۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۹

رئیس اداره مطالعات و برنامه‌ریزی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد خبر داد

استقرار 16 قرقبان در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد

استقرار 16 قرقبان در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد
رئیس اداره مطالعات و برنامه‌ریزی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد از استقرار 16 قرقبان در مناطق عشایری استان خبر داد.

حسین توحیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج، اظهار کرد: اجرای هر پروژه نیازمند مطالعه و برنامه‌ریزی صحیح است.

رئیس اداره مطالعات و برنامه‌ریزی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد، حفاظت از منابع طبیعی را یکی از ضرورت‌های مورد توجه بیان کرد و افزود: عشایر برای داشتن محل مناسب زندگی خود و دام‌هایشان نیازمند طبیعت هستند.

وی با بیان اینکه طبیعت طی سال‌های اخیر بسیار مورد تخریب قرار گرفته است، گفت: نه تنها درختان بلکه حیواناتی مانند کل، بز کوهی، خرس نیز مورد هجوم برخی افراد سود قرار گرفته‌اند که اگر این وضع ادامه داشته باشد نسل این گونه‌های حیوانی نیز با تهدید مواجه خواهد شد.

این مسؤول ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته از طرف منابع طبیعی، محیط زیست و امور عشایر جهت حفاظت از طبیعت، یادآور شد: البته باید کاری کنیم تا همه مردم خود را به به عنوان یک حافظ طبیعت مسؤول حفاظت از منابع طبیعی بدانند.

توحیدی انتقال هر پیامی را نیازمند فرهنگ‌سازی وسیع در این زمینه دانست و بیان کرد: به نظر می‌رسد آغاز فرهنگ‌سازی از سنین پایین جواب‌دهی بهتری داشته باشد.

رئیس اداره مطالعات و برنامه‌ریزی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به موفقیت‌های طرح همیار پلیس در مدارس، بر اجرای طرحی مانند طرح «همیار طبیعت» در مدارس پیش دبستانی تاکید کرد و گفت: تجربه نشان داده است، اجرای طرح‌ها و فرهنگ‌سازی آن با کمک بچه‌ها موثرتر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات انجام شده توسط امور عشایر استان برای حفاظت از طبیعت اشاره کرد و بیان داشت: قرق مناطق به خصوص مناطق ییلاقی و جلوگیری از بهره‌برداری غیر مجاز از آنها از جمله طرح‌هایی است که جهت حفاظت از طبیعت صورت گرفته است.

این مسؤول مطالعه و توسعه باغات در اراضی شیب‌دار با استفاده از گونه‌های گیاهی همگن و طرح کشت گیاهان دارویی (انغوزه، باریجه و شیرین بیان) با مشارکت مردم و اداره‌کل منابع طبیعی را از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا عنوان کرد.

توحیدی با بیان اینکه در هشت منطقه عشایری قرق بان جهت حفاظت از آن مناطق به کار گرفته‌ایم، گفت: در حال حاضر حدود 16 قرق‌بان در این مناطق حضور دارند.

منبع : فارس

بازتاب این خبر در رسانه ها

website tracking