۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۶

۳۰ مورد اهدای عضو در رفسنجان از سال ۱۳۸۸ تاکنون

۳۰ مورد اهدای عضو در رفسنجان از سال ۱۳۸۸ تاکنون
مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: اهدای عضو در رفسنجان از سال ۱۳۸۸ آغاز شده و به صورت فعال تر از سال ۹۲ با کارهای بهتری پیش می رود که تاکنون ۳۰ مورد اهدای عضو داشتیم.

سید "حمید پاکزاد مقدم" عصر امروز ۳۱  اردیبهشت ماه به مناسبت روز جهانی اهدای عضو در نشست خبری اظهار کرد: در سال های اولیه فرهنگ سازی زیادی در رابطه با اهدای عضو نشده بود و هماهنگ کردن با خانواده ها و جلب رضایت سخت بود؛ اما خوشبختانه هم در سطح کشور، استان و رفسنجان پیش زمینه ها فراهم شده و راحت تر اهدای عضو انجام می شود.

وی‌ ادامه داد: در حال حاضر زمانی که فردی در خانواده ای بر اثر حوادث، تصادفات، بیماری و ... دچار مرگ مغزی می شود فرهنگ خوبی در مردم جا افتاده است و اهدای عضو به عنوان اهدای زندگی انجام‌ می شود.

این متخصص بیهوشی و فوق تخصص مراقبت های ویژه عنوان کرد: قبلاً بیشتر عضوهای کلیه و کبد از رفسنجان اهدا می شد که اخیراً ۶ مورد اهدای قلب هم داشتیم که با تیم پروازی از تهران عمل برداشت عضو در بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) انجام و به تهران ارسال شد و دیگر نیاز نیست بیمار مرگ مغزی به تهران جهت برداشت عضو اعزام شود.

وی ادامه داد: اهدای کلیه و کبد را با دانشگاه های علوم‌ پزشکی کرمان و شیراز و اهدای عضو قلب را با دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران هماهنگ می کنیم ضمن اینکه آمادگی اهدای اعضای دیگر از جمله قرنیه چشم را هم داریم‌.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: برای تأیید مرگ مغزی حتماً باید ۵ متخصص از رشته های مختلف معاینات کامل از بیمار را انجام دهند و نوار مغز و آزمایشات مورد تأیید این ۵ نفر برسد.

پاکزاد مقدم‌ با بیان‌ اینکه حدود ۲۷ هزار بیمار در انتظار پیوند عضو در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در مورد اینکه کدام عضو به کدام شخص تعلّق می گیرد به کمیته اعضاء در تهران بر می گردد که این کمیته بر اساس اولویت بیماری تعیین می کند به کدام بیمار عضو برسد.

 وی خاطرنشان کرد: اهدای اعضای کبد و کلیه محدودیت سنی ندارد اما قلب چون سایز آن در افراد متفاوت است قلب کودک اهدا کننده برای کودکان و قلب اهدایی بالغین برای افراد بزرگسال مناسب است.

  مسئول واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در مورد صدور کارت اهدای عضو نیز گفت: کسی که این کارت را دارد یک نوع اعلام آمادگی از طرف فرد در مورد اهدای اعضایش است و در زمان حیات این اختیار را به بقیه می دهد تا در صورت بروز حوادث و بیماری های لاعلاج و دچارشدن به مرگ مغزی می تواند اعضای خود را که عملی خیرخواهانه و خداپسندانه است اهدا کند.

 به گفته وی داشتن کارت اهدای عضو به همراهان بیمار کمک می کند تا بهتر و با رضایت کامل عضو فرد خانواده شان را اهدا کنند.

 پاکزاد اضافه کرد: دفاتر اهدای عضو در بیمارستان علی بن‌ ابیطالب رفسنجان و دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مستقر هستند و متقاضیان‌ می توانند با حضور در این نهادها کارت اهدای عضو را دریافت کنند.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :مغز کبد
منبع : ایسنا

بازتاب این خبر در رسانه ها

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

    website tracking