۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۴

گزارش جزئیات فوت دختر ۱۲ ساله افغانستانی در شیراز

دانشگاه علوم پزشکی شیراز: نبود شرایط پیوند کبد به دلیل سیر سریع بیماری لطیفه باعث مرگ وی شد

دانشگاه علوم پزشکی شیراز: نبود شرایط پیوند کبد به دلیل سیر سریع بیماری لطیفه باعث مرگ وی شد
دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ارسال گزارشی به دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به ارائه جزئیات حادثه فوت «لطیفه رحمانی» دختر 12 ساله افغانستانی در این شهر پرداخت.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، فوت ناگهانی «لطیفه رحمانی» دختر 12 ساله افغانستانی، در بیمارستان شیراز که گفته می‌شود بر اثر عدم پیوند کبد توسط پزشکان این شهر به بهانه محدودیت‌های قانونی و عدم توانایی مالی پدر لطیفه، جنجال‌های زیادی را در فضاهای رسانه‌ای شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده است.

در راستای شفاف‌سازی این مسئله خبرنگار دفتر منطقه‌ای تسنیم با دانشگاه علوم پزشکی شیراز تماس برقرار کرد.

به همین منظور دانشگاه علوم پزشکی شیراز گزارشی از جزئیات این حادثه را در اختیار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم قرار داد که متن کامل آن به شرح زیر است:

"لطیفه رحمانی" بیمار تبعه افغان که از هجدهم مرداد برای دریافت خدمات درمانی در بیمارستان نمازی شیراز بستری شده بود، با وجود تکمیل روند درمانی، به علت سیر سریع بیماری، جان خود را از دست داد.

عضو تیم پیوند بیمارستان نمازی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این خصوص، گفت: این کودک 12ساله، هجدهم مرداد، با تشخیص بیماری "ویلسون" (Wilson) و سیروز کبدی، از دزفول در بیمارستان نمازی بستری شده است.

دکتر "سامان نیک اقبالیان" با بیان اینکه بیمار در همان روز به بخش گوارش کودکان انتقال یافته است، افزود: با توجه به شرایط بیماری، به صورت همزمان درمان های دارویی و بررسی های پزشکی برای انجام پیوند کبد لطیفه انجام می شود.

او ادامه داد: در این مدت، تمامی اقدامات موردنیاز برای بیمار انجام شده و در ادامه روند درمانی، به علت بدتر شدن وضعیت لطیفه، به سرعت به بخش ICU کودکان منتقل می شود.

دکتر نیک اقبالیان افزود: در مدت بستری، بیمار چندین بار توسط گروه پیوند هم در بخش گوارش کودکان و هم در بخش ICU معاینه شده که از نظر پزشک معالج، به هیچ عنوان امکان پیوند وجود نداشته است و بیست و هشتم مرداد، به دلیل افت بیشتر فشارخون، بیمار دچار ایست قلبی شده و جان خود را از دست می دهد.

این عضو تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به لزوم انجام بررسی های کامل پزشکی، پیش از انجام هرگونه عمل پیوند، اضافه کرد: با توجه به سیر سریع و شدت بیماری، شرایط لازم پزشکی پیوند کبد، از بستگان درجه یک لطیفه برای او فراهم نبود.

او همچنین با اشاره به آمار بالای افراد در انتظار عمل پیوند در تمامی مراکز پیوند دنیا، یادآور شد: در تمامی این مراکز، امکان انجام پیوند، تنها برای بخشی از لیست افراد مورد انتظار فراهم می شود و متاسفانه، شاهد مرگ عده ای از بیماران، در طول طی شدن این مدت زمان هستیم.

دکتر نیک اقبالیان گفت: از سال 72تاکنون، سه هزار و 518مورد پیوند کبد در بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز انجام شده که از این تعداد، 861مورد برای کودکان بوده است.

این عضو تیم پیوند، در خصوص دیگر موارد پیوند در این بخش از سال 72، به انجام سه هزار و 920مورد پیوند کلیه، 205مورد پیوند پانکراس و 41مورد پیوند روده اشاره کرد و افزود: بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز، از نظر تعداد پیوند کبد یک مرکز، برای سومین سال متوالی، توانسته است رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص دهد.

سرپرست بیمارستان نمازی شیراز هم در این خصوص، با اشاره به اقامت غیررسمی بیمار در ایران و نداشتن دفترچه بیمه، گفت: هزینه های درمانی لطیفه، حدود 17میلیون تومان برآورد شده است.

دکتر "محمدرضا ادراکی" افزود: ظهر امروز، سی ام مرداد، پس از پیگیری مددکاری بیمارستان برای ترخیص جسد، هزینه های بیمارستان رایگان و جسد به خانواده رحمانی تحویل داده شد.

وی با بیان اینکه انجام پیوند کبد این دختر افغان، هیچگونه ارتباطی با ملیت بیمار نداشته است، اضافه کرد: بیمارستان نمازی شیراز، همواره به عنوان مرکزی برای ارایه خدمات درمانی به بیمارانی از سایر کشورهای منطقه، شناخته شده است و در این مورد هم، سیر سریع بیماری، مانع از انجام پیوند کبد، از یکی از بستگان او شده است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking