۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۲

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

اکران نقاشی‌های قاجار در کرج/ ساختمان «مارکوف» موزه معماری می‌شود

اکران نقاشی‌های قاجار در کرج/ ساختمان «مارکوف» موزه معماری می‌شود
کرج - سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: افتتاح موزه نقاشی‌های قاجار در کاخ سلیمانیه کرج در دستور کار است.

به گزارش خبرنگار مهر، فریدون محمدی پیش از ظهر سه شنبه در جریان بازدید از یک موزه خصوصی تمبر در کرج، اظهار کرد: در این‌موزه اضافه بر تمبر، اسکناس‌های قدیمی، کتاب‌های نفیس و یا ادوات نظامی قدیمی نیز نگهداری می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت یک مکان مناسب برای این موزه، گفت: این مجموعه نفیس در اینجا شکل گرفته و متعلق به البرز است نباید اجازه دهیم این موزه به خارج از استان منتقل شود برای تحقق این مهم نیازمند اختصاص یک بنای تاریخی به این موزه هستیم.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در بخش دیگری با تاکید بر اینکه البرز باید مقصد گردشگری شود، گفت: در سال جاری چهار برنامه مهم را مدنظر داریم از جمله افتتاح موزه نقاشی‌های قاجار در کاخ سلیمانیه کرج است.

محمدی تاکید کرد: در سال جاری سایت محوطه ازبکی به عنوان یک سایت موزه مورد بازدید عموم قرار می‌گیرد.

ایجاد موزه اقوام ایرانی در کرج

وی با اشاره به برنامه ریزی برای افتتاح موزه مردم شناسی در محل آسیاب مهدی آباد شهرستان نظرآباد، گفت: این موزه ویژه معرفی فرهنگ آن منطقه است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز چهارمین اقدام مهم عملیاتی در سال جاری را بهره براری از کاخ مروارید به عنوان کاخ موزه برشمرد.

محمدی با اشاره به ایجاد موزه مردم شناسی با نام موزه اقوام ایرانی یا ایران کوچک در کرج، گفت: برای ایجاد این کوزه در پارک اقوام ایرانی کرج مذاکره خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه البرز اشیا نفیس و ارزشمند زیادی دارد که باید در قالب یک موزه باستان شناسی نگهداری شود، گفت: در نتیجه ایجاد این موزه نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در بخش دیگری به تبدیل ساختمان «مارکوف» به موزه معماری و استفاده از ظرفیت موزه جانورشناسی این دانشگاه اشاره کرد.

کاروانسرای یِنگی امام ثبت جهانی می‌شود

محمدی با اشاره به وجود دو کاروانسرای شاه عباسی و یِنگی امام در استان البرز، گفت: کاروانسرای شاه عباسی کرج مرمت شده و در اختیار بهره بردار است اما از عملکرد اجرایی در آنجا راضی نیستیم و باید تغییرات رویکردی در این خصوص توسط بهره بردار انجام شود.

وی در خصوص کاروانسرای یِنگی امام نیز گفت: به مرمت این کاروانسرا که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد یک میلیارد تومان اختصاص یافته است همچنین از سوی سازمان یونسکو نیز اعتباری ۴۰۰ میلیون تومانی تخصیص یافته است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: تلاش می‌کنیم کاروانسرای یِنگی امام به عنوان یک اثر تاریخی بازمانده از دوران صفویه به زودی ثبت جهانی شود.

کلیدواژه ها :نقاشی قاجار
منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking