۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۲

آبگیری سد ورقه شهرستان چاراویماق جهت تامین آب 220 هکتار از اراضی پایاب سد

آبگیری سد ورقه شهرستان چاراویماق جهت تامین آب 220 هکتار از اراضی پایاب سد
مدیر جهادکشاورزی شهرستان چاراویماق از آبگیری سد ورقه شهرستان چاراویماق با هدف تامین آب 220 هکتار از اراضی پایاب سد خبر داد.

ناصر نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب افزود: سد خاکی ورقه در سال 64 با تلاش جهادگران جهاد سازندگی احداث و به بهره‌برداری رسید، این سد با ظرفیت مخزن یک میلیون مترمکعب و با منبع تامین آب از رودخانه شورجه چای با هدف تامین آب 220 هکتار از اراضی در پایاب این سد احداث شد.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر با توجه به خشکسالی‌ها و کمبود بارش‌ها و همچنین تخریب و فرسودگی کامل آب آور، سد مذکور به‌طور کامل خشک شده بود در سال 1397 با برنامه ریزی و پیشنهاد کارشناس مسئول آب و خاک جهادکشاورزی استان و با موافقت مدیریت جهادکشاورزی شهرستان چاراویماق کانال آب آور سد ورقه با اعتباری نزدیک به 750 میلیون ریال مرمت و بازسازی شد.

نوروزی اظهار کرد: اجرای این طرح نسبتاً کم هزینه و در عین حال حیاتی موجب شد پس از سال‌ها شاهد پرآبی سد ورقه باشیم.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان چاراویماق افزود: این کانال با اعتبارات دولتی از بخش مدیریت بحران مرمت و بازسازی شده که در این راستا نیازمند نگهداری و لایروبی است که این امر همت و همکاری کشاورزان منطقه را می‌طلبد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، وی در پایان اظهار امیدواری کرد که اکنون سد مذکور در حال لبریز شدن است، بایستی کشاورزان در اراضی پایاب سد نسبت به استفاده بهینه از آب اقدام کند و ضروری است مدیریت منابع آب شهرستان در خصوص تشکیل تعاونی آب بران اقدام کند تا بهره‌برداران و کشاورزان منطقه از آب موجود بهره‌مند شوند. همچنین از امور آب شهرستان خواهشمندیم با توجه به حجم آب پشت سد نسبت به نصب علائم هشدار دهنده و تابلوهای (شنا ممنوع) اقدام کند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking