۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۰

دادستان بجنورد:

یک سوم قتل‌ها در خراسان شمالی به وسیله سلاح مجاز اتفاق افتاده است

یک سوم قتل‌ها در خراسان شمالی به وسیله سلاح مجاز اتفاق افتاده است
بجنورد- دادستان عمومی و انقلاب بجنورد گفت:‌ میزان قتل‌ها در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل افزایش داشته و نکته مهم در این بین این است که یک‌سوم این قتل‌ها به‌وسیله سلاح مجاز اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان خراسان شمالی، مسلم محمدیاران در تشریح علل کمی و کیفی قتل‌ها در خراسان شمالی اظهار کرد: میزان قتل‌ها در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل افزایش داشته و نکته مهم در این بین این است که یک‌سوم این قتل‌ها به‌وسیله سلاح مجاز اتفاق افتاده است.

وی بابیان اینکه سرقت و ایراد ضرب‌وجرح و نیز منازعات دسته‌جمعی در ردیف مهم‌ترین جرایم واقع‌شده در خراسان شمالی هستند؛ از دستگاه‌های مسئول خواست با ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی این قبیل جرایم که به نسبت فراوانی در اولویت قرار دارند اقدامات بازدارنده و پیشگیرانه جدی‌تری انجام دهند.

دادستان عمومی و انقلاب بجنورد در تبیین علل بروز ضرب‌وجرح و منازعات دسته‌جمعی در استان، نقش مهارت‌های کنترل خشم، افزایش آگاهی‌های اجتماعی و رفع مشکلات فرهنگی و اقتصادی را در پیشگیری از وقوع این جرایم بسیار مهم دانست و بر ضرورت شناسایی جغرافیا و کانون‌های وقوع جرم، ارتقا مهارت‌های برقراری ارتباطات مؤثر در بین اقشار جامعه، ارائه راهکارهای علمی و عملی و بالا بردن سطح شناخت افراد نسبت به تبعات منفی ناشی از افعال مجرمانه به‌عنوان مهم‌ترین عوامل بازدارنده تأکید کرد.

وی افزود: حضور میدانی و به‌موقع نیروهای انتظامی در صحنه نزاع‌ها جهت جلوگیری از تشدید اختلافات، رفع خصومت از طریق شوراهای حل اختلاف، رصد مداوم حرکات مجرمین حرفه‌ای و سابقه‌دار از عوامل بسیار مؤثر در پیشگیری از جرایم خشن و کاهش میزان قتل‌ها است.

محمدیاران در تحلیل شخصیتی مرتکبین جرایم خشن خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته مرتکبین جرایم خشونت‌آمیز مانند قتل‌های عمدی عمدتاً از سوابق کیفری برخوردار بوده و در موارد عدیده‌ای نیز دارای مشکلات شخصیتی و روحی و روانی بوده‌اند.

وی افزود: در بررسی علل و چرایی وقوع قتل‌ها لازم است ابعاد مختلف یک رویداد کیفری و جزایی -اعم از متغیرهای فردی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و شخصیتی بزه‌کاران و نیز عوامل محیطی و پیشینه خانوادگی آنان به‌دقت بررسی و آسیب‌شناسی شود؛ چراکه این مؤلفه‌ها به‌ویژه از منظر شناخت شخصیت افراد در جریان بررسی پرونده شخصیتی آنان که در کنار پرونده قضائی متهم علل وقوع جرایم را موردبررسی قرار می‌دهد؛ می‌تواند کمک بزرگی در جهت درمان مجرم و تسهیل موجبات بازگشت مجدد او به جامعه ایفا نماید.

دادستان مرکز استان در پایان به نقش مؤثر رسانه‌ها در آموزش خانواده‌ها در عبرت‌آموزی و توجه به مبانی قرآنی و توصیه‌های دینی اشاره و خاطرنشان کرد: نقش و کارکرد رسانه‌ها در آشنا نمودن افراد و خانواده‌ها با معارف اسلامی در راستای پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب‌های اجتماعی بسیار تأثیرگذار و غیرقابل‌انکار است.

منبع : مهر
website tracking