۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۵

در بین ورزشکاران کرمانی موردی از کرونا نداشته ایم

رئیس هیئت پزشکی ـ ورزشی استان کرمان گفت: خوشبختانه تا به امروز در بین جامعه ورزش استان کرمان هیچ موردی از ابتلا به کرونا نداشته ایم.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، حسین جمالیزاده، رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان کرمان در نشست هماهنگی که به منظور بازگشایی رشته‌های ورزشی انفرادی با حضور علی مرادی، معاون توسعه امور ورزش اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان و نمایندگان هیئت‌های ورزشی استان کرمان در محل سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد، گفت: کرونا، بیماری است که گریبان همه را گرفته و با توجه به اینکه درمان قطعی و واکسنی ندارد، پس راهی به جز پیشگیری نیست.

 

او با اعلام اینکه شیوع این بیماری و به دنبال آن تعطیلی باشگاه‌های ورزشی، معضلاتی از نظر اقتصادی برای باشگاه داران، ورزشکاران و مربیان به وجود آورده است، افزود: علی رغم همه‌ی اینها، اولویت اول برای فدراسیون پزشکی و ستاد ملی مبارزه با کرونا، سلامت ورزشکاران و سلامت مردم است.

جمالیزاده تصریح کرد: بر همین اساس، فدراسیون پزشکی با توجه به پروتکل‌هایی که سازمان جهانی بهداشت داشته، طراحی کرده که چه رشته‌های ورزشی می‌توانند فعالیت خود را شروع کنند.

 

او به لیست فعالیت رشته‌های ورزشی اعلام شده از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی اشاره کرد و بیان داشت: بر این اساس همه این رشته‌ها باید موارد اعلام شده را الزاماً رعایت کنند.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان کرمان گفت: هیئت پزشکی و اداره کل به تنهایی نمی‌توانند نظارت داشته باشند، پس از همه‌ی هیئت‌های ورزشی در خواست داریم، نظارت کنند تا بیماری شیوعش بیشتر نشود و افراد بیشتری مبتلا نشوند.

 

جمالیزاده افزود: بر همین اساس، باشگاه‌هایی که فعالیت خود را آغاز می‌کنند، باید فرم‌هایی را که در سایت فدراسیون پزشکی ورزشی بارگذاری شده، دانلود و پر کنند.

او تصریح کرد: یک فرم تعهدنامه مربوط به مدیر باشگاه است که بر اساس آن، متعهد می‌شود تمام موارد را بر اساس پروتکل و دستور العمل (فاصله گذاری، ضدعفونی و ...) رعایت کند.

 

جمالیزاده بیان داشت: این فرم پس از امضا به هیئت پزشکی ورزشی تحویل می‌شود و در حقیقت، پس از امضای این فرم باشگاه دار می‌توانند فعالیت خود را آغاز کند.

رئیس هیئت پزشکی ـ ورزشی استان کرمان گفت: از پروتکل‌ها پوستر و بنر طراحی شده که در اختیار باشگاه داران قرار می‌گیرد، گفت: بر اساس همین رعایت کنند.

 

جمالیزاده گفت: فرم خوداظهاری از دیگر فرم هاییست که صرفاً مربوط به ورزشکاران است و در صورتی که می‌خواهند در باشگاه فعالیت کنند باید آن را پر کنند.

او افزود: فرم پایش مراجعین به باشگاه ورزشی یکی دیگر از فرم هایست که باید پر شود و در اختیار هیئت پزشکی ـ ورزشی قرار گیرد.

 

جمالیزاده تصریح کرد: در هر صورت اگر فرد، علائم مشکوکی داشته باشد باید در سامانه سلامت ورازت بهداشت ثبت نام کند و علائمش را بگوید، همچنین سامانه‌های ۴۰۳۰ و ۱۹۰ نیز برای همین کار در نظر گرفته شده اند که ورزشکاران می‌توانند در صورت داشتن علائمی از طریق تماس با این شماره‌ها در مورد بیماری کرونا راهنمایی بگیرند.

او بیان داشت: تأکید عمده من این است سلامت ورزشکار و سلامت جامعه از هر چیزی برای ما مهمتر است، پس خواهش می‌کنم با توجه به اینکه هیئت پزشکی ورزشی به تنهایی نمی‌تواند روی این کار نظارت داشته باشد، همه دست به دست هم دهیم تا این بحران را پشت سر بگذاریم.

 

رئیس هیئت پزشکی ـ ورزشی استان کرمان با بیان اینکه خوشبختانه تا به امروز در بین جامعه ورزش استان کرمان هیچ موردی از ابتلا به کرونا نداشته ایم، گفت: اگر یک مورد ابتلا به کرونا در ورزشکاران پیدا شود، یا خدای نکرده فوتی داشته باشیم، اداره کل ورزش و همه هیئت‌ها زیر سوال می‌روند.

جمالیزاده تأکید کرد: بیایید کمک کنیم و نظارت لازم را داشته باشیم تا خدای نکرده اتفاق ناخوشایندی برای جامعه ورزش و مردم رخ ندهد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking