۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۲

مرمت کاروانسرای وکیل کرمان شهریورماه به پایان می‌رسد

مرمت کاروانسرای وکیل کرمان شهریورماه به پایان می‌رسد
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: مرمت کاروانسرای وکیل کرمان با پیشرفت ۹۰ درصدی تا شهریورماه سال جاری به پایان می‌رسد.

مرمت کاروانسرای وکیل کرمان شهریورماه به پایان می‌رسدبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در حاشیه بازدید از پروژه‌های مرمتی حوزه میراث فرهنگی کرمان به حفظ هویت و هویت بخشی در احیا و مرمت بنا‌های تاریخی اشاره کرد و افزود: در روند مرمت و بازسازی بنا‌های تاریخی اصالت آثار به طور کامل حفظ می‌شود.

او با بیان اینکه اماکن تاریخی زیادی در کرمان نیازمند مرمت هستند، تصریح کرد: در سال جاری ۲۷ بنا برای بازسازی و بهره برداری، آماده واگذاری به بخش خصوصی است که سال گذشته سه طرح واگذار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اظهار داشت: بنا‌های تاریخی برای مرمت و بهره برداری مرحله به مرحله واگذار می‌شوند و تمام طرح‌های مرمتی مصوبه شورای فنی استان کرمان و تهران را دارند.

او با اشاره به اینکه باید سرمایه گذاران را ترغیب کنیم که در حوزه میراث فرهنگی سرمایه گذاری کنند، افزود: حمایت دستگاه‌های مرتبط به ویژه اداره کل میراث فرهنگی می‌تواند دراین زمینه یاری رسان باشد.

فعالی با بیان اینکه انگیزه برای فعالیت در حوزه میراث فرهنگی باید به وجود بیاید افزود: اعطای تسهیلات کم بهره، مجوز تغییر کاربری، مشاوره‌های فنی و مهندسی، مشارکت ۵۰ درصدی در مرمت از جمله مشوق‌ها برای سرمایه گذاران است.

او افزود: در بحث مرمت برخی اماکن تاریخی که دولت اجازه ورود ندارد، سعی می‌کنیم با ارایه بسته‌های حمایتی از سرمایه گذاران حمایت‌های لازم انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: مرمت کاروانسرای وکیل کرمان توسط بخش خصوصی از ۲ سال قبل آغاز شده و با پیشرفت ۹۰ درصدی تا پایان شهریورماه به پایان می‌رسد.

او اظهار کرد: برای مرمت این کاروانسرا ۳۶ میلیارد تومان هزینه می‌شود که کاربری آن هتل سنتی با ۶۰ اتاق و ۱۶۰ تخت است.

فعالی خاطرنشان کرد: پنج خانه تاریخی کرمان نیز توسط بخش خصوصی با کاربری واحد‌های پذیرایی و اقامتی در مرحله بازسازی و مرمت هستند که امسال افتتاح می‌شوند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking