۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۳

انتقاد شدیداللحن وزیر خارجه آمریکا از سیاست های چین

انتقاد شدیداللحن وزیر خارجه آمریکا از سیاست های چین
پکن-ایرنا- "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا با «ادبیاتی بسیار کم سابقه و بشدت انتقادی» سیاست های دفاعی، بهداشتی و سایبری چین و راهبردهای این کشور در قبال تایوان و هنگ کنگ را مورد هجمه قرار داد.

روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست از چین ضمن اشاره به اظهار نظرهای انتقادی وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه نوشت که این ادبیات هر حکمی دارد بجز اینکه «ادبیاتی دیپلماتیک» باشد.

او در اظهاراتش از راهبردها و سیاست های چین در ارتباط با شرکت مخابراتی هواوی، تایوان، هنگ کنگ، نسل پنجم اینترنتی، دریای جنوبی و همه گیری کرونا بشدت انتقاد کرده است.

وزیر خارجه آمریکا پا را از انتقادها فراتر گذاشته و سیاست های داخلی و خارجی چین را یک مشکل برای اجرای برنامه خودمختاری عالی در هنگ کنگ دانسته است.

او در بخشی از گفته های امروز خود سیاست های دفاعی،  بهداشتی و بسیاری از دیگر راهبردهای چین در قبال تایوان و هنگ کنگ را مورد انتقاد قرار داد و همه اینها را از نگرانی های آمریکا دانست.

وی در جریان مصاحبه مطبوعاتی مقرر در واشنگتن از سیاست های پکن درباره هنگ کنگ و نفوذ نمایندگان چین در مجلس هنگ کنگ و مجادلات اخیر در این منطقه انتقاد کرد و آن را بنوعی سوء مدیریت از سوی چین دانست.

این در شرایطی است که چین بارها از آمریکا خواسته است دست از مداخله در امور هنگ کنگ که جزو امور داخلی چین محسوب می شود بردارد.

رییس سابق سازمان سیا گفت: چنین تحرکاتی اجازه خودمختاری عالی را از هنگ کنگ می گیرد و ما قضیه این منطقه را از نزدیک دنبال می کنیم تا ببنیم به کجا می رسد.  

پمپئو با لحنی تند و به دور از دیپلماسی ادعا کرد که رژیمی اقتدارگرایانه و تند و کمونیستی از سال ۱۹۴۹میلادی بر چین حکومت کرده است و این چیزی نیست که خواهانش باشیم.

وی همچنین به کرونا اشاره کرد و گفت که رسانه ها بیش ازآنکه روی نقش چین تاکید داشته باشند روی بیماری و ویروس متمرکز شدند و تصویر اصلی و بزرگتر قضیه دیده نشد.

وزیر خارجه آمریکا چین را موجب سهل انگاری ها و اقدامات بسیار نادرست در قبال کرونا دانست و گفت که این کشور نمونه های اولیه ویروس را از بین برده و اجازه بازدید آزمایشگاهی نداده است.

او مستقیما چین را به دلیل از دست رفتن جان ۹۲ هزار آمریکایی و از دست رفتن ۳۶ میلیون فرصت شغلی و خسارت ۹ هزار میلیارد دلاری به اقتصاد جهانی مقصر دانست و رسما به نام "شی جین پینگ" رییس جمهوری چین اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: رییس جمهور شی اخیرا گفت که کشورش شفاف و مسئولانه رفتار کرده است اگر حزب کمونیست می خواهد شفاف باشد و مسوولانه رفتار کند، خیلی ساده یک مصاحبه مطبوعاتی برگزار شود و خبرنگاران آزادانه هر سوالی دارند از او بپرسند.

پمپئو از حضور چین در دریای جنوبی انتقاد کرد و این کشور را مقصر غرق شدن کشتی ویتنامی و محدود کننده ماهیگیری در این دریا با اجرای مقررات ممنوع کننده منطقه ای دانست.

وی از فشارهای چین بر استرالیا با ابزارهای اقتصادی در ارتباط با کرونا انتقاد کرد و گفت که در مورد شرکت مخابراتی هواوی هم تلاش می شود که این شرکت به کل از سامانه مخابراتی و ارتباطی نسل پنجم آمریکا کنار گذاشته شود.

کلیدواژه ها :ادبیات منطقه
منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking