۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

صندوق سرمایه‌گذاری در استان‌ها راه‌اندازی می‌شود/ لزوم استفاده شهرداری‌ها از 2 هزار میلیارد تومان منابع اوراق قرضه

صندوق سرمایه‌گذاری در استان‌ها راه‌اندازی می‌شود/ لزوم استفاده شهرداری‌ها از 2 هزار میلیارد تومان منابع اوراق قرضه
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: در برنامه ششم پیش‌بینی کردیم تا با همکاری بانک مرکزی صندوق سرمایه‌گذاری در استان‌ها شکل بگیرد تا امکان توسعه همه‌جانبه آنها فراهم آید.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، غلامرضا تاجگردون پیش از ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اردبیل اظهار کرد: ما همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از یک جنس و جایگاه برابری برخوردار هستیم و در برابر مشکلات و معضلاتی که در جامعه وجود دارد وظیفه داریم در رفع آنها تلاش و جدیتی بیشتری را انجام داده تا مردم به سهولت بتوانند در یک شرایط مناسب زندگی کم دغدغه‌ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در توسعه کشور به ویژه در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل می‌تواند به سهولت ورود پیدا کند، گفت: استان اردبیل می‌تواند از ظرفیت به جود آمده در این زمینه بهره بگیرد تا در کنار سایر استان‌ها بتوان توسعه متوزانی را رقم زد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: در برنامه ششم پیش‌بینی کردیم تا با همکاری بانک مرکزی صندوق سرمایه‌گذاری در استان‌ها شکل بگیرد تا امکان توسعه همه‌جانبه آنها فراهم آید.

تاجگردون افزود: جنس همکاری‌ها ما باید برگرفته از خواستگاه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... در مسیر کسب منافع عمومی باشد که ما نیز در مجلس دهم و در کمیسیون برنامه و بودجه تلاشمان را انجام می‌دهیم تا همه استان‌ها را در مسیر توسعه به یک نگاه  دیده و هدف‌گذاری درستی را انجام دهیم.

وی یادآور شد: قطعاً منطقه آزاد هفت استان کشور به همراه استان اردبیل به تصویب مجلس خواهد رسید هر چند که منتقدانی وجود دارند که باید در توسعه مناطق آزاد با یک نگاه منطقی انها را قانع کرد تا شرایط مطلوب‌تری برای رأی دادن در مجلس فراهم آورند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه استان اردبیل از سرانه درآمدی پایین‌تری برخوردار است و در گذشته نیز در قالب ردیف توازن منطقه‌ای سعی کردیم به چنین استان‌هایی در نظام برنامه‌ریزی توجه خاصی شود به همین خاطر ما در برنامه ششم توسعه پیشنهاد کردیم تا صندوق سرمایه‌گذاری در استان‌ها شکل بگیرد که قطعاً این صندوق می‌تواند با اختیارات مدیران استانی تقویت شود.

تاجگردون افزود: در کنار پس‌اندازهای مردمی و درآمدهایی که به صورت عمومی تأمین می‌شود قطعاً لازمه تقویت این صندوق و راه‌اندازی قوی آن نیازمند جذب منابع از محل کمک‌های فنی و اعتباری است که استان‌ها می‌توانند در این زمینه از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.

وی گفت: ما در احکام دائمی برنامه ششم مصوب کردیم تا بودجه‌های فنی و اعتباری در اختیار استان‌ها قرار گیرد تا از طریق شکل‌گیری این صندوق بتوان از منابع مورد نظر بهره گرفت.

تاجگردون افزود: همچنین در احکام دائمی برنامه ششم توسعه قرار شده است از محل صندوق توسعه روستایی اجازه‌ای به استان‌ها داده شود تا منابع و سهم خود را تعیین کرده نو نسبت به توانمندسازی آن اقدام کنند.

* سهم منابع آب استان‌ها4 به شکل دقیق تعیین می‌شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در مورد اختلاف متعددی که از استان‌های کشور در باب توزیع و تقسیم منابع آب گزارش می‌دهد، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه قرار است برای منابع آب بالا دست یا پایین دست که یک نسخه مشخص راهگشا نداشتند فضایی فراهم آید تا حق و حقوق استان‌های مختلف از این منابع مورد توجه قرار گیرد.

تاجگردون عنوان کرد: در اکثر استان‌ها که ما سفر می‌کنیم با مشکل پایین بودن درآمد سرانه و همچنین اختلاف‌نظرها در تقسیم منابع آب روبه‌رو هستیم که قطعاً در حل این مشکلات تلاشی جدی‌تری انجام خواهیم داد.

وی اضافه کرد: دولت‌ها تمایل به نگاه متمرکز در توزیع اعتبارات را دارند ولی در اصلاح قوانین برنامه و بودجه کشور سعی شده است از این تمرکز فاصله گرفته و توزیع منابع را به صورت عادلانه‌تر شاهد باشیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: در اصلاح قانون بودجه سال جاری که فردا در مجلس بخشی از آن مطرح شده و به تصویب می‌رسد ما موضوع تسعیر نرخ ارز را به عنوان یکی از پیشنهادات قابل قبول در رفع دغدغه‌های اقتصاددانان و بانک‌ها مطرح می‌کنیم که قرار است، 40 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سیستم بانکی از این طریق حل شود.

تاجگردون بیان کرد: در این زمینه مقرر است 30 هزار میلیارد تومان برای رفع موانع تولید پیش‌بینی شود که باید استان‌ها در جذب این منابع تلاش جدی‌تری را انجام دهند.

وی ادامه داد: همچنین به دولت اجازه داده شده است تا 45 هزار میلیارد تومان اوراق قرضه و یا بدهی در کشور منتشر کند که بخشی عظیمی از این منابع به شهرداری‌ها اختصاص می‌یابد که امیدواریم همه شهرداری‌های استان از این منابع بهره گیرند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: نباید شهرداری‌های مناطق مختلف کشور به ویژه شهرداری‌های محروم و کمتر توسعه یافته از این منابع محروم شوند، زیرا اگر دیر بجنبد ممکن است 2 هزار میلیارد تومان از این منابع که اختصاص به شهرداری‌ها می‌یابد دولت در یک قدم بتواند بدهی خود را به شهرداری تهران پرداخت کند.

تاجگردون گفت: از طریق انتشار اوراق قرضه این منابع باید به شهرهای بالای 20 هزار نفر اختصاص یابد که از طریق تخصیص این منابع بخش عظیمی از مشکلات شهرداری‌ها برطرف خواهد شد.

منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking