۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۸

افزایش بیش از ۳۰ درصدی مصرف آب شرب در اصفهان

افزایش بیش از ۳۰ درصدی مصرف آب شرب در اصفهان
مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان گفت: هر سال در فصل گرما با افزایش دما مصرف آب شرب حدود ۳۰ درصد بیشتر می شود، این در حالیست که در فروردین و اردیبهشت ۹۹ با شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی مصرف آب شرب به مراتب بیش از گذشته بوده است.

هاشم امینی با اشاره به افزایش ۱۸ درصدی مصرف آب شرب همزمان با شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: در چند ماه گذشته که موج شیوع ویروس کرونا روند صعودی داشت، مصرف آب شرب در اصفهان نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۸ درصد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه در نیمه اول سال با توجه به افزایش دما و وجود ویروس کرونا چگونگی تامین آب شرب متفاوت تر از سالهای قبل است، تاکید کرد: آبفا استان اصفهان با توجه به منابع محدود آب، برای اینکه بتوانند آب شرب مردم را به صورت پایدار تامین کند، علاوه بر راهکارهای فرهنگی، پروژه های فنی را هم در دستور کار قرار داده است.

مدیرعامل آبفا استان اصفهان مردم را به مصرف بهینه فراخواند و گفت: از مردم می خواهیم همیشه آب را درست مصرف کنند تا از هدر رفت آب جلوگیری شود این در حالیست که در سالهای اخیر برنامه های متنوعی در زمینه مصرف بهینه آب در قالب های مختلف ارائه شد.

کمبود ۵.۳ مترمکعب آب در ثانیه برای تامین آب شرب

به گزارش ایسنا و به نقل از شرکت آبفای استان اصفهان، معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا استان اصفهان در خصوص سامانه هوشمند سازی شبکه آب، گفت: به منظور توزیع عادلانه آب شرب در شهرهای تحت پوشش این سامانه ۸۸ ایستگاه هوشمند در استان راه اندازی شده است.

ناصر اکبری افزود: هم اکنون از طریق اپراتور با استفاده از سیستم تله متری و تله کنترل مدیریت توزیع آب در شهرهای تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ انجام می شود، اما در آینده در فازهای توسعه ای این طرح به صورت اتوماتیک و کاملا هوشمندانه توزیع آب شرب انجام می شود.

وی گفت: در اصفهان در اسفند ماه مصرف آب حدود ۱۳ درصد، در فروردین ماه حدود ۱۸ درصد و در اردیبهشت حدود ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است که از مردم انتظار می رود با آغاز فصل گرما مصرف بهینه آب را مد نظر قرار دهند.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا استان اصفهان گفت: در فصل تابستان که دمای هوا به حدود ۳۷ درجه سانتیگراد می رسد پیک مصرف آب تلقی می شود در حالیکه با توجه به محدودیت منابع آبی در اصفهان که تنها دارای یک سامانه آبرسانی است با کمبود ۵.۳ مترمکعب آب در ثانیه برای تامین آب شرب پایدار مردم مواجه هستیم.

اکبری از مردم خواست با مدیریت مصرف آب، سرانه مصرف را کاهش دهند و افزود: در حال حاضر سرانه خانگی مصرف آب در اصفهان حدود ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است که اگر مردم ۱۰ لیتر در شبانه روز در مصرف آب صرفه جویی کنند، قطعا گذر از تابستان با کمترین چالش در تامین و توزیع آب شرب سپری می شود.

وی گفت: در فصل تابستان در صورتی که رودخانه زاینده رود جاری باشد حدود ۵ درصد به منابع آبی از طریق چاه های فلمن افزوده می شود که این رقم به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیاز آبی ما در فصل تابستان باشد و اصلاح رفتار مشترکین در شهرها و روستاها به منظور مدیریت مصرف آب، مورد تقاضای جدی است.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :مردم اصفهان
منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

    website tracking