۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۵

همه چیز درباره شرایط و نحوه شرکت در چهل و سومین دوره مسابقات قرآن در خراسان جنوبی

همه چیز درباره شرایط و نحوه شرکت در چهل و سومین دوره مسابقات قرآن در خراسان جنوبی
رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی گفت: چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در استان در پنج منطقه نهبندان، سربیشه، درمیان، بیرجند و خوسف، طبس و بشرویه، فردوس و سرایان، قاین، خضری و زیرکوه برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام مهدی عباسی، روز گذشته۳۱ اردیبهشت در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوه‌نامه برگزاری چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، اظهار کرد: برگزاری مسابقات قرآن کریم در کشور، از مرحله شهرستانی و استانی تا ملی و بین‌المللی، یکی از راه‌های ایجاد انس اقشار مختلف جامعه با قرآن کریم است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: با توجه به قدمت 40 ساله مسابقات قرآن کریم در کشور ضروری است با بررسی و آسیب‌شناسی مستمر و توجه به نقاط قوت و ضعف سال‌های گذشته، نسبت به برنامه‌ریزی و برگزاری مطلوب مسابقات قرآن کریم در سال جاری پیش‌بینی‌های لازم صورت گیرد.

رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اشاره به شرایط عمومی برای شرکت در مسابقات، تصریح کرد: داشتن تابعیت ایرانی، اشتغال نداشتن به تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی آموزش ‌و پرورش به‌صورت روزانه و داشتن حداقل 18 سال سن، از جمله این ضوابط است.

عباسی با بیان اینکه افرادی که سن ایشان زیر 18 سال بوده اما دانش‌آموز نیستند، باید در مسابقات بزرگسالان شرکت کنند، افزود: دانش‌آموزان بالای 18 سال که به‌صورت شبانه مشغول به تحصیل در آموزش و پرورش هستند، باید در مسابقات بزرگسالان شرکت کنند.

وی با بیان اینکه سکونت در شهرستان محل برگزاری مسابقه که توسط ستاد برگزاری مسابقات شهرستان احراز می‌شود، از دیگر شروط است، تصریح کرد: طلاب حوزه‌های علمیه و دانشجویان صرفاً در طول مدت تحصیل، و سربازان صرفاً در طول مدت خدمت نظام ‌وظیفه با ارائه گواهی معتبر، می‌توانند در شهرستان محل تحصیل یا خدمت خود ثبت‌نام کنند.

رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی اظهار کرد: کارکنان تمام وقت دستگاه‌های دولتی و غیردولتی، با ارائه گواهی معتبر از محل اشتغال می‌توانند در مسابقات آن شهرستان شرکت کنند.

عباسی ادامه داد: متقاضیان فقط می‌توانند در مسابقات یک شهرستان شرکت کنند و چنانچه در هر مرحله از مسابقات خلاف موضوع اثبات شود، شرکت‌کننده از ادامه مراحل مسابقات حذف خواهد شد.

وی افزود: ثبت‌نام تنها از طریق مراجعه به سایت رسمی مسابقات قرآن کریم به نشانی www.my.oghaf.ir از تاریخ 6 اردیبهشت‌ماه جاری لغایت 16 خردادماه صورت می‌پذیرد.

رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی بیان کرد: سایت ثبت‌نام، ساعت 24 روز جمعه مورخ 16 خردادماه جاری بسته خواهد شد و به هیچ وجه افرادی که در سایت ثبت‌نام نکرده باشند حق شرکت در مسابقات را نخواهند داشت.

عباسی یادآور شد: با توجه به جدول تجمیع مسابقات شهرستانی، ادارات کل استان‌ها موظفند نسبت به اعلام شهرستان‌های میزبان و همچنین زمان برگزاری مسابقات شهرستانی برای اطلاع‌رسانی به شرکت‌کنندگان از طریق سایت مسابقات قرآن کریم تا تاریخ 25 اردیبهشت‌ماه جاری به مرکز امور قرآنی اقدام کنند.

وی افزود: این دوره از مسابقات در سطوح منطقه‌ای، استانی، ملی و بین‌المللی و در دو بخش خواهران و برادران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به رشته‌های این مسابقه، افزود: این مسابقه در رشته‌های حفظ 5 جزء(مرحله منطقه‌ای و استانی برای خواهران و برادران)، حفظ 10 جزء(مرحله منطقه‌ای و استانی برای خواهران و برادران)، حفظ 20 جزء(مرحله منطقه‌ای تا ملی برای خواهران و برادران)، حفظ کل( مرحله منطقه‌ای تا بین‌المللی برای خواهران و برادران) و قرائت ترتیل( مرحله منطقه‌ای تا ملی برای خواهران و برادران) برگزار می‌شود.

رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی بیان کرد: رشته‌های قرائت تحقیق( مرحله منطقه‌ای تا ملی برای خواهران و مرحله منطقه‌ای تا بین‌المللی برای برادران)، اذان(مرحله منطقه‌ای تا ملی برای برادران)، دعاخوانی به صورت مقدماتی (ضبط در زمان برگزاری مسابقات استانی) و نهایی (متمرکز ملی) نیز از دیگر رشته‌های این مسابقات است.

عباسی ادامه داد: رشته هم‌سرایی و هم‌خوانی قرآن کریم نیز به صورت مقدماتی (ضبط در زمان برگزاری مسابقات استانی) و نهایی (متمرکز ملی) صرفا برای برادران و رشته تفسیر عمومی قرآن کریم( مرحله استانی تا ملی برای خواهران و برادران) برگزار می‌شود.

وی افزود: برگزاری مرحله بین‌المللی رشته ترتیل، پس از بررسی و تحلیل گزارش سی و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مشخص و ابلاغ خواهد شد.

رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی بیان کرد: شرکت کنندگان مجاز هستند به‌صورت همزمان تنها در یکی از رشته های حفظ 5 جزء، حفظ 10 جزء، حفظ 20 جزء، حفظ کل و قرائت ترتیل و قرائت تحقیق یا قرائت ترتیل شرکت کنند.

عباسی ادامه داد: برای زمینه‌سازی و اهتمام به جذب حداکثری عموم قرآنیان به حفظ قرآن کریم، استثنائاً شرکت همزمان در یکی از رشته‌های حفظ کل و قرائت تحقیق مجاز است.

وی بیان کرد: تعیین سهمیه حضور نمایندگان منطقه‌ای در مرحله استانی در تمامی رشته‌ها، بر اساس تصمیم ستاد برگزاری مسابقات استان است.

رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: شرکت‌کنندگان در رشته‌های آوایی «قرائت تحقیق و ترتیل، حفظ، اذان، دعاخوانی و همسرایی و همخوانی قرآن کریم» و افراد برخوردار از امتیاز معافیت، حق داوری در هیچ یک از مراحل مسابقات را نداشته و در صورت شرکت در مسابقات حذف خواهند شد.

عباسی با بیان اینکه نظارت بر حسن اجرای این بند بر عهده ستاد برگزاری مسابقات است، افزود: ستاد برگزاری مسابقات استانی موظف است درباره افرادی که در دوره گذشته از مرحله استانی به مرحله ملی راه‌یافته‌اند، اما در مسابقات ملی حضور پیدا نکرده و سهمیه استان را در مرحله ملی از بین برده‌اند، بررسی‌های لازم را انجام داده و درصورت موجه نبودن دلایل از حضور شرکت کننده در این دوره جلوگیری کند.

وی ادامه داد: تصمیم‌گیری در خصوص برگزاری مرحله (فینال) در مرحله منطقه ایی برعهده هیئت داوران و در مرحله استانی بنا به تشخیص هیئت ‌داوران و با هماهنگی رئیس اداره امور قرآنی استان صورت می‌گیرد.

رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: در صورت برگزاری فینال در هر یک از رشته‌ها در مراحل مختلف، جمع امتیازات مرحله مقدماتی و نهایی به‌صورت 30 درصد مقدماتی و 70 درصد نهایی، ملاک انتخاب نفرات برتر خواهد بود.

عباسی یادآور شد: چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در استان در پنج منطقه نهبندان، سربیشه، درمیان؛ بیرجند و خوسف، طبس و بشرویه، فردوس و سرایان، قاین، خضری و زیرکوه برگزار خواهد شد.

رئیس اداره امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی از برگزاری مرحله شهرستانی از 24 خردادماه تا 27 تیرماه جاری خبر داد و گفت: برگزاری دوره آموزشی ارتقاء برای حضور در مسابقات استانی در فاصله بین مرحله شهرستانی تا استانی برگزار خواهد شد.

عباسی از برگزاری مرحله استانی این مسابقات در خراسان‌جنوبی از 11 تا 17 مردادماه خبر داد و بیان کرد: مرحله نهایی چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در سطح ملی در پاییز سال جاری برگزار می‌شود.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking