۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۶

مدیر کل امور مالیاتی هرمزگان:

ورود به بازار بورس پدیده فرصت ساز از طرف دولت است

ورود به بازار بورس پدیده فرصت ساز از طرف دولت است
بندرعباس - مدیر کل امور مالیاتی هرمزگان گفت: ورود به بازار بورس، یک پدیده فرصت ساز از طرف دولت برای بخش آسیب دیده جامعه است که توانسته تا حدی زیان های وارده به مردم را جبران کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد علی امانی زاده که به عنوان مهمان ویژه هفتمین جلسه هیأت اندیشه ورز دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس سخن می‌گفت، مالیات را یک منبع درآمدی بزرگ بعد از نفت برای کشور دانست و گفت: در شرایطی که تمام کسب و کارها تحت تأثیر بحران کرونا قرار گرفته است و وضعیت تحریم‌ها نیز مزید بر علت شده است، دو منبع بزرگ در آمدی کشور یعنی فروش نفت و دریافت مالیات با مشکل روبرو شده است که، چاره‌ای جز پیدا کردن فرصت‌های جدید در مقابل این تهدیدات نیست.

امانی‌زاده افزود ایجاد جذابیت در بورس و ورود سهام شرکت‌های دولتی برای عرضه در این بازار یکی از راهکارهای دولت برای برون رفت از وضعیت بحرانی بود که باعث شد تا بسیاری از مردم روانه سرمایه گذاری در این بازارها شوند که تا کنون نیز با روند پیش رو سود خوبی به سرمایه گذاران تعلق گرفته است.

وی با یادآوری اینکه دولت به جای فروش شرکت‌ها و مؤسسات دولتی، فروش سهام آنها را جایگزین نموده و مصمم است تا دایره دخالت خود را در امور کم کرده و نسبت به این موضوع چابک سازی انجام دهد تا بهتر بتواند بر نظارت و مدیریت این فرایند فائق آید.

امانی زاده روند واگذاری مدیریت شرکت‌ها به بخش خصوصی را از دیگر سیاست‌های دولت برشمرد و افزود: «دولت علاوه بر واگذاری سهام شرکت‌ها، به مردم؛ مصمم است تا تصدی گری در مدیریت را نیز کم کم به بخش خصوصی واگذار کند تا به عنوان ناظر بر روند توسعه، بر کیفیت کار بیافزاید.

وی با یادآوری این موضوع که واگذاری سهام به دلیل گسترش عدالت عمومی در جامعه برای جلوگیری از ایجاد هر مفسده‌ای، زمینه سرمایه گذاری برای مردم در بورس را هموار کرده است و مردم می‌توانند بسیار ساده و راحت سهام انواع شرکت‌ها، بانک‌ها و صندوق‌ها را خریداری و سرمایه گذاری کنند.

امانی زاده تاکید کرد: سرمایه گذاران برای ورود به بازار بورس جهت خرید و فروش و فعالیت در آن باید ابتدا در سامانه «سجام» (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) ورود و ثبت نام نمایند تا پس از احراز هویت، کد بورس دریافت کنند و بتوانند وارد بازار معاملات شوند. زیرا بدون ثبت اطلاعات در این سامانه فعالیت بورسی نیز امکان پذیر نخواهد بود.

مدیر کل امور مالیاتی هرمزگان یادآوری نمود صندوق ETF از صندوقهای سرمایه گذاری است که به عنوان ابزاری کم ریسک برای سهامداران خرد که اطلاعات تخصصی از وضعیت کلان بازار ندارند در بورس قابل خرید و فروش می‌باشد از جمله سهام بانک‌های تجارت، صنعت و معدن بیمه البرزو … با ۲۰ در صد تخفیف از طرف دولت قابل واگذاری است.

وی نقش آموزش را در توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور مهم دانست و افزود: بدون شک آموزش به عنوان سر منشأ تمام تحولات اجتماعی، نقش مهمی را در بالندگی و توسعه دارد که باید در همه بخش‌ها به آن توجه ویژه شده و به عنوان اصلی ترین عنصر سازندگی، نهادینه و پایدار باشد.

امانی زاده در این راستا خواستار انعقاد قرار داد همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی برای برگزاری دوره‌های کوتاه مدت بورس و بازار سرمایه توسط استادان این دانشگاه شد و گفت: «اداره کل امور مالیاتی هرمزگان آمادگی دارد تا برای استفاده از خدمات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم نامه همکاری منعقد کند.

مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اشتباه در برخی از سیاستگذاری را نیز محتمل دانست و افزود: بانک مرکزی به عنوان ناظر بر سیاست‌های پولی کشور باید سیاستگذاری منسجم‌تر و بهتری را در این حوزه داشته باشد و از ورود به مبحث خرید و فروش با جدیت تمام خودداری نماید زیرا حضوردر میدان معامله به عنوان فروشنده و خریدار ایجاد مفسده و مشکلات عدیده دیگری می‌نماید که باید به آن توجه جدی شود.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking