۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۶

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزین:

نخستین جشنواره جرثقیل هیدرولیکی کشور در استان قزوین برگزار شد

نخستین جشنواره جرثقیل هیدرولیکی کشور در استان قزوین برگزار شد
قزوین- مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزین گفت: جشنواره جرثقیل هیدرولیکی برای نخستین بار در کشور در استان قزوین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، سعید وزیری نژاد در مراسم اختتامیه جشنواره جرثقیل هیدرولیکی که با حضور جمعی از اعضای شورای شهر قزوین در  بوستان هشت بهشت برگزار شد، اظهار کرد: این جشنواره به همت ستاد طرح محله سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری در محلات قزوین برگزار شد که خوشبختانه مورد استقبال نوجوانان قرار گرفت.

وی در این جشنواره با تشکر از همشهریان قزوینی به دلیل همکاری و مشارکت در این برنامه اظهار کرد: یکی از اهداف برگزاری نخستین جشنواره جرثقیل هیدرولیکی نزدیکی نوجوانان با مساجد و افزایش حضور آنان در این مکان مقدس بود که به همین دلیل نیز تمام جلسات آموزشی جرثقیل هیدرولیکی در مساجد سطح شهر قزوین انجام شد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزین، تقویت نوجوانان، افزایش کار تیمی، شکوفایی خلاقیت و شکوفایی استعداد نوجوانان بوده تا جوانان در آینده شغل فنی و مهندسی مناسبی را برای خود انتخاب کند و برای جامعه و کشور تاثیرگذار باشد.

وزیری نژاد یکی از اهداف برگزاری نخستین جشنواره جرثقیل هیدرولیکی نزدیکی نوجوانان با مساجد و افزایش حضور آنان در این مکان مقدس بود که به همین دلیل نیز تمام جلسات آموزشی جرثقیل هیدرولیکی در مساجد سطح شهر قزوین انجام شد.

وی افزایش روحیه کار تیمی و همچنین بروز خلاقیت و شناسایی استعدادهای نوجوانان ساکن در شهر قزوین را از دیگر اهداف این برنامه دانست و بیان کرد: تا کنون ۶ برنامه از سوی طرح محله برای نوجوانان در سطح شهر قزوین برگزار شده است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین عنوان کرد: حضور فعال نوجوانان در برنامه‌های این‌چنینی بسیار مثمرثمر است چراکه به این ترتیب اوقات فراغت نوجوانان بهینه مصرف می‌شود.

وزیری نژاد تصریح کرد: مخاطب این برنامه نوجوانان ۱۱ تا ۱۵ ساله هستند و یکی از مهمترین اهداف ما جذب این افراد در طرح محله ما است.

وی در ادامه افزود: یکی از برنامه‌هایی که در طرح محله ما تعریف می‌کنیم برنامه‌ای علمی و جذاب است، همانطور که در سال گذشته به عنوان نمونه مسابقه پرتاب موشک آبی، سازه نجات تخم‌مرغ، ساخت سازه‌های ماکارونی، ساخت و پرتاب گلایدر را داشتیم، امسال هم ۲ برنامه تعریف شده که یکی از آنها جشنواره ساخت جرثقیل‌های هیدرولیکی و دیگری موشک زباله‌سوز است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین  با بیان اینکه موضوعات علمی برای نوجوانان جذاب است، اظهار کرد:با وجود چنین برنامه‌هایی حداقل ۲ تا ۳ ماه از وقت نوجوانان به صورت مفید پر می‌شود. به عنوان نمونه برای برگزاری جشنواره جرثقیل‌های هیدرولیکی ۲۰ کارگاه آموزشی برای ۴۰۰ نفر از نوجوانان محلات مختلف در طی ۲ ماه گذشته برگزار شده است.

وزیری‌نژاد گفت: جدا از بحث جذب و انجام کاری علمی که خیلی خوب جواب داده است هدف دیگر از برگزاری چنین مسابقاتی افزایش روحیه کارگروهی که یکی از ضعف ما ایرانیان است می‌باشد وبا برگزاری این برنامه‌ها اوقات فراغت نوجوانان را به شکل بهینه پر کرده و به انتخاب رشته آنها در آینده جهت می‌دهیم و همچنین نوجوان ما از همان ابتدا با مسائل فنی و مهندسی آشنا می‌شوند و در صورت داشتن استعداد در همین زمینه‌ها رشد کنند.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره با استقبال خوبی مواجه شده است، عنوان کرد: ۶۰ سازه به جشنواره آمده و تعداد شرکت کننده‌ در اینگونه مسابقات همیشه خوب بوده است. در واقع گاهی این ما هستیم که محدودیت داریم چراکه باید اقلامی خریداری شده و در اختیار افراد قرار گیرد.

وزیری نژاد خاطر نشان کرد: متاسفانه این موضوعات گاهی جشنواره‌های ملی ندارد گرچه جشنواره پرتاب کوشک آبی در سطح ملی هم به رقابت می‌پردازند و ما برگزیدگان را به آن جشنواره هدایت کردیم.

مظاهری، مدیر ستاد «طرح محله ما» سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین نیز در این مراسم فزود:در این جشنواره با حضور ۴۰۰ شرکت‌کننده در قالب ۹۰ گروه که جرثقیل‌های خود را ساخته‌اند به رقابت پرداختند.

امیر علی مظاهری افزود:جشنواره اختتامیه کارگاه‌های آموزشی جرثقیل هیدرولیکی که در ۱۴ محله سطح شهر در ۴ دوره برگزار شد.

مظاهری افزود:در این مراسم دو جرثقیل بیلی و چنگکی که از سوی شرکت‌کنندگان ساخته شده بود در آیتم‌های مختلف از نظر سرعت، قدرت و ارتفاع بررسی شده و به رقابت پرداختند.

وی خاطرنشان کرد: در پایان به سه گروه برتر شرکت‌کننده جوایز نفیس اهدا شد و از شرکت‌کنندگان نیز تجلیل به عمل آمد.

تقویت قدرت تفکر نوجوان مهمترین دستاورد کارگاه های آموزشی، علمی است

نائب رئیس کمسیون فرهنگی شورای شهر قزوین گفت: تقویت قدرت تفکر نوجوان یکی از دستاورد مهم کارگاه های آموزشی – علمی نظیر جرثقیل هیدرولیکی است.

حسین غیاثوند افزود:از دیگر دستاوردهای این کارگاه‌های آموزشی این است که نوجوانان از پایه با مفاهیم مختلف علمی از جمله فیزیک آشنا می‌شوند و استعدادهای آن‌ها پرورش می‌یابد.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری این کارگاه‌های آموزشی درسطح محلات اشاره کرد و گفت: شکوفایی خلاقیت، ایجاد نشاط و هیجان در بین نونهالان و نوجوانان محلات از جمله اهداف برگزاری کارگاه های جرثقیل هیدرولیکی در سطح محلات می باشد که سبب می شود تا نوجوانان به صورت عملی با یکسری مفاهیم و فنی مهندسی آشنا شوند.

غیاثوند  اظهار کرد:بر این اساس سال گذشته جشنواره سازه های ماکارونی و گلایدر برگزار شد و امسال نیز شاهد برگزاری کارگاه های جرثقیل هیدرولیکی در سطح محلات ۱۴ گانه قزوین هستیم  که خوشبختانه مورد استقبال نوجوانان قرار گرفته است.

غیاثوند، آموزش کار تیمی را از دیگر اهداف برگزاری این کارگاه های آموزشی ذکر کرد و گفت: نوجوانان با حضور در چنین کارگاه هایی یاد می گیرند تا با کمک یکدیگر و در کنار هم ایده های خود را به منصه ظهور برسانند.

وی ضمن تقدیر از سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین و ستاد طرح محله ما این سازمان، گفت:در بازدیدی که از کارگاه های جرثقیل هیدرولیکی داشتم نوجوانان عنوان می کردند، اگر چنین برنامه هایی به صورت مستمر در سطح محلات برگزار شود، آنان فضای مجازی را رها خواهند کرد و از اینترنت و موبایل در راستای ارتقای سطح علمی خود بهره خواهند گرفت.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین افزود: امروزه هجمه عظیمی از اطلاعات نادرست در فضای مجازی کودکان، نوجوانان و جوانان ما را هدف قرار داده اند، باید با آموزش های کاربردی و علمی فضای مجازی را تبدیل به یک فرصت کرد.

غیاثوند خاطرنشان کرد: در کمسیون فرهنگی شورای شهر قزوین همیشه بر برگزاری برنامه های با محوریت پرورش خلاقیت نوجوانان و آموزش علمی تاکید شده است.

وی از سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین خواست تا از این استعدادهایی که در کارگاه های این چنین بروز و ظهور می کند، نهایت بهره برداری را داشته باشند و این کارگاه ها آموزشی به طور مستمر برگزار و هر مرحله نسبت به مراحل قبل تخصصی برگزار شود تا نوجوانان فنی تر و کاربردی تر با رشته های فنی مهندسی آشنا شوند تا مسیر زندگی شان با آگاهی و شناخت بهتری انتخاب کنند.

برگزاری کارگاه های آموزشی یکی از اقدامات ارزنده سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری است

صلح جو، عضو شورای اسلامی شهر قزوین گفت:برگزاری کارگاه های آموزشی – علمی  در سطح محلات قزوین یکی از اقدامات ارزنده سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری است.

محمد حسین صلح جو افزود:سوق  افکار نوجوانان به سمت کارگاه های علمی، خلق ابداعات ابتکارات و نوآوری ها گامی موثر در توسعه علم و تکنولوژی کشور  است.

وی اظهار کرد:همچنین کودکان باید بیاموزند در کارهای گروهی به صورت آکادمیک و علمی با یکدیگر تعامل و همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانند سریعتر به اهدافشان دست یابند، این کارگاه های آموزشی فرصتی مناسبی برای آموزش کار تیمی است که امیدواریم  برگزاری چنین برنامه های به طور مستمر در سطح شهر قزوین برگزار شد.

وی ادامه داد: این کارگاه آموزشی می‌تواند در روند زندگی نوجوانان تأثیرگذار باشد و زمینه‌ساز پیشرفت و تعالی آن‌ها باشد.

حسین‌ صلح‌جو ضمن تقدیر از سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین افزود: برگزاری این کارگاه آموزشی خدمتی مطلوب برای نوجوانان در سطح محلات است و در بسیاری از امور از جمله حمل و نقل و ترافیک نیز مؤثر بوده و روش مناسبی برای آموزش خرد جمعی به آن‌ها است.

مجابی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر قزوین گفت: برگزاری این کارگاه‌های آموزشی می‌تواند در انتخاب رشته نوجوانان در دوران دبیرستان و دانشگاه مؤثر باشد و آن‌ها با آشنایی و آگاهی کامل انتخاب رشته کنند.

کاظم مجابی افزود: یکی دیگر از دستاوردهای این کارگاه آموزشی، آموزش کارگروهی و مشورت کردن به نوجوانان است که یکی از نقاط ضعف در سطح کشور است که باید از ابتدا به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود.

بالندگی فکری نسل آینده با برگزاری کارگاه های آموزشی تضمین می شود

عضو شورای اسلامی شهر قزوین گفت: بالندگی فکری نسل آینده با برگزاری کارگاه های آموزشی نظیر جرثقیل هیدرولیکی تضمین می شود،

احد چگینی افزود: لذا سایر دستگاه های اجرایی و نهادهای دولتی نیز به این قضیه ورود کنند، برگزاری کارگاه های آموزشی - علمی فقط وظیفه شهرداری نیست، متولیان امور کودکان و نوجوانان باید برگزاری چنین برنامه هایی را در دستور کار خود قرار دهند.

به گفته وی خلاق نگاه داشتن نسل جوان یکی از وظایف مهم ما به عنوان متولیان شهر است که این مهم باید در اولویت برنامه های مسئولان استانی و شهری قرار گیرد.
چگینی افزود:ایجاد ظرفیت و فضای لازم برای بروز این استعدادها قطعا کمک شایانی به بالندگی فکری کودکان، نوجوانان و جوانان خواهد داشت.


عضو شورای اسلامی شهر قزوین بیان کرد:نسل جدید نیاز به تحرک ذهنی و جسمی توامان دارد این در حالیست که نسل امروز دچار کامپیوتر زدگی، گوشی زدگی و اینترنت زدگی شده اند، اگر امروز بسترهای لازم برای شکوفایی خلاقیت ذهنی نوجوانان و جوانان مهیا نشود، در آینده شاهد تربیت نسلی با ذهن کپی بردار خواهیم بود که ذهنی خلاق ندارند.

وی اظهار کرد: در همین راستا برگزاری کارگاه های جرثقیل هیدرولیکی در سطح محلات کمک می کند تا نوجوانان و کودکان از توان ذهنی خود به نحو شایسته ای استفاده کنند.

مسجد محور بودن کارگاه‌های آموزشی روش مناسبی برای ترغیب نوجوانان به مساجد است

عضو شورای اسلامی شهر قزوین گفت: مسجد محور بودن این کارگاه‌های آموزشی روش مناسبی برای ترغیب نوجوانان به حضور در مساجد و آشنایی آن‌ها با مباحث مختلف علمی فرهنگی است.

مریم نخستین افزود: یکی از ویژگی های طرح محله ما در قزوین این است که از کارکردهای مساجد محلات به عنوان پایگاه‌های اصلی در اجرای طرح محله ما  استفاده می شود و از نخبگان و مردم محلات در اداره محله استفاده می گردد.

وی اظهار کرد: با توجه به زندگی ماشینی امروزی و حضور نسل جوان در فضای های مجازی بای بتوانیم با برگزاری برنامه هایی نظیر کارگاه های آموزشی جرثقیل هیدرولیکی در مساجد می توان نوجوانان را به کانون های فرهنگی مساجد جذب کرد.

نخستین خاطرنشان کرد: مشارکت در کار تیمی، سکوفایی خلاقیت و ایجاد تعاون، همفکری همکاری از ویژگی های برگزاری کارگاه های آموزشی نظیر جرثقیل هیدرولیکی است که باید چنین برنامه های مستمر ادامه یابد.

وی افزود:فضای مجازی قدرت تفکر را از نوجوان می گیرد و به او تنهایی و انزوا را هدیه می کند، این در حالیست که برگزاری کارگاه های آموزشی – علمی در سطح محلات سبب می شود تا نوجوانان و نونهالان در کنار همسالان و هم محله ای کار گروهی را تمرین کند و به بلوغ فکری برسد.

نخستین ضمن تشکر از سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، گفت: یکی از اقدامات ارزنده سازمان بهره گیری از افراد متخصص پارک علم و فناوری استان قزوین بود که این ضمن ارتقای سطح علمی نوانان بر جذابیت برگزاری کارگاه ها می افزاید.

گفتنی است، این جشنواره در دو بخش جرثقیل بیلی و چنگکی  برگزار شد و داوران آنها را  از نظر سرعت، قدرت و ارتفاع بررسی کردند، در پایان مسابقات جرثقیل چنگکی دو گروه از محله باغ نشاط رتبه اول و دوم و محله مجاهد رتبه  سوم را کسب کرد.

همچنین در مسابقات جرثقیل بیلی، محله مجاهد، آخوند و مینودر به ترتیب رتبه اول تا سوم را از آن خود کردند.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking