۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۰

افزایش تولید نفت عربستان تأمل برانگیز است

نماینده سابق ایران در هیئت عامل اوپک گفت: افزایش میزان تولید نفت عربستان سعودی تأمل برانگیز است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ محمد علی خطیبی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: این حد نصاب جدید تولید نفت عربستان با وجود روندکه در نشست‌های قبلی اوپک در پیش گرفته بود تبعاتی روی بازارهای جهانی نفت خواهد گذاشت.
وی همچنین در تحلیل موضوع افزایش تولید نفت عربستان اظهارداشت: هر وقت که بازار نفت به سمت تعادل نسبی حرکت می‌کند تا مازاد عرضه‌ها کم شود متاسفانه کشوری مثل عربستان تولید نفت خود را افزایش می‌دهد.
نماینده سابق ایران در اوپک گفت: مازاد عرضه نفت بر بازار سایه افکنده وامکان افزایش قیمت‌ها را در بازار سلب می‌کند.
وی درباره اینکه تولید نفت عربستان سعودی در ماه گذشته به میانگین 10 میلیون و 670 بشکه در روز رسیده که نسبت به رکورد تابستان سال گذشته تعداد 100 هزار بشکه در روز افزایش داشته است، افزود: پیش بینی می‌شود این کشور میزان مازاد عرضه نفت را در ماه های آینده تا 200 هزار بشکه در روز افزایش دهد. در حال حاضر روند افزایش تولید نفت در عربستان بر مدار افزایشی است و این روند در ماههای آینده هم ادامه دارد.
خطیبی اظهارداشت: علاوه بر عربستان کشورهای مثل کویت و امارات نیز افزایش تولید نفت داشته‌اند ولی به میزان تولید عربستان نبوده است.
وی تصریح کرد: تولید میزان نفت کشورهای مثل لیبی و نیجریه که به دلیل بحران‌های ناشی از مسائل داخلی به شدت کاهش پیدا کرده بود هم اکنون با شیب بسیار ملایم به سمت شرایط تثبیت نسبی تولید در حال حرکت است.
نماینده سابق ایران در اوپک گفت: در میان اعضای اوپک علاوه بر ایران کشورهای مثل لیبی و نیجریه هم در حال افزایش میزان تولید خود هستند افزایش میزان تولید نفت کشورهای مثل ایران، لیبی و نیجریه توجیه پذیر است چون میزان تولید این کشورها به شدت کاهش یافته بود و هم اکنون به دنبال دستیابی به سطح تولید قبلی خود هستند اما افزایش تولید نفت عربستان، امارات و کویت که طی سالیان اخیر همواره از افزایش میزان تولید نفت منتفع بوده‌اند ادامه افزایش تولید این کشورها هیچ گونه توجیهی ندارد مگر تخریب و سلب شانس بهبود قیمت‌ها از بازار جهانی نفت!.
وی در ادامه با اعلام اینکه افزایش تولید نفت عربستان تأمل برانگیز است، افزود: افزایش استخراج نفت اثر منفی بر روی قیمت بازار جهانی دارد.

خطیبی اظهارداشت: در شرایط کنونی اوپک با تغییر استراتژی به دنبال متعادل سازی بازار با سیاست سهم بازار است در حالی که سازمان مزبور در دهه‌های گذشته تعادل بازار را با استراتژی کاهش یا افزایش میزان تولید نفت مدیریت می‌کرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر اوپک هیچ گونه تعادل بخشی به بازار با استفاده از مؤلفه مدیریت عرضه ندارد و بازار نفت به حال خود رها شده است.

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: استراتژی مبنی بر اینکه کاهش قیمت نفت کشورهای غیر اوپک که هزینه‌های بالاتری دارند تولید خودرا کاهش می‌دهند و از این طریق بازار به تعادل می‌رسد، شکست خورده و دیگر پاسخگو نیست.

وی افزود: استراتژی خروج رقبای غیر اوپکی از بازار با اهرم کاهش قیمت‌ها نه تنها موفقیتی در تعادل بخشی بازار نداشته بلکه درآمد کشورهای صادر کننده نفت را به شدت کاهش داده و کشورها را با مشکلات اقتصادی فراوانی مواجه کرده است.
خطیبی با اشاره به این جمله که استراتژی مزبور تنها به نفع کشورهای ثروتمند واردکننده نفت بوده است، اذعان داشت: اوپک با استراتژی سهم بازار تاکنون موفق نشده است رقبای خود را از بازار خارج و همچنین تعادل در بازار ایجاد کند.

وی خاطر نشان کرد: استراتژی قبلی اوپک کارآمدتر از استراتژی فعلی بوده است. این سازمان در گذشته با مدیریت کاهش یا افزایش میزان تولید نفت، ثباتی به بازار می‌بخشید که متاسفانه طی چند سال اخیر این سیاست به سمت استراتژی سهم بازار تغییر جهت پیدا کرده است.
نماینده سابق ایران در اوپک گفت: استراتژی شکست خورده سهم بازار اوپک همچنان به قوت خود پابرجا و چشم انداز مثبتی برای تغییر این رویکرد و بازگشت به گذشته متصور نیست.
وی افزود: برغم اینکه برخی از اعضای اوپک مثل ونزوئلا به دنبال اجرای طرح فریز نفتی و ایجاد همکاری بین اوپک و غیر اوپک هستند تا محدودیت عرضه و بهبود قیمت‌ها عملی شودمتاسفانه برخی کشورها با این گونه فعالیت‌ها خیلی همراه نبوده و بر طبل افزایش سهم بازار تولید می‌کوبند تا بازار نفت شاهد بهبودی قیمت نباشد.
خطیبی با بیان اینکه در حال حاضر کشورهای صادرکننده بیشتر نفت می‌فروشند و کمتر دلار نصیب آنان می‌شود، اذعان داشت: این استراتژی درستی نیست که با صادرات بیشتر درآمد کمتری نصیب کشورها صاحب نفت شود.
وی اظهارداشت: به نظر می‌رسد انسجام و یکپارچگی در اوپک وجود ندارد تا بتوانند به یک استراتژی واحدی برای دفاع از منافع و درآمد کشورها برسند.

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: در حال حاضر چشم انداز روشنی برای همکاری غیر اوپک با اوپک قابل تصور نیست چون اوپک فاقد وحدت رویه و انسجام است.

خطیبی افزود: وحدت رویه در بین اعضای اوپک به جهت دستیابی به درآمدهای منصفانه برای کشورهای صاحب نفت و ثبات بازار جهانی بسیار حیاتی به نظر می‌رسد.
خطیبی تصریح کرد: بازار نفت از ناحیه نوسانات به شدت دچار آسیب پذیری می‌شود بنابراین می‌طلبد همگان برای پایداری و ثبات بازار نفت تلاش کنند.
وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد بیان داشت: با توجه به اینکه بازار نفت امروز به ثبات نیاز دارد حال جای این سئوال است که آیا اوپک می‌تواند بستر ثبات بازار نفت را فراهم کند؟
نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه سازمان مزبور برای خروج از این انفعال باید تصمیم جدیدی اتخاذ کند، گفت: در گذشته ظرفیت‌های مازاد در اوپک وجود داشته و تولید کشورها با حداکثر توان نبوده است.

وی افزود: اوپک در برخی مواقع تا 10 میلیون بشکه مازاد عرضه داشته و این مازاد عرضه را به بازار عرضه نمی‌کرد مگر اینکه بازار نیاز داشت. این مازاد عرضه به اوپک قدرت می‌داد تا در شرایط خاص بتوان از این مازاد استفاده مطلوبی داشته و نقش آفرینی کند. چنانچه اوپک صددرصد ظرفیت خود را به بازار عرضه کند دیگر ابزاری برای قدرت نمایی نخواهد داشت.

خطیبی بیان داشت: اوپک حتی برای اعتباربخشی و قدرت نمایی خود هم که باشد باید درصدی از ظرفیت مازاد تولید را حفظ کند به عبارتی اعضای اوپک از صددرصد ظرفیت خود استفاده نکنند.

وی تاکید کرد: این سازمان باید با مدیریت راهبردی ظرفیت‌های مازاد، بازار نفت را تحت شعاع عملکرد خود قرار دهد.

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: در حال حاضر این سازمان ظرفیت مازاد قابل توجهی در اختیار ندارد و دیگر نمی‌تواند در بازار نفت نقش آفرین باشد.

وی همچنین با اشاره به این جمله که استراتژی سهم بازار اعتبار اوپک را زیر سئوال می‌برد، یادآورشد: سازمانی که بخواهد بازار را مدیریت کند به یقین باید ابزار مدیریت بازار را هم در اختیارداشته باشد و ظرفیت‌های مازاد ابزار موثری برای اوپک است.
منبع : صدا و سیما

پربازدیدترین امروز

website tracking