۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۴۳

260 حلقه چاه غیرمجاز در استان مرکزی مسدود می‌شود

260 حلقه چاه غیرمجاز در استان مرکزی مسدود می‌شود
استاندار مرکزی گفت: در زمینه تدوین برنامه عملیاتی طرح احیا و تعادل‌بخشی دشت‌های استان باید امسال 260 حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شود که سهمیه هر شهرستان مشخص شده است، همچنین باید 700 کنتور در سطح استان بر روی چاه‌ها نصب شود.
- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدعلی آقازاده ظهر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی با اشاره به موضوع انسداد چاه‌های غیرمجاز استان اظهار داشت: تعهدات فرمانداران مبنی بر انسداد چاه‌های غیرمجاز بخشی انجام شده و سه فرمانداری شهرستان شازند، ساوه و خنداب‌ فاصله زیادی با اجرای ماموریت و تعهد خود دارند اما تعداد آنها زیاد نیست.

وی افزود: قرار شد تا شرکت آب منطقه‌ای استان تا پایان سال 98 لیست تعهدات فرمانداری‌ها و مواردی که انجام شده را به استانداری اعلام کند و فرماندارانی که از تعهدات و اقدامات خود عقب هستند باید تلاش کنند تا زمان جلسات بعدی برنامه‌های خود را انجام دهند.

استاندار مرکزی ادامه داد: با توجه به اینکه در شهرستان تفرش چاه آب غیرمجاز کمتر داریم و در شهرستان‌هایی از جمله شازند، خنداب، خمین، اراک که زراعت، چاه‌های آب و سفره‌های آب بسیار است که تا حدودی هم شهرستان اراک و خمین وضعیت خوبی داشته بنابراین سایر فرمانداران شهرستان‌ها باید تعهدات خود را انجام دهند.

آقازاده تصریح کرد: همه فشار مقابله با چاه‌های غیرمجاز و مدیریت بر منابع آب استان برعهده فرمانداران است که وزیر نیرو در بخش‌های مختلف از استان مرکزی تقدیر کرده، استان در سال 98 و 97 عملکرد خوبی در زمینه مدیریت برمنابع آب داشته به همین سبب لازم است نظارت بر بخش‌های مختلف آبی انجام شود.

وی بیان کرد: امیدواریم در سال 99 هم با همان برنامه‌ریزی مدیریت بهتری بر منابع آب داشته باشیم به طوری که نباید به سبب بارندگی‌ها نظارت کم و ضعیف شود که در واقع اشتباه بزرگی است به همین سبب باید برنامه داشته باشیم تا اگر در سال‌های آینده مشکلاتی در زمینه کم بارندگی یا خشک‌سالی به وجود آمد بتوانیم مدیریت خوبی داشته باشیم.

گزارش تسنیم از تشدید برخوردهای قانونی با چاه‌های غیرمجاز آب در استان مرکزی/ 161 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شد2600 حلقه چاه فاقد پروانه در استان مرکزی وجود دارد/انسداد 500 چاه غیرمجاز6300 چاه غیرمجاز در خراسان رضوی وجود دارد

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: سدهای استان در وضعیت خوبی قرار داشتند و توانستیم مدیریت خوبی در این زمینه داشته باشیم، همچنین دشت‌های استان نیز در وضعیت خوبی قرار دارند و احیای برخی سفره‌های آب زیرزمینی در دشت‌های قرمز بهتر می‌شود که به برکت نزولات آسمانی و مدیریت خوب در سطح استان است.

آقازاده عنوان کرد: تشکل‌های مردمی دلسوزانه در این زمینه فعالیت می‌کنند بنابراین مسئولان باید در کنار مردم به آنها کمک کنند و پشتیبان مردم و فعالان محیط زیست باشند.

وی بیان کرد: در زمینه تدوین برنامه عملیاتی طرح احیا و تعادل‌بخشی دشت‌های استان باید امسال 260 حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شود که سهمیه هر شهرستان مشخص شده است، همچنین باید 700 کنتور در سطح استان بر روی چاه‌ها نصب شود.

استاندار مرکزی با اشاره به حقابه رودخانه قم‌رود از سد کوچری گفت: امسال وزارت نیرو 44 میلیون متر مکعب سهمیه حقابه از سد کوچری پیش‌بینی کرده که این حقابه درحال رهاسازی است و باید این اقدام تا پایان سال ادامه داشته باشد و قرار شد در زمینه جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز از شهرستان گلپایگان  هماهنگی با استاندار اصفهان انجام شود.

آقازاده بیان کرد: در زمینه پساب خروجی از تصفیه‌خانه خمین که سبب نارضایتی در روستاهای این منطقه شده تاکنون در استان مجوزی برای استفاده از پساب در بخش کشاورزی صادر نشده به جز یک مورد که به شرط اختلال با آب چاه مجوز صادر شده است، بنابراین مصوب شد تا پساب از طریق اتصالات لوله به رودخانه منتقل تا مشکلات زیست‌محیطی برطرف شود.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking