۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۲

معضل پیری جمعیت در گیلان؛ مدیریت نکنیم وارد چالش می‌شویم

معضل پیری جمعیت در گیلان؛ مدیریت نکنیم وارد چالش می‌شویم
استاندار گیلان به موضوع سالمند بودن استان گیلان اشاره کرد و گفت: این مشکل اگر به خوبی مدیریت نشود قابلیت تبدیل شدن به چالش را دارد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، ارسلان زارع عصر امروز در جلسه شورای راهبردی جمعیت و شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی با بیان اینکه گیلان ششمین استان کشور از نظر حجم مهاجرت و جابه‌جایی جمعیت است اظهار داشت: گیلان استانی سالمند است و اگر این مشکل به خوبی مدیریت نشود قابلیت تبدیل شدن به چالش را دارد.

استاندار گیلان با بیان اینکه در راستای سیاست‌های راهبردی نظام و کشور موضوعات ارزشی نظیر تکریم سالمندان باید بیشتر مورد توجه باشد عنوان کرد: ضمن گرامیداشت روز ملی جمعیت و قدردانی از تلاشگران این عرصه بایستی تلاش شود تا با بهره‌گیری از داده‌های علمی شاهد برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری بر مبنای آن باشیم.

زارع موضوع رشد جمعیت جوان، کارآمد و سالم را به عنوان سرمایه اصلی یک کشور و رکنی مؤثر در محور توسعه پایدار تلقی کرد و اظهار داشت: در حال حاضر افزایش جمعیت، نیاز جامعه و توسعه کشورمان است و باید در این مسیر با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم جوانان را مجاب کنیم تا به ازدواج و افزایش باروری ایمان بیاورند.

حجت‌الاسلام رفیعی: ‌اکتفای والدین به فرزندان کم درست نیست / پیری جمعیت ایران را تهدید می‌کنداردبیل با پیری جمعیت و کاهش جمعیت فعال در 15 سال آینده روبه‌رو می‌شوداصفهان رنگ پیری به خود می‌گیرد؛ پنجره طلایی جمعیت رو به بسته شدن

نماینده عالی دولت در گیلان تضمین سلامت مادر و کودک را در مسیر افزایش باروری مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: این امر بسیار مهم وظیفه‌ای است که باید با مساعدت و هماهنگی دستگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه علوم پزشکی به واسطه نهادی که رسالت و وظیفه ذاتی حفظ سلامت مردم را بر عهده دارد محقق شود.

استاندار گیلان سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی رهبر معظم انقلاب را مورد ارزیابی قرار داد و ضمن تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی جهت تحقق آن در کشور تصریح کرد: برای موفقیت کامل لازم است این سیاست‌های کلان با همکاری متخصصان و متولیان امر ابتدا به برنامه تبدیل شود و سپس براساس آن اقدامات لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه مردم و مسئولان در جریان مقابله با بحران کرونا ثابت کردند که به موضوع سلامت توجه ویژه دارند خاطرنشان کرد: مردم با توجه به توصیه‌های ستادهای ملی و استانی به صورت همدل و همراه در این زمینه نجابت، همراهی و بینش بالایی از خود نشان دادند و همین امر موجب موفقیت در اجرای دستورالعمل‌ها شد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به اینکه حفظ سلامت سالمندان به ویژه در ایام شیوع ویروس کرونا اولویت جدی ما بوده و است عنوان کرد: یکی از تأکیدات همیشگی‌ام به اداره کل بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت شهرستان‌های استان موضوع مراقبت از سالمندان و پایش مستمر آنان بود.

وی افزایش میزان ازدواج در جامعه را نیازمند تقویت کارهای فرهنگی خواند و با بیان اینکه سن ازدواج در جامعه به دلایل مختلف بالا رفته است تصریح کرد: در این میان تشویق فعالان اجتماعی در راستای ثبت تعداد سمن‌های حوزه جوانان و ازدواج و فعال‌تر کردن هر چه بیشتر آن‌ها می‌تواند در افزایش میزان ازدواج اثرگذار باشد.

استاندار گیلان کاهش علاقمندی زوج‌ها به فرزندآوری در سال‌های اول و دوم پس از ازدواج و لزوم آسیب‌شناسی و رفع مشکل در اینباره را لازم و ضروری اعلام کرد و گفت: باید متناسب با شرایط اقلیمی و زیرساختی استان گیلان در مورد موضوعات مختلفی مانند مهاجرت هدفگذاری و سیاستگذاری انجام شود.

زارع بر ضرورت تشکیل کمیته‌‌ای با موضوع مهاجرت و مسئولیت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تأکید کرد و ضمن اشاره به جایگاه سوم گیلان در ثبت 95 درصد از جمعیت استان برای صدور کارت ملی هوشمند ابراز داشت: انتظار دارم دستگاه‌های مختلف در جهت اجرای بهتر سیاست‌های ابلاغی جمعیت بیش از گذشته کوشا باشند.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking