۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۰

نگاه استان مرکزی به مرکز تحقیقات کشاورزی نگاه خوبی نیست

نگاه استان مرکزی به مرکز تحقیقات کشاورزی نگاه خوبی نیست
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: نگاه استان به مرکز تحقیقات کشاورزی نگاه خوبی نیست و لازم است حمایت های لازم از این مرکز انجام شود، استان باید بپذیرد مرکز تحقیقات یک مرکز پژوهشی است که اقدامات ارزشمندی انجام می‌دهد.

غلامرضا گودرزی در گفت و گو با ایسنا، در خصوص پروژه‌های انجام شده مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی اظهار کرد: پروژه اصلاح باغات انگور استان در مرکز تحقیقات آغاز شده که در این طرح با سرشاخه کاری، باغات قدیمی با راندمان پایین، با ارقام تجاری خوب و ارقام تازه بازسازی و نوسازی می‌شوند که این اقدام سبب ایجاد شرایط خوب اقتصادی برای استان و خانواده کشاورزان و باغداران می‌شود.

وی افزود: این اقدام به صورت تحقیقاتی و اجرایی آغاز شده و در کنار کار پژوهشی همزمان باغداران آموزش های لازم را نیز فرا می‌گیرند.

رئیس مرکز تحقیقات و اموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی تصریح کرد: یکی از وظایف مرکز تحقیقات ارائه آموزش های مهارتی در بخش کشاورزی است که در این راستا سال گذشته بیش از ۱۶ هزار نفر آموزش های مهارتی در بخش های مختلف کشاورزی اعم از دام، زراعت، باغبانی، گیاهان دارویی دریافت کردند.

گودرزی اضافه کرد: آموزش های مهارتی در زمینه ایجاد ظرفیت های جدید و افزایش دانش شاغلین موجود ارائه شده است.

وی ادامه داد: مشخص ترین پروژه انجام شده در سال گذشته معرفی ارقام گندم، سه نوبر، لوبیا بوده که انجام این اقدامات نیز بر اقتصاد استان و خانوار و کشاورز و افزایش عملکرد و بهره وری  تاثیر مستقیم خواهد داشت.

رئیس مرکز تحقیقات و اموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی در خصوص اقدامات انجام شده در سال گذشته ادامه داد: سال گذشته در مجموع۸۶ طرح انجام و امسال نیز انجام ۱۰۱ پروژه پیش بینی و هدفگذاری شده است که با توجه به اینکه منابع این مرکز از موسسات مختلف تامین می‌شود، هنوز رقمی مشخص نشده است.

گودرزی بیان کرد: نگاه استان به مرکز تحقیقات کشاورزی نگاه خوبی نیست و لازم است حمایت های لازم از این مرکز انجام شود، استان باید بپذیرد مرکز تحقیقات یک مرکز پژوهشی است که اقدامات ارزشمند انجام می‌دهد و کشاورزی یک مزیت برای استان محسوب می‌شود، تنها واحد پژوهشی فعال در استان مرکز تحقیقات است و مرکز تحقیقات استان  به سبب وجود ایستگاه تحقیقات و آموزش لوبیا در خمین به عنوان تنها مرکز استانی است که معرفی رقم را انجام می دهد و فعالیت به عنوان ایستگاه ملی انار و فعالیت در حوزه گیاهان دارویی در سطح ملی مطرح است .

وی اضافه کرد: ظرفیت‌های خوبی از جنبه نیروی انسانی و ظرفیت های استان وجود دارد که نیاز است به این بخش توجه ویژه شود.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking