۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸

گفت‌وگو|

«ایلیا نگهبان باغ وحش» روایتی از تاثیرات مخرب جنگ بر ذهن کودکان است

«ایلیا نگهبان باغ وحش» روایتی از تاثیرات مخرب جنگ بر ذهن کودکان است
بک نویسنده گفت: کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» بیانگر ویرانی‌ها و آسیب‌های روحی و جسمی برای کودکان و نوجوانان است که جنگ از خود برجا می‌گذارد، اتفاقاتی که جامعه و تک تک افراد را به سختی با خود همراه می‌کند و در بسیاری موارد عزیزان و دوستان را از ما جدا می‌کند.

زهرا فردشاد در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، پیرامون مضمون کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» گفت: کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» داستانی در حوزه دفاع مقدس برای دوره سنی نوجوانان که در «انتشارات هو پا» به چاپ رسیده است.

وی کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» داستانی است که حول محور رویداد‌ها و وقایعی که برای ایلیا پسری که تازه پا به عرصه نوجوانانی گذاشته رخ می‌دهد. پدر ایلیا مسئول یک باغ وحش در خرمشهر است. هر روز برای حیوانات غذا ارسال می‌شود و آنان نیز غذا‌ها را در اختیار حیوانات می‌گذارند و از آنان مراقبت می‌کنند، اما چند روز از غذا و امکانات برای حیوانات خبری نمی‌شود، پدر برای بررسی علل دیر کرد ارسال موارد غذایی راهی شهر می‌شود و پس از مدتی دوچرخه پدر و پیام وی به واسطه فردی برای ایلیا و مادرش بازگردانده می‌شود.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه آخرین کتاب منتشر شده  اینجا کلیک کنید

کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» آسیب‌های جنگ برای کودکان و نوجوانان را بیان کرده است/ کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» داستانی از دفاع مقدس برای نوجوانان است//////////// نوروز 99

نویسنده کتاب «قهر و آشتی» در همین راستا ادامه داد: پدر خانواده پیام داده که هرچه زودتر مکان را ترک کنند و به روستایی که خانواده وی در آنجا ساکن هستند پناه ببرند صدا بمباران و تیر گلوله باعث می‌شود تا آنان اقدام به ترک باغ وحش کنند.

فردشاد پیرامون شیوه نگارش کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» ابراز کرد: کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش»، چون در رده سنی نوجوانان نوشته شده طبیعتا نیازمند متنی روان ساده  بود، در عین حال کتاب از زبان اول شخص بیان شده است و این جذابیت داستان را اضافه کرده است.

وی پیام کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» بیانگر ویرانی‌ها و آسیب‌های روحی و جسمی برای کودکان و نوجوانان است که جنگ از خود برجا می‌گذارد، اتفاقاتی که جامعه و تک تک افراد را به سختی با خود همراه می‌کند و در بسیاری موارد عزیزان و دوستان را از ما جدا می‌کند.

فردشاد علل پرداختن به کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» را بیان و تصریح کرد: کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» برگرفته از خاطرات همسرم از هشت سال دفاع مقدس است، او در زمان جنگ پسری کوچک بود و با شروع جنگ مجبور شد به همراه خانواده خرمشهر را ترک کند، اما همواره یاد و خاطره روز‌های گذشته و تلخی و تاثیر ناپسند جنگ در ذهن و روح او باقی است.

وی فصل‌های موجود در کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» را بیان و ابراز کرد: فصل اول کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» ابتدا بصورت یک کتاب مجزا تهیه شد، اما در ادامه و طی گفتگ‌وو با ناشران در سه فصل به چاپ رسید. در ابتدا قرار بود فصل اول کتاب به صورت جلدی مجزا به چاپ برسد، ولی در نهایت جلد دوم و سوم نیز به کتاب اضافه شد، اکنون این کتاب داری سه فصل جذاب و خواندنی است.

فردشاد علت نامگذاری کتاب «ایلیا نگهبان باغ وحش» را مطرح و خاطرنشان کرد: از آنجا که پدر ایلیا مسئول باغ وحش بود و پس از رفتن پدر در شرایط سخت و بحبوحه حمله رژیم بعثی عراق به ایران، ایلیا مسئولیت کار در باغ وحش و فعالیت در آن را پذیرفت با نام «ایلیا نگهبان باغ وحش» نامگذاری شد.

کلیدواژه ها :کودک کتاب پدر باغ وحش
منبع : میزان
website tracking