۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۵۸

از سال ۱۳۸۸ تاکنون

۳۰ مورد اهدای عضو در رفسنجان انجام شد

۳۰ مورد اهدای عضو در رفسنجان انجام شد
رفسنجان - مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با اشاره به اینکه اهدای عضو در رفسنجان از سال ۱۳۸۸ آغاز شده است، گفت: تاکنون ۳۰ مورد اهدای عضو در شهرستان انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حمید پاکزاد مقدم عصر چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی اهدای عضو اظهار داشت: در سال‌های اولیه فرهنگ سازی زیادی در رابطه با اهدای عضو نشده بود و هماهنگ کردن با خانواده‌ها و جلب رضایت دشوار بود.

وی با اشاره به فرهنگ سازی اهدای عضو در سطح کشور، استان کرمان و شهرستان رفسنجان، افزود: در حال حاضر زمانی که فردی در خانواده‌ای بر اثر حوادث، تصادفات، بیماری و… دچار مرگ مغزی می‌شود فرهنگ خوبی در مردم جا افتاده است و اهدای عضو به عنوان اهدای زندگی انجام می‌شود.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه قبلاً عضوهای کلیه و کبد از رفسنجان اهدا می‌شد، اظهار کرد: اخیراً شش مورد اهدای قلب هم داشتیم که با تیم پروازی از تهران عمل برداشت عضو در بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) انجام و به تهران ارسال شد و دیگر نیاز نیست بیمار مرگ مغزی به تهران جهت برداشت عضو اعزام شود.

پاکزاد ابراز داشت: اهدای کلیه و کبد را با دانشگاه‌های علوم پزشکی کرمان و شیراز و اهدای عضو قلب را با دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران هماهنگ می‌کنیم همچنین آمادگی اهدای اعضای دیگر از جمله قرنیه چشم را نیز داریم‌.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اظهار کرد: برای تأیید مرگ مغزی حتماً باید پنج متخصص از رشته‌های مختلف معاینات کامل از بیمار را انجام دهند و نوار مغز و آزمایشات به تأیید این پنج نفر برسد و در مورد اینکه کدام عضو به کدام شخص تعلّق می‌گیرد به کمیته اعضا در تهران بر می‌گردد که این کمیته بر اساس اولویت بیماری تعیین می‌کند به کدام بیمار عضو برسد.

پاکزاد مقدم در ادامه گفت: کسی که کارت اهدای عضو را دارد یک نوع اعلام آمادگی از طرف فرد در مورد اهدای اعضایش است و در زمان حیات این اختیار را به بقیه می‌دهد تا در صورت بروز حوادث و بیماری‌های لاعلاج و دچارشدن به مرگ مغزی می‌تواند اعضای خود را که عملی خیرخواهانه و خداپسندانه است اهدا کند. داشتن کارت اهدای عضو به همراهان بیمار کمک می‌کند تا بهتر و با رضایت کامل عضو فرد خانواده شأن را اهدا کنند.

وی افزود: دفاتر اهدای عضو در بیمارستان علی بن ابیطالب رفسنجان و دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مستقر هستند و متقاضیان می‌توانند با حضور در این نهادها کارت اهدای عضو را دریافت کنند.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking