۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۴

9 کشور وارد کننده محصولات دام و طیور اردبیل؛ الزامات بهداشتی صادرات مرغ فراهم است

9 کشور وارد کننده محصولات دام و طیور اردبیل؛ الزامات بهداشتی صادرات مرغ فراهم است
صادرات محصولات دام و طیور از استان اردبیل نشان می‌دهد بر خلاف محصولات کشاورزی و صنعتی در این حوزه، 9 کشور مصرف کننده محصولات این استان هستند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، در حداقل 5 سال اخیر وضعیت صادرات و واردات در استان اردبیل تعریف چندانی نداشته و جداول محصولات و کالاها و همچنین کشورهای طرف مبادله از چند قلم کالا تجاوز نکرده است. اما در بخش محصولات دام و طیور مشاهده می‌شود که 9 کشور از محصولات این استان استقبال می کنند.

هر چند این رقم تازگی ندارد و چند سالی است که صادرات به این کشورها برقرار است اما گویای توانمندی اردبیل در توسعه بازارهای خارجی خود است.

پلاک‌کوبی دام بازار تولید، واردات و صادرات گوشت را ساماندهی می‌کندآمادگی قفقاز برای صادرات گوشت قرمز و غلات به ایران/ تلاش برای ایجاد کریدور انرژی منطقهصادرات گوشت مرغ آزاد شد + سند

به گفته مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل در سال گذشته کشور ترکیه 19 محموله آلایش غیر خوراکی، کشورهای تایلند، ویتنام و امارات، 139 محموله پا و پنجه مرغ و کشورهای افغانستان و ارمنستان، 7 محموله جوجه یکروزه گوشتی را از استان دریافت کردند.

صادق صالحی اضافه کرد: همچنین دو محموله خوراک و مکمل آبزیان و 38 محموله ماهی زنده به آذربایجان و همچنین 20 محموله عسل به کشورهای عراق و مالزی صادر شده است.

وی با تاکید به اینکه تمامی روند صادرات این محصولات با نظارت بهداشتی و کیفی همراه بوده است، اظهار کرد: سال گذشته همچنین نظارت بهداشتی و شرعی بر لاشه‌های دام‌های کشتاری در کشتارگاه های دام به تعداد 189 هزار و 677 راس انجام شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان تصریح کرد: نظارت بهداشتی و شرعی بر لاشه طیور کشتاری در کشتارگاه های صنعتی طیور نیز به تعداد 16 میلیون و 289 هزار و 584 قطعه انجام شده است.

صالحی با اذعان به اینکه کشتار طیور در استان به صورت کامل در کشتارگاه‌های صنعتی انجام می‌شود، اظهار کرد: با توجه به استاندارد مطلوب کشتارگاه‌ها ما قدرت صادرات مرغ و محصولات وابسته به آن را داریم.

کاهش شکایت مردم از بازار

وی تاکید کرد: از سویی روند عرضه گوشت در بازار به شکلی است که شکایت مردم از بهداشت گوشت کاهش یافته و وضعیت یکدستی در بازار حاکم شده است. به عنوان مثال عرضه مرغ به صورت قطعه بندی شده ممنوع بوده و این موضوع نیز عموما رعایت می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان با بیان اینکه حتی قطعات مرغ مثل ران یا سینه به صورت بسته‌بندی با مهر بهداشتی عرضه می‌شود،  تاکید کرد: تمامی فروشگاه‌ها ملزم به رعایت قوانین هستند و در صورت گزارش کمترین تخلفی به منظور تامین امنیت غذایی مردم با قاطعیت برخورد می‌شود.

وی با اشاره به فروش طیور زنده نیز اضافه کرد: این موضوع به دلیل استمرار تقاضا متوقف نمی‌شود و این در حالی است که سلامت حیوان به هیچ عنوان به تایید نرسیده و انتظار داریم مردم از خرید مرغ و طیور زنده خودداری کنند.

به گفته صالحی سال گذشته 71 هزار و 419 مورد بازدید از اماکن تولید، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی انجام شده است.

وی با اشاره به ضبط و معدوم سازی 186 هزار و 798 کیلوگرم فرآورده‌های خام دامی در استان تاکید کرد: همچنین 350 فقره پرونده تخلف به مراجع قضایی ارجاع شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان به انجام 277 مورد بازدید از استخرهای پرورش ماهی و 911 مورد بازدید از زنبورستان‌ها اشاره کرد و افزود:همچنین طی سال گذشته 95 هزار و 102 مورد انواع آزمایش اعم از سم شناسی و آنالیز خوراک دام، پارازیتولوژی، سرولوژی و الایزا انجام شده است.

کیفیت گوشت وارداتی تضمین شده است

صالحی در پاسخ به این سوال که آیا با وجود حجم قابل توجه تولید دام و طیور همچنان واردات گوشت به این استان انجام می‌شود یا نه، اظهار کرد: بخشی از گوشت مصرفی استان وارداتی است.

 وی در پاسخ به این دغدغه شهروندان که گوشت برزیلی و مرغ منجمد به دلیل کیفیت پایین ارزان‌تر به فروش می‌رسد، گفت: در بحث قیمت گذاری ما متولی نیستیم اما دلیل پایین بودن قیمت استفاده از ارز مرجع و حمایت خود دولت از دامدار و مرغدار است تا در زمان مورد نیاز گوشت ارزان‌تر به دست مردم برسد.

به گفته صالحی اینطور نیست که از گوشت مرغ مرده و یا گوشت غیر بهداشتی در توزیع استفاده شود و تمامی گوشت‌های وارداتی نیز از دو فیلتر نظارت بهداشتی و شرعی عبور می‌کنند. از بابت سلامت و بهداشت این گوشت‌ها هیچ نگرانی وجود ندارد و بسته بندی‌ها نیز مورد تایید است.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی در استان، گوشت تولیدی در این منطقه از کیفیت قابل توجه برخوردار است و نیاز بخش عمده‌ای از مصرف مردم را تامین می کند.

دامداران در واکسیناسیون تب برفکی مشارکت کنند

صادق صالحی در خصوص اقدامات مقابله با بیماری‌های دامی نیز تصریح کرد: بخشی از بیماری‌های دام، استراتژیک محسوب می‌شود که کنترل آن بر عهده دولت است. به عنوان مثال بیماری تب برفکی که در این گروه از بیماری‌ها ایمنی مطلوبی حاکم بوده و به دلیل نظارت های مکرر و واکسیناسیون به هنگام، مشکلی در این خصوص نداریم.

وی افزود: به دلیل اینکه طی چند سال اخیر تب برفکی مشاهده نشده است، دامداران در طرح جدید واکسیناسیون مشارکت مطلوبی ندارند و انتظار می‌رود واکسن را از مراکز بخش خصوصی با هزینه اندک تامین کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان تصریح کرد: هر چند دام‌های سبک به صورت رایگان واکسینه می‌شوند، انتظار داریم در واکسیناسیون دام‌های سنگین، دامداران همکاری مطلوب داشته باشند.

به گفته صالحی با شیوع بیماری کرونا، اهمیت بیماری‌های مشترک انسان و حیوان بیشتر شد و این واهمه شدت گرفته بود که ممکن است بیماری به دام یا از طریق دام یا حیوانات انتقال یابد اما تاکنون انتقال از حیوان به انسان به اثبات نرسیده است.

وی تاکید کرد: در مقابل انتقال بیماری از انسان به حیوان ثابت شده و لازم است فاصله فیزیکی با حیوانات به ویژه حیوانات خانگی رعایت شود و در راستای رفاه بهداشتی حیوان، اقدام لازم انجام شود.

مدیرکل دامپزشکی استان متذکر شد: در مجموع بیماری اپیدمی که انسان را تهدید کند نداریم و به منظور عدم بروز نیز لازم است دامداران با دامپزشکان همکاری لازم را داشته باشند.

گفت‌و‌گو از ونوس بهنود

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking