۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۲

از سفر کردن در تعطیلات عید سعید فطر خودداری کنید

از سفر کردن در تعطیلات عید سعید فطر خودداری کنید
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به فرا رسیدن عید فطر در هفته آینده بیان کرد: در مرحله دوم کنترل اپیدمی محدودیت‌های مانند مرحله اول لحاظ نمی‌کنیم مگر اینکه اتفاق خاصی رخ دهد تا محدودیت‌ها را دوباره اعمال کنیم اما مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت و حتی‌الامکان از سفر کردن اجتناب کنند و اگر برای تفریح از خانه خارج شدید ترجیحا در فضاهای باز و در جاهای که ازدحام جمعیت است حضور نیابند.

"مهدی شفیعی" عصر امروز ۳۱ اردیبهشت در نشست خبری با محوریت کروناویروس گفت: از هفته گذشته شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا ویروس در استان بوده‌ایم اما خوشبختانه موارد بستری افزایشی نبوده است و چون روند بستری تغییر پیدا نکرده این خوب بود.

وی ادامه داد: بخشی از این افزایش آمارها مربوط به بیماریابی و غربال‌گری فعال است و این مانند یک شمشیر دولبه است. در این غربال‌گری، فردی که علامت ندارد و ظاهر او کاملا سالم است به‌راحتی می‌تواند همه‌جا تردد کند، اگر زودهنگام شناسایی ‌شود و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کند زنجیره‌ انتقال قطع می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: متاسفانه همه‌ موارد بدون علامت را نمی‌توان در جریان غربال‌گری شناسایی کرد و اگر مردم توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، این افراد باعث گردش ویروس در جامعه و سبب ابتلای بیشتر افراد جامعه می‌شوند بنابراین، برخی از این بیماران این ویروس را می‌توانند وارد خانواده و دیگر جمع‌هایی که حضور می‌یابند بکنند و گروه‌های پرخطر را به این ویروس آلوده کنند. لذا باید موارد سرپایی را بیشتر رصد تا بتوانیم برای کنترل بیماری برنامه‌ریزی کنیم تا اپیدمی برگشت پیدا نکند.

وی با اشاره به فرا رسیدن عید فطر در هفته آینده بیان کرد: در مرحله دوم کنترل اپیدمی محدودیت‌های مانند مرحله اول لحاظ نمی‌کنیم مگر اینکه اتفاق خاصی رخ دهد تا محدودیت‌ها را دوباره اعمال کنیم اما مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت و حتی‌الامکان از سفر کردن اجتناب کنند و اگر برای تفریح از خانه خارج شدید ترجیحا در فضاهای باز و در جاهای که ازدحام جمعیت است حضور نیابند.

شفیعی با بیان این مطلب که با توجه به کاهش ترددها در سطح جهان باعث تغییر چهره آنفلوآنزا خواهد شد، عنوان کرد: از تیرماه برای واکسن آنفلوآنزا ثبت سفارش می‌دهند و امسال بیشتر ثبت شفارش خواهیم داد.

وی بیان کرد: گرمای هوا تا حدودی روی ویروس کووید ۱۹ تاثیرگذار است اما روشن کردن سیستم سرمایشی باعث گردش ویروس در خانه و فضا می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید برآنکه همه مردم نیاز به استفاده از ماسک ندارند، تصریح کرد: ماسک استاندارد باید به دست گروه هدف برسد (کسانی از بیماران مراقبت کرده و کسانی که در بیمارستان‌ها هستند) اما یک هجمه زیادی برای استفاده از ماسک در جامعه ایجاد شد لذا کارگاه‌هایی اعلام آمادگی برای تولیدی ماسک کردند که تعدادی از آنها مجوز تولید داشتند.

وی ادامه داد: استفاده ازماسک ممکن است کمک کننده باشد تا نظافت فردی را در خوزه بینی و دهان داشته باشد اما استفاده بی‌مورد از ماسک به دلیل اینکه دست را به سمت صورت برای تنظیم آن می‌بریم، ممکن است دست آلوده را به آن بیشتر بزنیم پس اختمال آلودگی بیشتر است بنابراین خواهش داریم در صورت لزوم از ماسک استفاده کنند.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking