۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۵۸

نایب رئیس اتاق بازرگانی فارس:

ارزش افزوده معادن فارس کمتر از ۱ درصد است

ارزش افزوده معادن فارس کمتر از ۱ درصد است
شیراز- نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: فارس عضو چهار استان پرظرفیت بخش معدن در کشور است این در حالی است که سهم ارزش افزوده این بخش کمتر از یک درصد است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصادق حمیدیان شامگاه چهارشنبه در جمعه فعالان بخش معدن با معاون وزیر صنعت بیان کرد: هیچ گونه حمایتی در بخش معدن در استان و کشور وجود ندارد و و در بخش معارضین شاهد هستیم که به راحتی در سهم بخش معدن به سایر بخش‌ها اهدا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش معدن سرمایه گذاری پر ریسک بوته، متذکر شد: سهم ارزش افزوده بخش معدن در فضای اقتصادی فارس کمتر از یک درصد بوده این در حالی است که فارس جز چهار استان پرتر در بخش معدن است.

حمیدیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص مشکلات بخش معدن تصریح کرد: یکی از اصلی ترین بخش‌های که در توسعه بخش معدن نقش ویژه ای را ایفا کند توسعه ناوگان این بخش بوده اکنون عمر بیشتر ماشین آلاتی که در بخش معدن مورد استفاده قرار گرفته است بیش از ١٠ سال است که در صورت بروز رسانی به عنوان یکی از الزامات این بخش بهره وری و ارزش افزوده بخش معدن افزایش چشم گیری خواهد داشت.

وی اضافه کرد: مالیات بر ارزش افزوده در بخش معدن به علت اینکه صنایع زیربخشی در بخش معدن وجود ندارد تمام مالیات بر ارزش افزوده بر عهده تولید کننده است.

او در خصوص نحوه قیمت گذاری نیز بیان کرد: براساس مصوبات ستاد تنظیم بازار قیمت گذاری مواد معدنی در گروهی قرار گرفته است که تشکل‌های بخش خصوصی می‌توانند قیمت گذاری کنند با این حال دخالت‌هایی در این بخش وجود دارد که باعث می‌شود قیمت‌های مصوب شده دچار تناقض باشد.

حمیدیان در خصوص عدم تحرک بخش معدن خاطرنشان کرد: بخش نامه‌های که در بخش معدن صادر شده است باعث شده تا موتور محرک این بخش در کشور از کار افتاده و امنیت سرمایه گذاری در این بخش نیز از بین رفته است.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking