۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۲

تامین وتضمین آب شرب از اهداف افتتاح طرح های آبی در سیستان وبلوچستان است

تامین وتضمین آب شرب از اهداف افتتاح طرح های آبی در سیستان وبلوچستان است
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: تامین و تضمین آب شرب و تفکیک مصارف کشاورزی در شمال سیستان و بلوچستان از اهداف وزارت نیرو در افتتاح پروژه های آبی در این منطقه است.

محمد حاج رسولیها افزود: استان سیستان و بلوچستان باتاریخ کهن و چندهزارساله، ۱۴۰۰ کیلومتر مرز آبی و خاکی دارد. وجودتالاب بین المللی هامون با وسعت ۵۰۰۰ کیلومترمربع وحجم بیش از ۱۰ میلیاردمترمکعب آب، بعنوان بزرگترین پهنه تالابی کشور ازمهمترین ویژگیهای خوبیست که درشمال استان و درمنطقه سیستان قرار دارد.

وی ادامه داد: وزارت نیرو سه پروژه را دراین منطقه به بهره برداری رساند که یکی از این سه پروژه، سازه کنترلی بین چاه نیمه های شماره یک و سه با هدف تضمین آب شرب منطقه وتفکیک مصارف شرب کشاورزی در ایجادیک نظام بهره برداری بهینه است که هم دنبال یک مدیریت مصرف جهت تامین آب شرب مردم درشهرهای زاهدان،زابل،هیرمند،زهک،نیمروز و همچنین ۹۳۰ روستای دشت سیستان می باشد.

وی ادامه داد: برای این پروژه که یک محل ۱۱۰۰ متری باظرفیت ۶۰۰ مترمکعب برثانیه ویک سازه عظیم ساخته شده ۱۰۶ میلیارد تومان هزینه گردیده است.

وی اضافه کرد: خروجی مستقل چاه نیمه چهارکه بخش عمده طرح آبیاری ۴۶ هزارهکتاری دشت سیستان ازاین محل صورت می گیرد ازدیگرپروژه های افتتاحی وزارت نیرو دراین منطقه می باشد.

درپایان بادستوررئیس جمهوری اسلامی ایران سه پروژه بزرگ ملی دردشت سیستان از طریق  ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

    website tracking