۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۶

آیت‌الله خاتمی: تاکید رهبر انقلاب بر استفاده از جوانان در مسئولیت‌ها ریشه در سیره پیامبر(ص) دارد

آیت‌الله خاتمی: تاکید رهبر انقلاب بر استفاده از جوانان در مسئولیت‌ها ریشه در سیره پیامبر(ص) دارد
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: تاکید رهبر معظم انقلاب براستفاده از جوانان در مسئولیت‌ها ریشه در سیره پیامبر(ص) دارد و ملاک‌های دولت جوان توانمندی‌های افراد است.
- اخبار استانها -

آیت‌الله سیداحمد خاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با بیان ملاک‌های دولت جوان انقلابی اظهار داشت: در سیره پیامبر اسلام حضرت محمد‌(ص) درباره استفاده از جوانان در عرصه‌های کلان سیاسی نمونه‌های زنده‌ای داریم.

وی با بیان اینکه با بررسی تاریخ اسلام می‌بینیم نخستین نماینده پیامبر اکرم(ص) در مدینه و امام جمعه شهر مدینه مصعب بن عمیر یک جوان 21 ساله است گفت: جوان 21 ساله‌ای که امروز اگر در یک بخش او را به امامت جمعه بگذارند برخی‌ها می‌گویند، بچه‌ها امام‌جمعه شده‌اند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه در تاریخ آمده است که بعد از فتح مکه پیامبر(ص) عازم مسافرت جنگی یا غیرجنگی بود و باید جانشین برای خودش انتخاب و معرفی می‌کرد ادامه داد: پیامبر یک جوان 20 ساله به نام عتاب‌ بن‌ اُسید را به عنوان امام جماعت مسجد‌الحرام و همچنین فرماندار مکه انتخاب و معرفی کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بعضی‌ها به انتخاب پیامبر‌(ص) برای انتخاب فرماندار جوان مکه اعتراض کردند گفت: اما پیامبر‌(ص) فرمود نگویید سنش کم است، چرا‌که ملاک افضلیت سن بیشتر نیست.

خاتمی با اشاره به اینکه پیامبر یک جوان 18 ساله به‌نام اسامه بن زید بن حارثه را بر فرماندهی لشکر انتخاب کرد افزود: بنابراین تاکید مقام معظم رهبری بر انتخاب و استفاده از جوان ریشه در سیره نبی‌اکرم‌(ص) دارد.

وی با بیان اینکه ملاک‌های دولت جوان انقلابی لیاقت‌ها و توانمندی‌های افراد است تصریح کرد: رهبری در سخنان اخیر خود با دانشجویان فرمودند اگر شهید حاج قاسم سلیمانی ده سال دیگر هم زنده بود، ایشان را بر این جایگاه می‌گذاشتم.

آیت‌الله خاتمی: "حاج قاسم" نماد یک عمر ولایتمداری است / مردم ایران ‌به فرمان رهبر انقلاب لبیک جانانه گفتندآیت‌الله خاتمی: رزمایش کمک مومنانه مورد تاکید رهبری برگرفته از سیره امام حسن(ع) استامام جمعه موقت تهران: کرونا جلوه‌هایی از نعمت ولایت و مدیریت اسلامی در ایران را نشان داد

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه پس سخن از لیاقت‌ها و توانمندی‌های افراد است گفت: قصه جوان‌گرایی به معنای پیر‌زدایی و تجربه‌زدایی نیست و در روایتی از امام علی‌(ع) در نهج‌البلاغه است که فرموده رای و نظر کسی که مسن‌تر است پیش من از جست و خیز نوجوان محبوب‌تر است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در عرصه‌های مختلف باید از تجربیات استفاده کرد افزود: دولت جوان یعنی دولت لایق و توانمند و دولتی که برای کار کردن شب و روز نشناسد. جوان یعنی شاداب، لایق و خستگی‌ناپذیر و یک دولت جوان با این ویژگی‌ها می‌تواند بسیار اثر‌گذار بوده و بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

خاتمی با اشاره به اینکه جوان در هر جایی سن خاصی را دارد و شاید جوان در عرصه فوتبال 20 سال و 30 سال باشد گفت: جوان در عرصه توانمندی 30 سال تا 40 سال است، در عرصه مرجعیت چه بسا آقایی که 50 سال یا 60 سال دارد، مرجع جوان است و جوانی را نباید در سن خلاصه کرد بلکه جوانی را باید در شادابی افراد ببینیم.

کلیدواژه ها :مکه پیامبر خاتمی
منبع : تسنیم

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

    website tracking