۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۷

پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان برای توسعه زیرساخت های هواشناسی استان

پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان برای توسعه زیرساخت های هواشناسی استان
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت های هواشناسی در حفظ جان و مال مردم گفت: هر چقدر سازمان هواشناسی کشور برای توسعه زیرساخت های هواشناسی استان هزینه کند، معادل آن استانداری سیستان و بلوچستان پرداخت می کند.

احمدعلی موهبتی در جریان دیدار مدیرکل هواشناسی استان با وی در محل استانداری این استان اظهار داشت: اگر اطلاعات هواشناسی در جریان سیل دی ماه جنوب استان نبود شاید تلفات انسانی زیادی برجای می ماند.

وی با بیان اینکه در حوزه هواشناسی کارهای بی نظیر و بی بدیلی صورت گرفته است، افزود: این اتفاقات به رغم کمبود زیرساخت های هواشناسی روی داده که با توجه به اهمیت نقش این سازمان در حفظ جان و مال مردم باید زیرساخت های مورد نیاز این اداره کل تأمین شود.

استاندار سیسستان و بلوچستان ادامه داد: ۲ ایستگاه سنجش گردوغبار در زاهدان و زابل برای پهناور ترین استان کشور ناکافی است، مگر فقط زابل و زاهدان باد و گردوخاک دارد؟ باید تلاش کرد و ایستگاه های پایش هواشناسی در حوزه های مختلف استان را گسترش داد.

موهبتی اضافه کرد: ادامه دالان باد سیستان به میرجاوه، روتک، کوهک و تا پایان تر از سراوان کشیده می شود، دالان غربی نیز سراسر نوار غربی استان را تا دلگان، لاشار و بمپور در گیر می کند. از طرفی پهنه گردوغبار خیز سوم استان در نوار ساحلی و شهرستان های کنارک، چابهار و دشتیاری قرار دارد که نوع گردوغبار آن تفاوت زیادی با سایر نقاط استان دارد.

وی با بیان اینکه گردوغبار های دشتیاری بسیار ریز بوده و اثرات مخاطره آمیز زیادی بر سلامت انسان دارد، افزود: باید هواشناسی شرایط را برای پایش پارامترهای جوی به ویژه گردوغبار در این منطقه فراهم کند.

رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: هواشناسی استان گزارشی از وضعیت موجود و نیازهای سخت افزاری خود آماده کرده و با هماهنگی حوزه مدیریت استانداری و سازمان هواشناسی کشور زمانی را برای دیدار با رئیس سازمان هواشناسی کشور تنظیم کند تا مشکلات زیرساختی هواشناسی استان به صورت مشترک از طریق این سازمان و استانداری حل شود.

موهبتی تصریح کرد: با مساعدت دولت ۵۰ درصد اعتبارات توازن منطقه ای به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است که سعی می کنیم همگام با سازمان هواشناسی، از این اعتبارات برای توسعه هواشناسی استان هزینه کنیم.

وی گفت: شرط ما برای تخصیص اعتبار، همکاری و تخصیص دو طرفه اعتبار است به این معنی که هر چقدر سازمان هواشناسی کشور برای توسعه زیرساخت های هواشناسی استان هزینه کند، معادل آن استانداری سیستان و بلوچستان پرداخت می کند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking