۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۱

دلایل افزایش قیمت برنج

دلایل افزایش قیمت برنج
شیوع ویروس کرونا و دلایل متعدد دیگر قیمت انواع برنج را تحت تاثیر قرار داده و باعث رشد یکباره قیمت برنج شد.

دلایل افزایش قیمت برنجخبرگزاری میزان - روزنامه جام جم نوشت: تا سال گذشته قیمت هر کیسه برنج ۵ کیلویی طارم و‌هاشمی حول‌وحوش ۹۰ هزار تومان می‌چرخید، اما یکباره در یک ماه اخیر قیمت این محصول در فروشگاه‌ها به حدود ۱۵۰ هزار تومان رسید.

قیمت برنج خارجی هم که تا سال گذشته زیر ۹۰۰۰ تومان بود، این روز‌ها به بالای ۱۰ هزار تومان افزایش یافته است. همچنین بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار از تغییرات قیمتی برخی از کالا‌های اساسی و مهم در فروردین‌ماه امسال، برنج داخلی با رشد ۳۸ درصدی رکورددار گرانی بوده است.

همچنین برنج خارجی که در دو سال اخیر قیمت کم‌نوسانی داشت در فروردین امسال نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد گران شده است. فعالان صنفی، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برنج از یک‌سو و افزایش نرخ ارز نیمایی و آزاد از سوی دیگر را عامل گران شدن برنج‌های خارجی می‌دانند و می‌گویند گرانی برنج وارداتی بر برنج داخلی هم تأثیر گذاشته است. ضمن آن که تسلط دلالان بر بازار برنج داخلی هم معضل دیرینه‌ای است که هنوز حل نشده است.

هیچ سازمانی نظارت نمی‌کند

جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج کشور در خصوص دلیل گرانی برنج در کشور گفت: افزایش قیمت برنج بیشتر در شهر‌های بزرگ کشور همچون تهران، مشهد، تبریز و شیراز بوده است و در شهر‌های شمالی شاهد هیچ‌گونه افزایش قیمتی نیستیم. البته بعد از عید نوروز قیمت برنج در شهر‌های شمالی نیز با افزایش اندکی روبه‌رو بوده، ولی این افزایش چشمگیر نبوده است.

دبیر انجمن برنج با بیان این‌که افزایش قیمت برنج در سراسر کشور به دلایل متعددی برمی‌گردد تصریح کرد: خیلی‌ها توصیه می‌کردند که به جای خرید برنج در تهران آن هم با کیفیت بدتر، ناخالص بودن و گران‌تر بودن و بالا بودن خرده برنج در آن به شهر‌های شمالی گیلان و مازندران سفر کرده و در کنار استفاده از مناظر طبیعی و تفریح، برنج ارزان و باکیفیت نیز خریداری کنید. ولی در وضعیت فعلی به دلیل همه‌گیر شدن کرونا در کشور این اتفاق نمی‌افتد و مردم عموما برنج مصرفی خود را از شهر‌های خودشان تهیه می‌کنند و با توجه به افزایش تقاضا قیمت برنج در شهر‌های بزرگ بالا می‌رود و با توجه به عدم خرید گسترده برنج در شمال قیمت این محصول در آن مناطق کاهش پیدا کرده یا قیمت‌ها در آنجا ثبات دارند.

وی اظهار کرد: از طرف دیگر قیمت بالای برنج در کلانشهر‌ها در قیاس با مناطق شمالی به نبود نظارت سازمان‌های متولی نیز برمی‌گردد به طوری که هیچ‌کدام از این سازمان‌ها احساس تکلیف نکرده یا این‌که دنبال تنش‌زایی نیستند. دبیر انجمن برنج کشور بیان کرد: کرونا دلیل اصلی گرانی برنج نیست، ولی یکی از دلایل آن است و بیشتر دلایل به نبود نظارت‌ها برمی‌گردد، ولی در قیاس با سایر اقلام و کالا‌های اساسی قیمت برنج از همه کالا‌ها کمتر گران شده است. در شش‌ماهه دوم سال گذشته واردات برنج انجام نشده است، ولی در دو سه سال گذشته آن‌قدر واردکنندگان برنج وارد و در انبار‌ها ذخیره کردند که هنوز هم نیازی به واردات برنج وجود ندارد. البته وزارت صمت و واردکنندگان در سال گذشته و با وجود عدم کمبود برنج به واردات فکر می‌کردند و حتی ثبت سفارش از هند و پاکستان کرده بودند، ولی این کشور‌ها درنهایت به دلیل شیوع ویروس کرونا صادرات برنج را ممنوع کردند.

برنج در شمال کشور ارزان است

حمیدرضا ناظری، مسؤول تعاونی شالیکوبی‌داران فریدون‌کنار در این خصوص گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل گرانی برنج به‌خصوص برنج‌های باکیفیت شمال کشور حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برنج است، به طوری که این امر باعث شد ثبت سفارش واردکنندگان به واردات نینجامد.

مسؤول تعاونی شالیکوبی‌داران فریدون‌کنار تصریح کرد: در داخل کارخانه‌های شالی‌کوبی در مازندران قیمت‌ها بسیار پایین است به طوری که اگر برنج بوجار و بسته‌بندی شود کیلویی ۲۲ هزار تومان به فروش می‌رسد و در نهایت کیلویی ۲۴ هزار تومان به دست مشتری می‌رسد، ولی قیمت برنج کشت دوم به مراتب بالاتر است.

ترخیص برنج‌ها از گمرک با ارز نیمایی

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در رابطه با دلایل گرانی برنج در بازار گفت: کنترل و تنظیم بازار وظیفه دولت است، اما در دو ماه اخیر بنا به دلایلی برنج در بازار توزیع نشد. برای ماه مبارک رمضان هم سهمیه‌ای در نظر گرفتند که در ابتدای ماه این سهمیه توزیع شد؛ اما به دلیل این‌که بازار با کمبود مواجه بود، چندان تأثیرگذار نبود و پس از عرضه سهمیه نیز قیمت‌ها چنان‌که انتظار می‌رفت، کاهش پیدا نکرد. اکنون با وجود این‌که توزیع دولتی در حال انجام است، تأثیر چندانی در کاهش قیمت‌ها نداشته است.

محمد آقاطاهر افزود: تغییر ارز دولتی به نیمایی ازجمله دلایل گرانی برنج است. این اتفاق باعث شده برنج، گران‌تر شود و فروشندگان تمایلی به بازگشت قیمت‌های قبل نداشته باشند.

وی با بیان این‌که برنج‌های دپوشده در گمرک در حال ترخیص و ورود به بازار است، گفت: این برنج‌ها با ارز نیمایی وارد می‌شود و دیگر ارز دولتی به برنج‌های وارداتی تعلق نخواهد گرفت. این موضوع را وزارت صمت هم تأیید می‌کند. اکنون افرادی که برنج وارد کرده‌اند، این کالا را با ارز نیمایی وارد و ثبت سفارش کرده‌اند.

آقاطاهر ادامه داد: عرضه برنج در فروشگاه‌ها انجام می‌شود، اما با قیمت بالاتر از قبل. نرخ مصوب دولتی برای برنج هندی ۸۰۰۰ تومان است که در فروشگاه‌های دولتی و زنجیره‌ای فروخته خواهد شد، اما به‌صورت آزاد به قیمت ۹۸۰۰ تومان هم فروخته می‌شود.

وی با اشاره به تأثیر افزایش قیمت برنج خارجی بر برنج ایرانی گفت: زمانی که برنج ایرانی ۶۰۰۰ تومان بود، برنج خارجی ۴۰۰۰ تومان به فروش می‌رفت، اما به یکباره این فاصله به شدت افزایش پیدا کرد و سال‌هاست برنج خارجی افزایش چندانی نداشته، حالا هم این افزایش قیمت بر برنج ایرانی تأثیر خواهد گذاشت که البته چندان محسوس نخواهد بود؛ چراکه برنج ایرانی قیمت بالایی دارد و اگر بالاتر هم برود، مردم توان خرید آن را نخواهند داشت.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی اضافه کرد: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که وضعیت ذخیره‌سازی و توزیع اقلام اساسی مناسب است، به‌طوری‌که هیچ کمبودی در خصوص اقلام اساسی سبد خانوار در عمده‌فروشی‌ها وجود ندارد و بیشتر گرانی کالا‌ها مردم را آزار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: لاریجانی: کارگران در شرایط شیوع کرونا مجاهدانه برای رفع نیاز‌های کشور تلاش کردند

کلیدواژه ها :واردات
منبع : میزان

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking