۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۵

آذربایجان‌غربی| قیمت تضمینی خرید چغندر از کشاورزان 50 درصد افزایش یافت

آذربایجان‌غربی| قیمت تضمینی خرید چغندر از کشاورزان 50 درصد افزایش یافت
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی از افزایش بیش از 50 درصدی قیمت تضمینی خرید چغندر از کشاورزان طی سال زراعی جاری خبر داد و گفت: با تصویب دولت امسال چغندرقند از کشاورزان با نرخ تضمینی کیلویی 652 تومان خریداری می‌شود.
- اخبار استانها -

رسول جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اینکه در سال زراعی گذشته 28 هزار و 300 هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته بود، افزود: 34 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان از آغاز فصل کشت بهاره تاکنون زیر کشت چغندرقند رفته است.

جلیلی با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت چغندرقند، خارج از حوضه آبریز دریاچه ارومیه بوده ادامه داد: میزان سطح زیر کشت چغندرقند امسال بر اساس قراردادهای بین کارخانه‌های قند و چغندرکاران منعقد شده است.

وی از افزایش بیش از 50 درصدی قیمت تضمینی خرید چغندر از کشاورزان طی سال زراعی جاری خبر داد و اضافه کرد: با تصویب دولت امسال چغندرقند از کشاورزان با نرخ تضمینی کیلویی 652 تومان با عیار 16 درصد با احتساب کمک هزینه حمل‌ونقل خریداری خواهد شد که نسبت به رقم 423 تومان پارسال نزدیک به 53 درصد افزایش دارد.

نرخ خرید تضمینی چغندر قند 34 درصد افزایش یافت3700 هکتار به زیر کشت چغندر قند رفتعدم پرداخت بدهی کارخانه قند فسا به کشاورزان؛ کشت پاییزه چغندرقند در استان فارس کاهش یافتآخرین مهلت کشت گندم، جو و چغندر قند در برخی از مناطق اعلام شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به اهمیت توسعه کشت نشایی چغندرقند در جهت کاهش مصرف آب در مزارع اظهار کرد: کاهش سطح کشت محصولات آب‌بر در کنار حفظ میزان تولید آن از اهداف وزارت جهاد کشاورزی در ترویج این نوع کشت است.

به گزارش تسنیم، آذربایجان‌غربی به علت برخورداری از آب و خاک مناسب و دارا بودن پنج کارخانه قند در شهرستان‌های ارومیه، خوی، پیرانشهر، میاندوآب و نقده همواره در تولید چغندرقند و شکر در کشور در جایگاه برتری قرار داشته و یکی از قطب‌های مهم تولید چغندرقند در کشور است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking