۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۶

کدام پدیده های مخرب جوی به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت زد

دبیر تهک کشاورزی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای اسفند تا اول اردیبهشت ماه سه پدیده مخرب جوی به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.

محسن بستانی در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: سیل قوی ترین پدیده مخاطره آمیز بر فعالیت های کشاورزی استان طی مدت مذکور بوده است. این مخاطره حداقل دو مرحله در چند شهرستان جنوب استان موجب بروز خسارت های مادی شده است.

وی ادامه داد: برآورد خسارتی که از حجم خسارت سیل فروردین ماه در شهرستان های قصرقند، سرباز، نیکشهر، خاش و فنوج از سوی مسئولان استان اعلام شده، بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

دبیر تهک کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: عمده خسارت ها مربوط به اراضی کشاورزی و باغی، فعالیت های دامداری و دامپروری، تخریب چاه ها و چاهک های آب، تخریب بندها و سازه های آبخیزداری، محورهای مواصلاتی بین مزارع و زیرساخت های شیلاتی بوده است.

بستانی ادامه داد: پدیده مخاطره آمیز دیگری که در فروردین امسال بیش از ۴۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرد، باران شدید و تگرگ است که غالب خسارت ها مربوط به نیمه جنوبی استان بوده است.

وی گفت: به رغم اینکه وزش باد شدید و طوفان گردوخاک دو پدیده مخاطره آمیز پرتکرار در استان هستند که در طول سال فعالیت های کشاورزی را تحت تأثیر قرار می دهند اما در ماه های اسنفد و اردیبهشت گزارشی از میزان خسارت به این بخش دریافت نشده است. با این حال وزش باد شدید در فروردین امسال در شهر زاهدان موجب واژگونی چندین درخت و تیر برق شده است.

سرپرست شبکه پایش هواشناسی استان در بخش دیگری سیستان و بلوچستان را استانی پرمخاطره از نظر وقوع پدیده های حدی هواشناسی برشمرد و ادامه داد: در اکثر ماه های سال سیستان و بلوچستان با مخاطرات جوی مواجه است که سازگاری زیرساخت ها با آنها باید جزو اولویت های استان باشد.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking