۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۸

اردبیل| محوطه باستانی7000 ساله «شهر یئری» مشگین‌شهر ساماندهی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: با تعیین پیمانکار و انعقاد قرارداد، فاز دوم پروژه ساماندهی محوطه باستانی هفت هزار ساله شهر یئری مشگین‌شهر تا شهریورماه امسال تکمیل می‌شود.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، نادر فلاحی صبح امروز در جلسه بررسی پروژه‌های حوزه میراث فرهنگی مشگین‌شهر با اشاره به محدودیت‌های اعتباری اظهار داشت: برای سال جدید با توافق صورت گرفته با فرمانداری شهرستان و امام جمعه مشگین‌شهر و اولویت‌بندی انجام شده، برای اتمام پروژه‌ها تا پایان سال در حوزه میراث فرهنگی دو پروژه بسیار مهم تعیین شده است.

او افزود: این پروژه‌ها که از جمله مطالبات مردم منطقه بوده شامل موزه مشگین‌شهر و محوطه باستانی شهر یئری بوده که برای افتتاح در سال 99 پیش‌بینی شده است، به طوری که شهر یئری برای افتتاح در هفته دولت و موزه مشگین‌شهر برای افتتاح در دهه فجر برنامه‌ریزی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 5 میلیارد تومان برای ساماندهی فاز اول محوطه باستانی شهر یئری هزینه شده است، گفت: ‌برای تکمیل این پوشش که قرارداد آن منعقد  شده و در چند روز آینده عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود دو میلیارد اعتبار مورد نیاز است که همکاری فرمانداری محترم از محل اعتبارات استانی مورد انتظار است.

عملیات ساماندهی مجموعه تاریخی هفت هزار ساله شهر یئری مشگین‌شهر آغاز شدپایان بلاتکلیفی محوطه باستانی شهر یئری در مشکین‌شهراردبیل| مجموعه باستانی 7000 ساله شهر یئری قابلیت ثبت جهانی دارداردبیل| محوطه باستانی شهر یئری ساماندهی می‌شود

فلاحی با اشاره به ابلاغ 50 میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر برای ساماندهی چاده‌های گردشگری بیان کرد:‌ یکی از ضروریات زیرساخت گردشگری شهرستان مشگین‌شهر تکمیل جاده‌های دسترسی مراکز گردشگری است که با توافق انجام شده با فرماندار محترم این مهم در اولویت برنامه‌ها در شهرستان مشگین‌شهر قرار گرفته است.

او با اشاره به اینکه شهرستان سرعین یکی از پیشروها در حوزه صنایع دستی است، تصریح کرد:‌ با رفع مشکلات موجود، مغازه‌های جوار بقعه تاریخی شیخ حیدر با کاربری صنایع دستی در اختیار صنعتگران و هنرمندان قرار می‌گیرد تا تولیدات خود را در این مراکز عرضه کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در مورد مطالبه یکی از فعالان حوزه گردشگری حاضر در جلسه در خصوص تشکیل تشکل حرفه‌ای گردشگری در شهرستان افزود: این پیشنهاد از سوی خود اداره کل و برای ساماندهی بیشتر فعالیت فعالان این شهرستان مطرح شده است و در صورت تعیین هیئت مدیره و معرفی آن از سوی فرمانداری آماده صدور مجوز در این زمینه هستیم.

فلاحی در مورد سوال یکی از فعالان در مورد حمایت دولت از فعالان خسارت‌دیده در دوره شیوع کرونا بیان کرد:‌ با پیگیری‌های وزارت میراث فرهنگی و به ویژه شخص وزیر سه رسته از 10 رسته مشمول حمایت دولت مربوط به حوزه گردشگری و صنایع دستی است که در آینده نزدیک نحوه اعطای آن ابلاغ خواهد شد.

او در مورد توافق صورت گرفته در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در مورد بخشودگی آب بهای آبدرمانی‌ها گفت:‌ این موضوع از سوی اداره کل مکررا مورد پیگیری است و براساس مصوبه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان شرکت آب منطقه‌ای موظف به بخشودگی سه ماهه آب بهای آب‌های درمانی با توجه به تعطیلی آنها شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در خصوص زیرساخت‌های اجرا شده در سال گذشته در شهرستان مشگین‌شهر تصریح کرد: ‌در سال‌های 97 و 98 بیش از دو میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت‌های گردشگری این شهرستان از سوی اداره کل هزینه شده است و در صورت اختصاص اعتبار و حمایت‌های فرماندار محترم پروژه‌های اولویت‌دار و عام‌المنفعه در اولویت تکمیل زیرساخت‌ها برای سال 99 قرار دارد.

فلاحی با اشاره به اینکه در سال 97 و 98 بیشترین جشنواره‌های گردشگری در شهرستان مشگین‌شهر برگزار شده است، افزود:‌ انتظار می‌رفت با فرا رسیدن بهار 99 شهرستان مشگین‌شهر یکی از مقاصد اصلی سفر در کشور با توجه به ظرفیت‌های تاریخی، گردشگری و طبیعی آن باشد که متاسفانه عواملی چون گرانی بنزین و شیوع بیماری منحوس کرونا مانع از آن شد و امیدواریم با فروکش شدن کرونا با برگزاری جشنواره‌های مختلف بار دیگر بتوانیم قابلیت‌های گردشگری این شهرستان را در سطح ملی و بین‌المللی مطرح کنیم.

لزوم تفکیک آبدرمانی‌ها با استخرهای شهری برای صدور مجوز بازگشایی

فرماندار شهرستان مشگین‌شهر نیز با اشاره به ظرفیت‌های منحصر به فرد مشگین‌شهر در حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد:‌ ظرفیت‌های این شهرستان در حوزه گردشگری بر کسی پوشیده نیست و اقدامات ارزنده‌ای نیز در سال‌های اخیر برای معرفی و ایجاد جاذبه‌های بیشتر در شهرستان انجام شده که شایسته قدردانی است.

اکبر صمدی گفت: ‌از جمله مطالبات مردم شهرستان با توجه به ظرفیت‌های تاریخی منطقه ایجاد موزه بود که خوشبختانه اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای تحقق آن اقدامات شایسته‌ای انجام داده و افتتاح این موزه در دهه فجر امسال خبر خوشی است و در خصوص اختصاص اعتبارات لازم نیز کمک خواهیم کرد.

او با قدردانی از اقدام اداره کل در خصوص اجرای سنگ‌فرش مسیر دسترسی منتهی به محوطه باستانی شهر یئری خاطرنشان کرد: امسال تامین اعتبار لازم برای آسفالت مسیر منتهی به سنگ‌فرش اجراشده از جاده اصلی را در دستور کار قرار داده‌ایم و تا پایان فصل کاری آن را تکمیل و در اختیار میراث فرهنگی قرار می‌دهیم.

فرماندار شهرستان مشگین‌شهر بیان کرد: ‌همراهی مراکز اقامتی و گردشگری در دوران شیوع کرونا قابل تقدیر است و حمایت دولتی برای جبران بخشی از خسارت‌های وارده به این مراکز مورد انتظار است.

صمدی با بیان اینکه آب‌های گرم معدنی این شهرستان یکی از جاذبه‌های اصلی برای سفر به این شهرستان به شمار می‌رود، تصریح کرد: امیدواریم وزیر محترم میراث فرهنگی با تدبیر درست در خصوص بازگشایی این مراکز و تفکیک آن با استخرهای شهری اقدام لازم را انجام دهند تا در تابستان پیش رو شاهد حضور گردشگران و رونق دوباره گردشگری شهرستان باشیم.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking