۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۵

روحانی:

معطل شدن فاز ۱۱ پارس جنوبی به دلیل رفتن شرکت‌های خارجی بود

رییس جمهور گفت: دلیل تاخیر در فاز ۱۱ پارس جنوبی طرح فشار افزایی در چاه‌ها بود و اینکه با شرکت‌های فرانسوی و چینی راحت‌تر به آن می‌رسیدیم، اما آن‌ها رفتند.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز پس از افتتاح پروژه‌های بزرگ صنعتی و عمرانی کشور شامل پروژه‌های بخش آب و کشاورزی استان سیستان و بلوچستان و آغاز عملیات نصب سکو و توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، بیان داشت: استان سیستان و بلوچستان برای ما بسیار مهم است و دولت یازدهم و دوازدهم طرح های زیادی در این استان داشته است.

او ادامه داد: در سیستان و بلوچستان احیای معادن، بندر چابهار، طرح‌های گازی و همین طرح ۴۶ هزار هکتاری برای ما مهم است. معروف است که سیستان و بلوچستان پیشانی امنیت ما است که حرف درستی است. یکی از مسائل مهم سیستان و بلوچستان، این است که کریدور جنوب به شمال کشور است.

روحانی با اشاره به بندر اقیانوسی چابهار، اظهار داشت: خیلی دوست دارم در این دولت راه‌آهن چابهار به زاهدان حداقل تا ایرانشهر افتتاح شود. مردم برای امنیت سیستان و بلوچستان خیلی تلاش کردند و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم امنیت خوبی ایجاد شد و وحدت شیعه سنی برای ما مهم است. من از همه علمای شیعه و سنتی بخاطر وحدت و برادری در این استان تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور با اشاره به آغاز عملیات نصب سکو و توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در بوشهر، گفت: پارس جنوبی برای ما مهم بود، یک مخزن بزرگ بود که کشور همسایه ما قطر از آن استفاده می‌کرد و طرح های آن از زمان آقای خاتمی شروع و در زمان آقای احمدی نژاد ادامه یافت. ده فاز در مجموع در پارس جنوبی افتتاح شد و خیلی خوشحالم در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۷ فاز تکمیل شد و باید بگوییم در پارس جنوبی کار تمام شده و فقط فاز ۱۱ باقی مانده است.

او بیان داشت: ما در فاز ۱۱ یک مقداری معطل شدیم تا با حضور شرکت‌های خارجی اینکار انجام شود و دلیل آن هم طرح فشارافزایی در چاه‌ها بود و اینکه با شرکت‌های فرانسوی و چینی راحت‌تر به آن می‌رسیدیم اما آنها رفتند.

روحانی افزود: ما باید در چاه‌های گازمان حفظ فشار کنیم، فشار افزایی جزو طرح‌های مهمی است که باید دنبال کنیم.

روحانی در ادامه افتتاح این طرح ها  ضمن  تبریک عید فطر خدمت مردم عزیز و بزرگوار ایران  و روز مهم قدس که از یادگاران امام است را ،گفت: امروز بسیار خوشحالم که دو اقدام بسیار مهم در دو استان سیستان و بلوچستان و بوشهر انجام گرفت. در استان سیستان و بلوچستان طرح‌های مهمی را وزارت نیرو و کشاورزی داشتند.

او افزود:مردم شاهد بودند که آب اشامیدنی در بخش‌های مختلف و اراضی کشاورزی که ۴۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان است با آبیاری مدرن تامین می‌شود وما شاهد یک تحول بزرگ هستیم.

او ادامه داد:حدود یک میلیون تن مواد غذایی را این اراضی در اختیار مردم قرار می‌دهد و یک حرکت و اشتغال خوبی در سیستان است. استان سیستان و بلوچستان برای ما مهم است و طرح‌های مهمی را در این استان داشتیم یکی از آن‌ها همین طرح ۴۶ هزار هکتاری است.

روحانی گفت:استان سیستان و بلوچستان  برای ما بسیار مهم است و یک طرح مهم دیگر ما در سیستان بلوچستان احیا و فعال کردن بندر مهم ما در چابهار بود که مرتب در حال توسعه است و برخی فاز‌های مهم آن در این دولت به بهره برداری رسیده است. راه آهن و گازرسانی هم از اهداف مهم ما در آن استان بود. در سیستان و بلوچستان احیای معادن برای ما مهم بود.

رئیس جمهور ادامه داد:سیستان یک استان مهم برای کشور است از لحاظ امنیت ملی استان حساسی است و پیشانی امنیت ملی ایران است. سیستان و بلوچستان استانی است که با دو همسایه خوب ما پاکستان و افغانستان هم مرز است دارای منابع ذی قیمت است که باید در معادن کار بزرگی انجام گیرد.

سیستان مسیر اصلی اتصال جنوب به شمال است و کریدور ترانزیت جنوب به شمال از سیستان باید عبور کند. الان بخشی از این طرح از هرمزگان عبور می‌کند و بندر اقیانوسی ما در ایران در چابهار است که بسیار اهمیت دارد و با این مسیر می‌توانیم منطقه اقیانوس هند و افریقا را به آسیای مرکزی متصل کنیم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking