل نخست مرگ و میر، پژوهشگران این مرکز تلاش خود را به کار بسته اند تا با چاره اندیشی، آسیب های ناشی از سرطان ها را در مردم به حداقل برسانند.
مرکز تحقیقات قلب و عروق: این مرکز هم مسوولیت توسعه دانش در اولویتی دیگر از سلامت رابر عهده گرفته تا نویدبخش قلب هایی سالم برای ایرانیان باشد. مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز نخستین بار در سال 1374 فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1387 با ساماندهی جدید و تشکیلات انسجام یافته تر، زیر نظر معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دامنه فعالیت های پژوهشی خود را گسترش داد و در سال 1392 موفق به کسب موافقت قطعی شد.
مرکز تحقیقات تروما: ارایه خدمات بالینی به بیماران ترومایی و آی سی یو، یک بخش جدایی ناپذیر از آموزش جراحی عمومی است که با توجه به اهمیت این موضوع، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز تصمیم به ایجاد مرکز گرفت. با توجه به آمار بالای مرگ و میر ناشی از حوادث تروما، پژوهشگران این مرکز برای ایجاد امکان زندگی سالم تر برای آسیب دیدگان این سوانح تلاش می کنند، برگزاری کارگاه های بین المللی برای پرستاران، پزشکان عمومی و متخصصان جراحی و طب اورژانس برای آموزش احیاء و کمک در شرایط اورژانسی به بیماران تروما، بخشی از تلاش های این مرکز در کمک به این مصدومان است.
***توسعه دانش مهار دیابت
مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم: مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت خود را زیر نظر اساتید داخلی آغاز کرده و در سال 1389 موفق به دریافت موافقت قطعی شد و در همان سال تشکیلات پیشنهادی مرکز مورد تصویب قرار گرفت. این مرکز با در اختیار داشتن مجموعه ای از پزشکان فوق تخصص و محقق، پژوهش های خود را در زمینه های علوم پایه و بالینی پیگیری می کند. پژوهشگران این مرکز با تمرکز بر بیماری دیابت که امروزه با روند افزایشی ابتلا به آن مواجهیم، می کوشند تا راهکاراهای نوینی را برای زندگی بهتر مبتلایان، به دنیا معرفی کنند.
مرکز تحقیقات میکروب شناسی بالینی: مرکز تحقیقات میکروب شناسی بالینی استاد البرزی، به عنوان قطب میکروب شناسی بالینی ایران، از بیش از دو دهه گذشته تاکنون پژوهش های کاربردی و بنیادی را در زمینه بیماری های عفونی و عوامل ویروسی، باکتریایی، قارچی و انگلی و همچنین در زمینه ایمنی شناسی بیماری های عفونی انجام می دهد. در این مرکز، علاوه بر انجام پژوهش در زمینه آموزشی و ارایه خدمات تشخیصی تخصصی، در زمینه بیماری های عفونی نیز فعالیت می شود.
مرکز تحقیقات سالمندی: سالمندی مساله آینده کشور و دغدغه امروز پژوهشگران این مرکز است تا بتوانند اثرات افزایش سن و بروز بیماری ها را برای این قشر از جامعه، به حداقل ممکن برسانند و امکان زندگی بهینه تری را برای این گروه، فراهم کنند، گروه تحقیقـاتی ارتقای سلامت سالمندان دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان گروهی پویا و نوآور، در تولید و کاربرد دانش نوین در زمینه سالمندی سالم و فعال، از راه تحقیق، خلاقیت و نوآوری در آموزش بین رشته ای و مدلسازی در سیستم ارایه خدمات بهداشتی سالمندان تلاش می کنند.
*** تلاش های جدی پژوهشگران شیرازی برای دستیابی به دانش سلول های بنیادی
پژوهشکده فناوری سلول های بنیادی: سلول های بینادی، دانشی نوین با گسترده ای فراوان است که در پی شناخت فرایند عملکرد سلول های جنینی در تشکیل عضو است تا با کمک این دانش، بتوانیم اعضای جدید را تولید و جایگزین اعضای آسیب دیده بدن کنیم، از طرفی استفاده از سلول های بینادی بالغ، دیگر عرصه این دانش نوین است که در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با استقبال چشمگیری مواجه شد و همین امر، موجب شد تا نهاد ریاست جمهوری، شیراز را به عنوان یکی از سه قطب پرورش این دانش در کشور، برگزیند.
امروز بخشی از دانش پژوهشگران این حیطه در شیراز، به ویژه در زمینه مغز استخوان، از مرز پژوهش های حیوانی گذشته و بر روی انسان های داوطلب در حال انجام است تا نتایج امیدوارکننده ای به ارمغان آورده و نام شیراز، در عرصه دیگری هم خوش بدرخشد.
مرکز تحقیقات کلیوی: آمار بالای دیالیز در کشور و استان، جمعی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز را به اندیشه کمک در این راستا واداشت و امروز پژوهشگران این مرکز در برج پژوهشی دانشگاه، می کوشند تا برای پنج عامل فشارخون بالا، دیابت، تغذیه، ژنتیک و بیماری های عفونی که مهم ترین دلایل بروز نارسایی های کلیوی هستند، چاره اندیشی کرده و نمود هایی از سبک زندگی سالم را به مردم عرضه کنند.
*** شناخت یک گونه نادر از التهاب پستان در شیراز
مرکز تحقیقات بیماری های پستان: مرکز تحقیقات بیماری های پستان بر آن است تا با بررسی میزان شیوع، روند پیشرفت، میزان ابتلا، میزان مرگ و میر، روش های پیشگیری و درمانی بیماری های پستان و ریسک فاکتورهای سرطان پستان، بستری مناسب برای گسترش کمی و کیفی تحقیقات پایه و کاربردی فراهم کند. این مرکز از سال 1392آغاز به کار کرده و پژوهشگران آن با بررسی تمام مبتلایان به بیماری های پستان در استان، برای توسعه دانش های تشخیصی و درمانی تلاش می کنند. بخشی از این تلاش، منجر به شناخت یک گونه نادر از التهاب پستان با نامgranulomatose mastitis و معرفی آن به مجامع بین المللی شده است.
مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی: دانشگاه علوم پزشکی شیراز توانسته در زمینه جراحی های پیشرفته لاپاراسکوپی، در کشور نام خود را مطرح کند که بخشی از این موفقیت ها به واسطه تلاش پژوهشگران این مرکز و کماکان در حال توسعه است. مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی(لاپاراسکوپی) دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1388 در بیمارستان نمازی تشکیل شد و در زمینه های مختلف جراحی، آغاز به فعالیت کرد.
***تلاش برای داشتن نسل های سالم فردا
مرکز تحقیقات بیماری های مادر و جنین: دستاوردی دیگر از دانشگاه علوم پزشکی شیراز که نه تنها در کشور، بلکه در منطقه، بی نظیر است، جراحی چنین بوده که تا به حال موجب تولد چند نوزاد سالم شده و در حال توسعه است. امروز، پزشکان تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز علاوه بر انجام جراحی های جنین، به عنوان مشاور برای خانواده هایی که دچار مشکلات مربوط به جنین هستند، شناخته شده است.
مرکز تحقیقات بیماری های مادر و جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز با هدف انجام پژوهش های علمی در زمینه پریناتالوژی و ارایه راهکارهای جدید و عملی ارتقای سلامت جامعه هدف، در اردیبهشت1392 با دریافت موافقت اصولی، فعالیت خود را آغاز کرده است.
مرکز تحقیقات ارتودنسی: مرکز تحقیقات ارتودنسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نظر دارد با اجرای استراتژی کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت و با هدف توسعه فعالیت های پژوهشی در رشته ارتودنسی، گام های موثری را در راه حفظ و ارتقای سطح سلامت دهان و دندان افراد جامعه و کمک به تولید علم در راستای مأموریت این مرکز برداشته و زمینه تولید و انتقال دانش مربوطه را فراهم سازد، بخشی از کتاب ملی دندانپزشکی، به کمک پژوهشگران این مرکز به نگارش درآمده است.
مرکز تحقیقات زیست مواد: این مرکز در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برای انجام پروژه های تحقیقاتی مرتبط با مواد مصرفی در علوم پزشکی و به ویژه دندانپزشکی تأسیس شده است.
این مرکز با در اختیار داشتن دستگاه های موردنیاز، می تواند خدمات پژوهشی در اختیار استادان، دستیاران و دانشجویان قرار دهد.
مرکز تحقیقات تغذیه: این مرکز برای انجام پروژه های تحقیقاتی مرتبط با تغذیه و نقش آنها در پیشگیری، بهبود و بازتوانی از بیماری ها و همچنین ارتقای سلامت جامعه تاسیس شده است تا گامی به سوی کمک به افراد بشر، به کمک سلامت تغذیه، برداشته شود.
مرکز تحقیقات سوختگی: مرکز تحقیقات سوختگی شیراز از آذر 1387 به عنوان نخستین مرکز تحقیقات سوختگی در سطح کشور بنیان گذاری شد و ایده راه اندازی مراکز تحقیقاتی در این گروه علمی در کشور را دامن زد. تأسیس این مرکز برای گسترش فعالیت های آموزشی و پژوهشی از زمان پیشگیری تا درمان و بازتوانی بیماران سوختگی، بررسی آسیب های سوختگی و بیماری های وابسته است.
مرکز تحقیقات گوارش و کبد: نخستین کوهورت جمعیتی جنوب کشور در سال 1385 در منطقه کوار، واقع در جنوب شرقی شیراز آغاز شد تا پژوهشگران بتوانند برای سلامت دستگاه گوارشی افراد، راه های تازه ای بیندیشند.
این مرکز تحقیقاتی با همکاری متقابل مرکز تحقیقات کولورکتال، می کوشد تا این هدف، به نحو گسترده تری تحقق یابد.
مرکز تحقیقات علوم دارویی: این مرکز فعالیت خود را از سال 1387 آغاز کرد و تاکنون پروژه های تحقیقاتی کاربردی و بنیادی متعددی در زمینه های مختلف علوم دارویی و بیوتکنولوژی طراحی و به انجام رسانیده که منجر به ارایه نتایج در مجله ها و همایش های معتبر بین المللی و داخلی شده است، هدف اصلی این مرکز، توسعه تحقیقات در عرصه های مختلف علوم دارویی از جمله فارماسیوتیکس، شیمی دارویی، فارماکولوژی، فارماکوگنوزی، داروسازی بالینی، و فناوری های نوین دارویی شامل بیوتکنولوژی دارویی و نانوتکنولوژی دارویی است.
مرکز تحقیقات نانوفناوری در دارو رسانی: این مرکز با مأموریت ایجاد فضای تحقیقاتی چند رشته ای، برای فراهم کردن فضای تخصصی و حمایت از همکاری بین انجمن های علمی و سازمان های رسمی برای طراحی و توسعه سیستم های نانودارویی به عنوان عوامل درمانی و ابزار تشخیص در بیمار تاسیس شده است.
مرکز تحقیقات بیماری های خودایمن: این مرکز برای مطالعه هدفدار بر روی اپیدمیولوژی، اتیولوژی، بهبود روش های تشخیصی و درمانی و راه اندازی روش های مناسب پیشگیری از بروز بیماری های خودایمنی، به عنوان نخستین و تنها مرکز مطالعه بر روی بیماری های خود ایمن در سال 1386 تأسیس شده است که با توجه به شیوع بیماری های اتوایمیون، پژوهش های این حوزه، از اهمیت ویزه ای برخوردار شده و هم اکنون از بانک بسیار خوبی در زمینه شرایط بیماران مبتلا به این گروه از بیماری ها، جمع آوری کرده است.
مرکز تحقیقات پایه در بیماری های عفونی: گستردگی طیف بیماری های عفونی به ویژه عفونت های انگلی و قارچی موجب شده تا تحقیقات وسیعی برای مهار و درمان این عفونت ها در جهان انجام شود. حیطه فعالیت های این مرکز، بیشتر در زمینه شناسایی، طبقه بندی، فیلوژنی عوامل انگلی و قارچی، تشخیص عفونت های میکروبی، انگلی و قارچی ناشی از کرم ها، تک یاخته های خونی و نسجی، قارچ های کپکی، مخمری و بیماری زا و همچنین سایر عفونت های باکتریال به روش های معمول و مولکولار، تعیین مقاومت دارویی و بررسی اثرات ضد میکروبی، انگلی و قارچی داروها است.
مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای و تصویربرداری مولکولی: این مرکز با هدف توسعه و به کارگیری دانش بشری در زمینه علم پزشکی هسته ای، داروسازی هسته ای، فیزیک پزشکی و با انجام پژوهش های بنیادی اپیدمیولوژیک و بالینی، در همکاری با دیگر مراکز تحقیقاتی و آموزشی، سعی بر دستیابی به علوم نوین، برای ارایه خدمات بهداشتی درمانی و خودکفایی کشور در این زمینه دارد.
مرکز تحقیقات تصویربرداری پزشکی: این مرکز با همکاری بخش های بالینی و واحدهای علوم پایه و همچنین با مراکز علمی پژوهشی دیگر از قبیل علوم مهندسی و تکنولوژی، فعالیت های پژوهشی خود را از سال 1388، آغاز کرده است تا روش های نوین تصویربرداری با روش های جدید تشخیص بیماری ها را مورد بررسی قرار دهد.
***پژوهش های طب سنتی در شیراز پی گرفته می شود
مرکز تحقیقات طب سنتی و تاریخ پزشکی: طب سنتی یک دانش میان رشته ای و حاصل اشتراک حوزه های معرفتی مختلف از جمله پزشکی، انسان شناسی و گیاه شناسی و در واقع یکی از میراث های گرانبهای تمدن ایرانی اسلامی است و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در این مرکز می کوشند تا این دانش را بیش از پیش شناخته و دستاوردهای مثبت آن را به جهان امروز، معرفی کنند.
آنچه ذکر شد، گوشه ای از فعالیت های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که در این برج پژوهشی، به صورت شبانه روزی پی گرفته می شود تا آینده روشن تری برای سلامت بشر به ارمغان آورده شود، این برج پژوهشی که تاکنون مورد بازدید پژوهشگرانی از سراسر دنیا، دکتر هاشمی وزیر بهداشت و پژوهشگران ملی قرار گرفته، به عنوان یک زیرساخت پژوهشی، بستری برای پرورش اندیشه های جهانی بهتر و سالم تر است.
6113 /1876

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking