۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۷

مهر گزارش می دهد:

تعطیلی ۱۱۰ مهد کودک در استان قزوین/ بحران معیشت و بیکاری ۷۰۰ نفر

تعطیلی ۱۱۰ مهد کودک در استان قزوین/ بحران معیشت و بیکاری ۷۰۰ نفر
قزوین- با شیوع ویروس کرونا با تعطیلی ۱۱۰ مهدکودک تحت پوشش بهزیستی در استان قزوین در سه ماه گذشته، ضمن بروز مشکلات معیشتی برای صاحبان آنها اشتغال ۷۰۰ نفر با چالش جدی مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، با شیوع ویروس کروتنا بسیاری از مشاغل دچار بحران و تعطیلی شدند و مشکلات اقتصادی و معیشتی برای صاحبان آنها ایجاد شد.

یکی از این مشاغل مهدهای کودک تحت پوشش بهزیستی بود که هم خانواده‌های دارای فرزند خردسال و شاغل در ادارات دچار مشکل شدند و هم مریبان و صاحبان مهدهای کودک که این چالش تا امروز باقی است.

در حاشیه جلسه ستاد کرونا در استان قزوین برای تصمیم گیری در مورد آغاز فعالیت برخی واحدهای کسب و کار در گفتگو با وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین از چالش های این حوزه جویا شدیم.

علیرضا وارثی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در استان قزوین ۱۱۰ مهد کودک داریم که به دلیل انتشار ویروس کرونا و پیشگیری از ابتلای کودکان به این ویروس از دوم اسفند ماه سال گذشته تعطیل شده و فعالیت خود را متوقف کرده اند.

وی افزود: بیشتر این مهدها اجاره‌ای است و با توقف فعالیت‌ها ضمن ایجاد مشکلات معیشتی با بدهی سنگین اجاره بهای واحدها نیز مواجه شده اند و چالش‌های جدی دارند.

بیکاری ۷۰۰ نفر از شاغلان مهد کودک‌ها

وارثی تصریح کرد: با تعطیل شدن مهدهای کودک حدود ۷۰۰ نفر از شاغلان این مراکز بیکار شده اند و در این ایام خانواده‌های متعددی دچار مشکلات معیشتی هستند چون اداره آنها از محل دریافت شهریه از خانواده‌ها صورت می‌گرفت که باید برای آنها تدبیر کرد.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین یادآور شد: این وضعیت موجب شده بسیاری از خانواده‌های شاغلان ادارات بویژه افرادی که غیر بومی هستند و بستگانی برای سپردن کودکان خود ندارند دچار چالش شوند و در این راستا اخیراً برخی مهدهای زیرزمینی که به صورت غیر مجاز در واحدهای آپارتمانی مستقر هستند (در قالب آپارتمان مهدها) فعالیت کنند که خطر آن برای سلامت کودکان بیشتر است.

وارثی اظهار داشت: در این روزها که با تلاش کادر درمانی و پزشکی و همکاری مردم شاهد مدیریت بیماری و شیب نزولی آن در استان هستیم به درخواست صاحبان این مهدها از مسئولان ستاد کرونا در استان درخواست کرده ایم تا با فعالیت این مهدها با یک سوم ظرفیت و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی موافقت کنند که تاکنون با این درخواست موافقت نشده است.

چالش معیشتی صاحبان مهد کودک‌ها

وی گفت: در صورت موافقت با این درخواست همه مهدها متعهد شده اند که ضمن ضد عفونی کامل بهداشتی از فعالیت‌های دسته جمعی و بازی‌های مشترک خودداری کرده و با رعایت فاصله‌های اجتماعی از فضای باز برای نگهداری کودکان استفاده کنند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین همچنین اضافه کرد: همچنین مربیان مهدکودک‌ها نیز در صورت بازگشایی با تجهیزات کامل و رعایت بهداشت در این مراکز حضور خواهند یافت و به سلامت کودکان توجه جدی خواهد شد.

وی بیان کرد: از مسئولان استان انتظار داریم با پرداخت تسهیلات کم بهره و کمک بلاعوض بخشی از مشکلات صاحبان مهدکودک‌ها را برطرف کنند.

وارثی اظهار امیدواری کرد بعد از عید سعید فطر و با تدبیر مسئولان استان ضمن توجه به درخواست به حق صاحبان مهد کودک‌ها برای فعالیت دوباره آنها با حفظ شرایط خاص تصمیم گیری شود.

نکته ضروری:

در این میان باید دانست مربیان دلسوز مهد کودک‌ها به بچه‌هایی که از آنها نگهداری می‌کنند، انس گرفته‌اند. مادران بسیاری از کودکان شاغل هستند و خبر داریم که این بچه‌ها در این شرایط، هر روز در خانه یکی از اقوام نزدیک نگهداری می‌شوند و این به نفع آنها و خانواده‌هایشان نیست.

مدت‌ها طول کشیده تا یک مربی با یک کودک ارتباط عاطفی و کلامی برقرار کرده و ناپایداری در روش تربیتی می‌تواند به کودکان آسیب بزند و کار مربیان را در آینده دشوارتر کند.

بدیهی است در صورت بازگشایی پیش دبستانی و مهد کودک‌ها همه خانواده‌ها تمایل به فرستادن کودکانشان به این مراکز نخواهند بود و ظرفیت مهدها کامل نمی‌شود ولی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی می‌توان پذیرای یک سوم از کودکانی بود که والدین شاغل دارند و با این روش هم از تعطیلی این مراکز پیشگیری می‌شود هم والدین شاغل این کودکان احساس آرامش بیشتری خواهند داشت و هم بحران اقتصادی مهدها حل خواهد شد.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking