۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۱۰

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان:

بیش از ۸۵ درصد موارد ابتلاء به کرونا در افراد بالای ۸۰ سال است

بیش از ۸۵ درصد موارد ابتلاء به کرونا در افراد بالای ۸۰ سال است
اهواز- مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: بیشترین مرگ‌ومیر از بیماری کرونا در افراد سالمند بالای ۶۰ سال، و بیش از ۸۵ درصد موارد ابتلاء در افراد بالای ۸۰ سال اتفاق رخ می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی خدادادی ظهر امروز در نشست ستاد مقابله با ویروس کرونا، اظهار کرد: با توجه به شرایط ویژه‌ای که در استان خوزستان به دلیل افزایش ابتلاء به بیماری کرونا ایجاد شده است و همچنین با توجه به تجربیاتی که از گذشته به دست آورده‌ایم محدودیت‌هایی اعمال شد که می‌تواند تأثیرگذار باشد اما باید نگاه دیگری را به مجموعه‌ای از اقشار آسیب‌پذیر ازجمله سالمندان و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، داشته باشیم.

وی افزود: بیشترین مرگ‌ومیر از این بیماری در افراد سالمند بالای ۶۰ سال، و بیش از ۸۵ درصد موارد ابتلاء در افراد بالای ۸۰ سال اتفاق رخ می‌دهد و این موضوع نشان‌دهنده‌ی آسیب‌پذیر بودن این رده‌ی سنی است.

خدادادی تصریح کرد: افراد سالمند به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده و ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی نمی‌توانند مثل قبل با اعضای خانواده خود ملاقات کرده و یا برای انجام مراقبت‌های درمانی و بهداشتی به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: به همین سبب دچار مشکلات روحی شده و سیستم دفاعی بدنشان ضعیف‌تر می‌شود لذا ضروری است این مهم نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد و با هوشمندانه عمل کردن بتوانیم نیازهای معیشتی، درمانی و بهداشتی سالمندان را مرتفع کنیم چرا که سرمایه‌های اجتماعی ما محسوب می‌شوند و جامعه جوان ما به تجربیات آنها نیازمند است و این افراد آمار بالایی از جامعه را به خود اختصاص داده‌اند و می‌توانند باعث افزایش مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا شوند.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های مناسب خواهیم توانست زمینه ارائه خدمات را به این افراد و کسانی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای (فشارخون، دیابت، دیالیز و بیماران دارای نقص ایمنی) هستند، افزایش دهیم.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان در ادامه بیان کرد: افرادی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای هستند، زمینه ابتلای بیشتری را به ویروس کرونا دارند به همین دلیل برای حفظ سلامتی خود از مراجعه به مراکز درمانی برای پیگیری بیماری زمینه‌ای خود، خودداری می‌کنند که نتایج خوبی به دنبال ندارد.

خدادادی تصریح کرد: این افراد نیاز به یک سیستم مراقبتی جایگزین دارند که در آینده‌ای نزدیک جمعیت هلال‌احمر خوزستان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی به صورت هوشمند خدماتی را در همین قالب به آن‌ها ارائه خواهد کرد.

وی عنوان کرد: همچنین افرادی که در حاشیه‌ی شهرها زندگی می‌کنند، دچار مشکلات معیشتی هستند که امیدواریم با اجرای طرح کمک‌های مؤمنانه که از سوی مقام معظم رهبری ارائه شده است، در شرایط بهتری قرار گیرند.

خدادادی افزود: ما هر روز شاهد تردد افراد مبتلا در جامعه، بازارها و وسایل نقلیه هستیم که موجب تکثیر ویروس و آلوده شدن تعداد بیشتری از مردم می‌شوند؛ پس باید تمهیدات قانونی لازم را به منظور اجباری کردن استفاده از ماسک برای افراد آلوده‌ی شناسایی‌شده و در قرنطینه خانگی قرار گرفتن آنها فراهم شود تا زمینه تعهد تغییر رفتار این افراد در راستای جلوگیری از انتقال بیماری مهیا شده و زنجیره‌ی این بیماری قطع شود.

وی تأکید کرد: یکی از تمهیداتی که در دنیا و ایران برای مبارزه با شیوع این ویروس اندیشیده شده است، استفاده از وسایل حفاظتی - فیزیکی است که مهم‌ترین آن‌ها لزوم استفاده افراد مبتلا، از ماسک است که تا بیش از ۹۰ درصد زمینه انتقال بیماری را کاهش خواهد داد و در این زمینه می‌توان برای افراد بیمار از رنگ مخصوصی برای ماسک استفاده کرد تا برای دیگر افراد جامعه قابل شناسایی شوند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان یادآور شد: با توجه به مطالعات انجام شده بر روی ویروس کرونا، بیش از ۳۵ تا ۶۰ نوع جهش در این ویروس رخ داده که این جهش‌ها در راستای افزایش قدرت این ویروس نبوده است.

وی اشاره کرد: شواهد نشان می‌دهد که این ویروس قرابت و تطابق خوبی با انسان دارد و در آینده شاید بتوان گفت میزان بیماری‌زایی آن کاهش‌یافته و یا بیماری در حد آنفولانزای فصلی همراه انسان خواهد بود اما دلیل بر این نمی‌شود که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم.

خدادادی ضمن تأکید بر به کار نگرفتن افراد سالمند در حوزه‌ی درمان و استفاده از آنان در بخش‌های دیگر، برای کاهش میزان ابتلاء در این افراد، گفت: کادر درمان در اثر گذشت زمان و افزایش تعداد بیماران دچار خستگی مفرط شده‌اند، این مسئله می‌تواند نگاه بهداشت و درمان را از حوزه‌های دیگری مانند بیماران غیرمسری (سرطان، دیابت، بیماران واگیردار مانند التور، واکسیناسیون و زنان و بارداری) غافل کند.

وی افزود: اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای بیماران کرونایی نداشته باشیم بار مضاعفی بر بهداشت و درمان وارد می‌شود و باعث غفلت آنها از حوزه‌های دیگر می‌شود و آسیب‌های جدی‌تری به جامعه تحمیل خواهد شد.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking