۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۴

نزاع دسته جمعی از مهمترین جرائم خراسان شمالی

نزاع دسته جمعی از مهمترین جرائم خراسان شمالی
دادستان شهرستان بجنورد گفت: سرقت، ایراد ضرب و جرح و نیز منازعات دسته جمعی در ردیف مهمترین جرائم واقع شده در خراسان شمالی هستند.

مسلم محمد یاران از دستگاه های مسؤول خواست با ریشه یابی وآسیب شناسی این قبیل  جرائم که به نسبت فراوانی در اولویت قرار دارند اقدامات بازدارنده و پیشگیرانه  جدی تری انجام دهند .

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دادگستری، یاران در کارگروه مداخلات امنیتی و انتظامی به بررسی علل وقوع مهمترین جرائم و  آسیب های اجتماعی از جمله جرائم خشن مانند قتل عمدی و همچنین سرقت و ضرب و جرح و منازعات دسته جمعی به عنوان اصلی ترین محورهای این نشست پرداخت.

وی در تبیین علل بروز ضرب و جرح و منازعات دسته جمعی در استان، نقش مهارت های کنترل خشم، افزایش آگاهی های اجتماعی و رفع مشکلات فرهنگی و اقتصادی را در پیشگیری از وقوع این جرائم بسیار مهم دانست و بر ضرورت شناسایی جغرافیا و کانون های وقوع جرم، ارتقاء  مهارت های برقراری ارتباطات مؤثردر بین اقشار جامعه، ارائه راهکارهای علمی وعملی و بالابردن سطح شناخت افراد نسبت به تبعات منفی ناشی از افعال مجرمانه به عنوان مهمترین عوامل بازدارنده تأکید کرد.

وی افزود : حضور میدانی و به موقع نیروهای انتظامی در صحنه نزاع ها جهت جلوگیری از تشدید اختلافات ، رفع خصومات از طریق شوراهای حل اختلاف، رصد مداوم حرکات مجرمین حرفه ای وسابقه دار از عوامل بسیار مؤثر در پیشگیری از جرائم خشن و کاهش  میزان قتل ها است.

یاران در تحلیل شخصیتی مرتکبین جرائم خشن، خاطرنشان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته مرتکبین جرائم خشونت آمیز مانند قتل های عمدی عمدتا از سوابق کیفری برخوردار بوده و در موارد عدیده ای  نیز دارای مشکلات شخصیتی و روحی وروانی  بوده اند .

وی افزود: در بررسی علل وقوع قتل ها لازم است ابعاد مختلف یک رویداد کیفری و جزائی اعم از متغیرهای  فردی ، اجتماعی ، فرهنگی، اقتصادی و شخصیتی بزه کاران و نیز عوامل محیطی و پیشینه خانوادگی آنان به دقت بررسی وآسیب شناسی شود، زیرا که این مؤلفه ها به ویژه از منظر  شناخت  شخصیت افراد در جریان بررسی پرونده شخصیتی آنان که در کنار پرونده قضایی متهم علل وقوع جرائم  را مورد بررسی قرار می دهد؛ می تواند کمک بزرگی در جهت درمان مجرم و تسهیل موجبات  بازگشت مجدد  او به جامعه ایفاء کنند.

دادستان مرکز استان به نقش مؤثر رسانه ها از جمله صدا و سیما در آموزش خانواده ها در عبرت آموزی و توجه به مبانی قرآنی و توصیه های دینی اشاره کرد، گفت: نقش و کارکرد رسانه ها در آشناسازی  افراد و خانواده ها با معارف اسلامی  در راستای  پیشگیری از  وقوع جرائم  و آسیب های اجتماعی بسیار تأثیر گذار و غیرقابل انکار است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

    website tracking