۳۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۸

مهمترین تحولات آمریکای لاتین در هفته ای که گذشت؛ از جدال ونزوئلا بر سر ریاست مرکوسور تا گشایش مدرسه ضد استکباری در بولیوی

مهمترین تحولات آمریکای لاتین در هفته ای که گذشت؛ از جدال ونزوئلا بر سر ریاست مرکوسور تا گشایش مدرسه ضد استکباری در بولیوی
مادرید- ایرنا- جدال ونزوئلا با چند کشور بر سر ریاست دوره ای مرکوسور، زلزله پرو، پیشنهاد انتخابات زودهنگام سراسری در برزیل از سوی روسف، ربوده شدن دو فرزند بزرگترین قاچاقچی جهان و گشایش مدرسه ضد استکباری در بولیوی، از جمله خبرهای مهم هفته گذشته کشورهای آمریکای لاتین بوده است.

**آرژانتین
- «سوسانا مالکورا» وزیر امور خارجه آرژانتین با دوری از تنش تاریخی با انگلیس بر سر حاکمیت جزایر مالویناس (فالکلند )، از برقراری یک رابطه گسترده تر و سازنده تر با انگلیس دفاع کرد .
مالکورا در مصاحبه با چندین رسانه بین المللی تصریح کرد که دولت «مائوریسیو ماکری» می خواهد از چشم انداز مقابله ای که «کریستینا فرناندز د کرچنر» رئیس جمهوری سابق با لندن داشت دوری کند تا در مسائلی که به ایجاد یک فضای مساعد برای گفت و گو کمک کند پیش برود .
در همین راستا ، «ترزا می» نخست وزیر جدید انگلیس چند روز پیش با ارسال نامه ای به ماکری ، ابراز امیدواری کرد که به رغم اختلافات بین دو کشور ، تفاهمی در یک فضای احترام متقابل برای ایجاد یک رابطه سازنده تر وجود داشته باشد .
مالکورا در مورد این نامه ، از منتشر شدن خبر ارسال این نامه ابراز تاسف کرده و تصریح کرد: معتقدم دیپلماسی را باید با احتیاط بسیاری کنترل کرد و در روابط بین کشورها باید مهارت بسیاری داشت .
در این رابطه ، مالکورا از دادن جزئیات در این مورد که آیا بوئنوس آیرس در ازای پذیرفتن درخواست های لندن ، چیزی را مطالبه می کند، خودداری کرد .
می در نامه خود از ماکری خواسته بود اجازه کاوش نفت و گاز افزون بر تقویت ارتباطات هوایی با مالویناس را بدهد .
وزیر آرژانتینی ادامه داد: دیپلماسی را نمی شود از طریق مطبوعات کنترل کرد زیرا وقتی که در میان فرایند گفت و گو ها یا فرایند تلاش گفت و گو ها قرار داریم ، فاش کردن اطلاعات خارج از کانال تعیین شده می تواند گفت و گو ها را در خطر اندازد .
جزایر مالویناس یا فالکلند 400 کیلومتر با سواحل آرژانتین فاصله دارند و انگلیس از سال 1833 بر این جزایر حاکمیت دارد.
این دو کشور در سال 1982 درگیر یک جنگ خونین بر سر مالکیت این جزایر شدند که با حمله نظامیان آرژانتین آغاز شد.
در این جنگ بیش از 649 سرباز آرژانتینی و 255 سرباز انگلیس جان باختند و اختلاف ارضی دو کشور تا به امروز ادامه یافت.
در همه پرسی سال 2013 قریب به اتفاق ساکنان این جزایر به باقی ماندن زیر پرچم انگلیس رای دادند ؛ اما آرژانتین هنوز از ادعای ارضی خود دست نکشیده است.

** پرو
- موسسه ملی دفاع مدنی پرو اعلام کرد در زمین لرزه 5.2 ریشتری یکشنبه شب در جنوب پرو،9 نفر کشته و 52 نفر نیز در این حادثه مجروح شده اند.
این زمین لرزه ساعت 21:58 یکشنبه به وقت محلی (صبح دوشنبه به وقت تهران) در استان «کای یوما» در منطقه «آره کیپا» واقع در هزار کیلومتری جنوب لیما رخ داده است.
این زمین لرزه در نزدیکی سطح زمین و در ژرفای 10 کیلومتری به وقوع پیوست. گزارش های اولیه از تخریب دهها خانه، یک هتل و یک کلیسا در روستاهای زلزله زده حکایت داشت .
موسسه ملی دفاع مدنی پرو همچنین اعلام کرد که فرو ریختن آوار در مناطق روستایی 52 مجروح برجای گذاشته و چندین جاده را مسدود کرد. این زمین لرزه برق مناطق وسیعی را نیز قطع کرده است.
«فرناندو زاوالا» رئیس هیأت وزیران (نخست وزیر) پرو اعلام کرد که دولت قصد دارد در مناطق زلزله زده وضعیت اضطراری اعلام کند تا کمک های امدادی هر چه زودتر به ساکنان مناطق آسیب دیده برسد.

** ونزوئلا
- نتایج نظرسنجی موسسه ونزوئلایی «دیتاآنالیز» نشان می دهد که میزان محبوبیت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور کاهش یافته است.
نتایج این نظرسنجی که از 13 تا 21 ژوئیه از یک هزار ونزوئلایی انجام شده، نشان می دهد، بیش از سه چهارم پرسش شوندگان با این دوره ریاست جمهوری مادورو مخالف هستند و 93 و 6 دهم درصد دید منفی به اوضاع کشور دارند.
بر اساس این نظرسنجی، تنها 22 و یک دهم درصد پرسش شوندگان معتقدند، مادورو باید دوره ریاست جمهوری اش را به پایان برساند.
این دوره ریاست جمهوری مادورو شاهد وخامت اوضاع اقتصادی ونزوئلا، غارت های هر روزه و اعتراض ها به کمبود مواد غذایی در کشور مصادف شده است.
مادورو، بحران ونزوئلا را محصول جنگ اقتصادی مخالفان وی و واشنگتن می داند.
میزان محبوبیت مادورو که در اکتبر گذشته به پایین ترین حد یعنی 21 و یک دهم درصد رسیده بود، در فوریه امسال به 33 و یک دهم درصد افزایش یافت.
- «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا عهد کرد که برای آنچه که وی، «نجات پیمان مشترک کشورهای آمریکای جنوبی موسوم به مرکوسور از چنگال راستگرایان افراطی» نام برد، نبرد کند.
مادورو در حالی روز چهارشنبه این سخنان را بیان کرد که گفته می شود برزیل سعی در تشدید فشار به اروگوئه برای جلوگیری از واگذاری ریاست دوره ای به ونزوئلا دارد.
مادورو گفت: تلاش برای اضافه کردن اروگوئه به اجماع راستگرایان، بخشی از طرح این گروه افراطی برای دست نیافتن ونزوئلا به ریاست سازمان را تشکیل می دهد.
رئیس جمهوری ونزوئلا ضمن طرح این سئوال از خود که چرا برزیل این کار را کرده است؟ پاسخ داد: زیرا راستگرایان ونزوئلایی به ریودوژانیرو برای کمک به تشکیل دولت غیر قانونی، نامشروع و کودتاگر برزیل شتافتند تا در مقابل، این کشور نیز علیه ونزوئلا اقدام کند.
وی همچنین اضافه کرد که که هدف سه کشور برزیل، آرژانتین و پاراگوئه، تخریب مرکوسور از درون است.
مادورو اظهار کرد: «ما عضو رسمی مرکوسور هستیم؛ نسبت به همه دولت های عضو به توافق های بیشتری عمل می کنیم و به اعمال توافق های تشکیل دهنده بیشتری می پردازیم؛ هیچکس نخواهد توانست ونزوئلا را از این سازمان بیرون کند؛ این دیپلماسی مبتنی بر صلح ما برای جهان جدید است.»
رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین از حمایت «تاباره وازکز» همتای اروگوئه ای خود پس از آنکه «رودولفو نین نوووآ» وزیر خارجه اروگوئه از قصد برزیل در مخالفت با حضور کاراکاس در سازمان خبر داد، قدردانی کرد. وازکز در این مورد گفته بود که اروگوئه وفق مقررات عمل خواهد کرد.
«نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا گفت اگر اپوزیسیون کشورش از مرز کودتا عبور کند دولتش، قدرتمندتر از آنچه که رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای او رفتار کرده عمل خواهد کرد.
مادورو جمعه شب طی سخنانی دریک مراسم با هواداران دولت در شرق کشور اضافه کرد: 'شما مشاهده کردید که درترکیه چه اتفاقی افتاد؟ اگر راستگرایان از مرز کودتا گذر کنند، اردوغان درمقابل آنچه که انقلاب بولیواری انجام خواهد داد همانند نوزاد شیرخواره خواهند ماند' .
رئیس جمهوری ونزوئلا خاطرنشان کرد که 'این یک حرف اضافه نیست زیرا آماده انجام آن هستند' .
وی گفت: من آماده اتخاذ چنین اقداماتی هستم و آنچه سازمان کشورهای آمریکایی و امپریالیسم آمریکایی بگویند برای من هیچ معنی ندارد .
مادورو هشدار داد: 'اینجا طبقه کارگر و ملت متحدهستند، من خواهان صلح، گفت و گو و موفقیت هستم وبه آن دست خواهیم یافت'.
بنا براین گزارش، هواداران دولت، گروه اپوزیسیون 'میز وحدت دموکراتیک' را به تلاش در انجام کودتا علیه مادورو متهم کرده ا ند. گروه
میز وحدت دموکراتیک سعی دارد یک همه پرسی عزل علیه مادورو را در سال جاری به عنوان مکانیسم دموکراتیکی با هدف تسریع پایان دولت وی فعال کند .

**برزیل
- خبرگزاری آسوشیتدپرس از دهکده المپیک در شهر ریو دو ژانیرو برزیل خبر داد که در پی سقوط دوربین معلق تصویربرداری (دوربین عنکبوتی)، هفت نفر از مردمی که در پارک المپیک حضور داشتند، مجروح شدند.
آسوشیتدپرش نوشت که پس از پاره شدن دو کابل رابط، این دوربین بزرگ از ارتفاعی 20 متری بر سر تعدادی از ورزش دوستان سقوط و هفت نفر از آنان را مجروح کرد. چندین دوربین معلق از مردم حاضر در پارک المپیک فیلمبرداری می کنند.
مسئولان پزشکی حاضر در محل گفتند که جراحت ها جزئی بوده و تمام مجروحان پس از چند ساعت از بیمارستان مرخص شدند. مقام های ذیربط اعلام کردند که تحقیقات وسیعی در مورد این حادثه انجام خواهد شد.
پیشتر نیز در حوادثی جداگانه، یکی از مسئولان امنیتی المپیک که به اشتباه وارد آلونک های ریو شده بود به ضرب گلوله از پای درآمد؛ اموال ورزشکاران استرالیایی و آمریکایی سرقت و دو بار به خبرنگاران ورزشی تیراندازی شد.
- وزارت امورخارجه برزیل روز سه شنبه سفیر اروگوئه را احضار کرد تا به اظهارات« رودولفو نین نوووآ » وزیر خارجه این کشور مبنی بر اینکه برزیل کوشیده است مانع ریاست ونزوئلا بر بلوک تجاری مرکوسور شود ، اعتراض کند.
نین نوووآ گفته است دولت برزیل سعی کرد رای اروگوئه را برای جلوگیری از ریاست کاراکاس بر این گروه منطقه ای را بخرد. این گروه آرژانتین و پاراگوئه را نیز شامل می شود.
وزارت امور خارجه برزیل در بیانیه ای گفت : دولت برزیل با نارضایتی و شگفتی عمیق این بیانات نین نوووآ را دنبال کرده است .
خشم ناشی از رهبری این گروه به تنش ها دامن زده و باب خطوط متفاوت ایدئولوژیکی را در منطقه ای گشوده است که با کاهش قیمت کالاها و آشوب سیاسی دست به گریبان است.
از زمان تعلیق «دیلما روسف» رئیس جمهوری برزیل در ماه مه ، «میشل تمر» جانشین وی این کشور را از متحدان چپ گرا نظیر ونزوئلا دور کرده و به متحدان سنتی چون امریکا و اروپا نزدیک کرده است .
آرژانتین و پاراگوئه نیز که زمانی از متحدان نزدیک کاراکاس بودند به تضعیف ونزوئلا همزمان با دست و پازدن این کشور در بحران اقتصادی و سیاسی مبادرت کردند.
روسف و «لوییز ایناسیو لولا داسیلوا» سلف وی حامی «هوگو چاوز» رهبر فقید ونزوئلا و «نیکلاس مادورو» جانشین وی پس از مرگ چاوز در سال 2013 بودند.
- «دیلما روسف» رئیس جمهوری تعلیق شده برزیل، خواستار توقف طرح استیضاح وی به دلیل اتهامات فساد مالی شد و به سناتورها پیشنهاد داد که با برگزاری انتخابات زود هنگام به عنوان تنها راه حل به بحران سیاسی و اقتصادی برزیل خاتمه داده شود.
روسف در نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس سنا و مردم کشور گفت که باید با این راه حل، یکی از دراماتیک ترین زمان های تاریخ برزیل را پشت سر گذاشت.
وی افزود: ما نیاز به تقویت دمکراسی در کشورمان داریم و برای آن لازم است که مجلس سنا، فرایند استیضاح در حال پیشرفت را خاتمه دهد و شواهد و مدارک انکار ناپذیر بی گناهی من به رسمیت بشناسد.
این رهبر چپ گرا که به دلیل افزایش هزینه دولتی بدون اجازه مجلس مورد استیضاح قرار خواهد گرفت، تاکید کرد که اقدامات وی قانونی و لازم بودند و فعالیت های وی، همان اقداماتی هستند که رئیسان جمهوری قبلی نیز انجام دادند .
وی اذعان کرد که هیچ گونه اثری از عدم صداقت، بزدلی و خیانت در فعالیت سیاسی او وجود ندارد .
روسف افزود: در این سال ها، من به اصول و عزت کشور خود پایبند بوده و آرایی که دریافت کردم ارج نهادم .
وی تصریح کرد: آشکار است که هیچ جرمی را مرتکب نشدم و قانونی نیست که یک رئیس جمهوری به خاطر مجموع کارهایش برکنار شود زیرا تنها کسی که می تواند رئیس جمهوری را برکنار کند ملت برزیل است که از طریق صندوق های رای به این کار مبادرت می کند و در غیر این صورت، 81 سناتور به جای یک جمعیت انتخاباتی 110 میلیون نفری تصمیم گیری خواهد کرد.
به عقیده روسف، راه حل بحران سیاسی و اقتصادی از طریق رای مردمی در انتخابات مستقیم است؛ وی همچنین برگزاری یک همه پرسی را که برزیلی ها در مورد انتخابات زودهنگام و اصلاحات سیاسی و انتخاباتی تصمیم بگیرند، پیشنهاد داده است.

** مکزیک
- «انریکه پنیا نیئتو» رئیس جمهوری مکزیک گفت که با وجود اختلاف نظر با «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواهان درباره برخی از مسائل، تمایل دارد پس از پیروزی این تاجر آمریکایی در انتخابات با وی دیدار کند.
رئیس جمهوری مکزیک روز سه شنبه در حالی درباره دیدار با ترامپ ابراز تمایل کرد که پیشتر وی را با افرادی همچون «آدولف هیتلر» رهبر آلمان نازی و «بینتو موسولینی» رهبر ایتالیای فاشیست در دوران جنگ جهانی دوم مقایسه کرده بود.
پنیا نیئتو در یک برنامه تلویزیونی گفت: من هرگز با ترامپ دیدار نکرده ام و نمی توانم با برخی از مسائلی که وی گفته است، موافقت کنم اما با هر کسی که رئیس جمهوری بعدی آمریکا شود، همکاری می کنم و به او احترام می گذارم.
اظهارات ترامپ درباره ساخت دیواری طولانی در مرز جنوبی آمریکا با مکزیک تنش هایی را در روابط دو کشور برانگیخت.
ترامپ در کمپین انتخاباتی اش از ساخت این دیوار برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی و باندهای مواد مخدر سخن گفت و مدعی شد که مکزیک باید هزینه ساخت آن را بپردازد.
رئیس جمهوری مکزیک مارس گذشته (اسفند 94) در مصاحبه با یک روزنامه مکزیکی گفت، تحت هیچ شرایطی چنین هزینه ای را تقبل نخواهد کرد و لحن ترامپ در بیان چنین اظهاراتی را به دیکتاتورهای دوران جنگ جهانی دوم نسبت داد.
- دادستان ایالت 'خالیسکو' واقع در غرب مکزیک روز چهارشنبه از مشخص شدن هویت شش فرد ربوده شده در روز دوشنبه گذشته در یک رستوران واقع در این ایالت خبر داد.
«ادواردو آلماگر» اعلام کرد که در میان افراد ربوده شده نام «خسوس آلفردو گوسمان سالازار» و «ایوان آرچیوالدو گوسمان سالازار» فرزندان «خواکین گوسمان» ملقب به 'ال چاپو' بزرگترین قاچاقچی جهان که در یک زندان مکزیکی حبس است، به چشم می خورد.
دادستان ایالت خالیسکو در همین ارتباط اضافه کرد که این دو نفر به همراه چهار محافظ آنان، روز دوشنبه در یک رستوران لوکس در شهر 'پورتو وایارتا' توسط اعضای باند قاچاق مواد مخدر رقیب آنها ربوده شده اند.
به گزارش ایرنا، آلماگرو روز دوشنبه در مصاحبه ای مطبوعاتی و پس از وقوع این حادثه، ابتدا پیش بینی کرده بود که یکی از ربوده شدگان ممکن است محافظ سابق «امیلیو گنزالس» فرماندار سابق ایالت خالیسکو باشد.
وی افزود: تا کنون حال شناسایی این افراد برای ما امکان پذیر نبود؛ افزون بر اینکه دو فرزند ال چاپو در حالی ربوده شدند که دو ماه قبل به یکی از املاک ال چاپو حمله و اموال وی به غارت رفته بود.
آلماگر اضافه کرد: ما توسط اشیای یافت شده در خودروهای ربوده شدگان که در کنار این رستوران رها شده بود، توانستیم هویت برخی از افراد را شناسایی کنیم و آن را با اطلاعات آژانس های امنیتی و نظرات کارشناسان تطبیق دهیم.
وی گفت: همچنین به این نتیجه رسیدیم که این حمله از سوی 7 نفر متعلق به یک باند رقیب صورت گرفته است.
دادستان افزود که محافظان فرزندان ال چاپو به نوعی با باند قاچاق مواد مخدر «سینالوا» که سازمانی جنایی ریاست شده از سوی ال چاپو تا زمان دستگیری وی بوده است، در ارتباط بوده اند.
آلماگر عامل این آدم ربایی را باند قاچاق مواد مخدر 'خالیسکو نوئوا خنه راسیون' (نسل جدید خالیسکو ) معرفی کرد که به گفته وی از چند سال قبل در این منطقه جرایم سازمان یافته انجام می دهد.
ایالت خالیسکو که در سواحل اقیانوس آرام قرار دارد، به مرکز اجرای رشته عملیات باند قاچاق «نسل جدید خالیسکو» تبدیل شده است.
ال چاپو اکنون در امنیتی ترین زندان در ایالت «چیواوا» واقع در شمال مکزیک به سر می برد و در انتظار استرداد به آمریکاست.

** بولیوی
- «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی یک مدرسه نظامی را که به گفته وی دکترین «ضد استکباری» را برای مقابله با سیاست ها و نفوذ آمریکا در منطقه آمریکایی لاتین آموزش خواهد داد، افتتاح کرد.
مورالس در مراسم افتتاح این مدرسه نظامی گفت: اگر آمریکا سلطه بر جهان را از طریق مدارس نظامی خود آموزش می دهد ما در مدرسه نظامی «ضد استکباری» یاد می گیریم که خود را از ظلم و سرکوب امپریالیستی نجات دهیم.
وی به وجود یک مدرسه نظامی آمریکایی در دوران جنگ سرد اشاره کرد که به دیکتاتورهای آمریکایی لاتین و ارتش آنها برای مقابله با شورش و استفاده از تاکتیک های شکنجه آموزش می داد و افزود: آمریکا این مدرسه نظامی را ایجاد کرد تا دکترین حمایت از استکبار را به نیروهای مسلح تعلیم دهد.
دولت بولیوی اعلام کرده است در این مدرسه، تاریخ، ژئوپلتیک و راهبرد نظامی تدریس خواهد شد و دانشجویانی از کشورهای دیگر آمریکا لاتین شامل ونزوئلا، نیکاراگوا و کوبا نیز می توانند در آن حضور یابند.
رئیس جمهوری بولیوی که از منتقدان دیرینه سیاست خارجی آمریکا است، واشنگتن را به گسترش تروریسم در جهان از طریق مداخله نظامی متهم کرده و برای مثال به نقش آمریکا در ظهور گروه تروریستی و تکفیری داعش اشاره کرده است.

** کلمبیا
- دفتر مدیریت خطر کلمبیا اعلام کرد در پی فرو ریختن بخشی از ورزشگاه «گییرمو پلازاس» شهر «نیوا» واقع در 300 کیلومتری جنوب بوگوتا در مرکز این کشور، سه نفر کشته و 10 نفر مجروح شدند.
«نانسی تروخیو» رئیس دفتر مدیریت خطر کلمبیا افزود: این حادثه در ساعت 17 و سی دقیقه روز جمعه به وقت محلی (3 بامداد روز شنبه به وقت ایران ) هنگامی رخ داد که جایگاه تماشاچیان در چارچوب کارهای نوسازی این مکان ورزشی فرو ریخت.
تروخیو با تایید شمار کشته شدگان و مجروحان هشدار داد که تعداد قربانیان می تواند افزایش یابد زیرا مشخص نیست چه تعداد کارگر در این مکان مشغول کار کردن بودند و به همین دلیل نمی دانند آیا افرادی زیر آوار مانده ا ند یا خیر؟
از سوی دیگر، «سیمون گاویریا» رئیس برنامه ریزی ملی کلمبیا در صفحه توئیتر خود خبر داد که وی قبلا درباره کاستی های جدی در پایداری و قابلیت کارهای بازسازی در ورزشگاه نیوا هشدار داده و آن را یک پروژه حاد قلمداد کرده بود .
وی گفت: دردآور است که مقامات به هشدارهایی که از نوامبر سال گذشته در مورد وضعیت این ورزشگاه داده ایم، گوش نکردند .

**پاراگوئه
- «الادیو لویزاگا» وزیر خارجه پاراگوئه جمعه شب تاکید کرد که روابط کشورش با ونزوئلا پس از فراخوان سفیر پاراگوئه در کاراکاس به دلیل بحران در مرکوسور متوقف شده است .
لویزاگا در صحبت با یک شبکه رادیویی محلی در این مورد ضمن استفاده از عبارت «یخ زدگی» روابط ادامه داد: اکنون «انریکه خارا» سفیرمان در کاراکاس بازنخواهد گشت و نگرش ما در زمینه های چند جانبه نیز همینطور خواهد بود و اگر لازم باشد، شدیدتر خواهد شد .
وی گفت: روابط دوجانبه پاراگوئه و ونزوئلا از زمان خروج خارا از کاراکاس در روز 5 آگوست (15 مرداد )، به دلیل اظهارات «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا نسبت به دولت «هوراسیو کارتس» ، دچار 'یخ زدگی' شده است .
در این رابطه ، مادورو در سخنانی علیه برزیل ، آرژانتین و پاراگوئه که آنها را «ائتلاف سه گانه» راستگرای منطقه ای نام برده ، گفته بود: الیگارشی فاسد و قاچاقچی مواد مخدر پاراگوئه ما را تعقیب می کند. «مائوریسیو ماکری» در آرژانتین که از سوی مردم خود طرد شده است ما را تعقیب می کند و ما را دیکتاتوری تحمیل شده از سوی برزیل تعقیب می کند.
اروپام *1*491**1572

منبع : ایرنا

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking