۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۸

اخبار کوتاه انتظامی آذربایجان شرقی

ارسال پیامک و اخطار کتبی به مشمولان غایب/ دستگیری 55 معتاد پرخطر و توزیع‌کننده مواد مخدر

ارسال پیامک و اخطار کتبی به مشمولان غایب/ دستگیری 55 معتاد پرخطر و توزیع‌کننده مواد مخدر
ارسال پیامک و اخطار کتبی به مشمولان غایب آذربایجان شرقی، پلمپ 35 واحد متخلف البسه در تبریز و کشف کالای قاچاق به ارزش 4 میلیارد ریال در جلفا، از مهمترین اخبار کوتاه انتظامی آذربایجان شرقی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی، سرهنگ پاسدار ابراهیم آژدن، در گفت‌وگو با خبرنگاران، در خصوص طرح جریمه مشمولان غایب، اظهار داشت: در مرحله اول ثبت نام در سال 1395، حدود 61 هزار نفر ثبت نام کردند و راستی آزمایی این افراد درحال انجام است.

وی با بیان اینکه برای کلیه مشمولان غایب متولد سال 1354 تا متولدین سال 1376 که دارای غیبت هستند پیامک ارسال شده است، افزود: بر اساس این پیامک 10 روز به مشمولان غایب فرصت داده شده تا با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) نسبت به تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اقدام کنند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه مشمولان غایب برای تعیین تکلیف خود راه‌های مختلفی را پیش رو دارند، گفت: اگر بیش از 8 سال غیبت داشته باشند می‌توانند از طرح جریمه مشمولان غایب استفاده کنند و اگر کمتر از هشت سال غیبت دارند می‌توانند به خدمت اعزام شده یا از معافیت‌های کفالت یا پزشکی استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه غیبت مانع رسیدگی به درخواست معافیت کفالت می‌شود تصریح کرد: ممکن است فردی قبل از ورود به سن مشمولیت پدر خود را از دست بدهد اما برای دریافت کارت معافیت اقدام نکرده است که در این صورت می‌تواند با وجود داشتن غیبت برای دریافت معافیت کفالت اقدام کند.

سرهنگ پاسدار آژدن، یادآور شد: عده‌ای نیز ممکن است که دارای نقص عضو یا بیماری خاصی باشند که می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) نسبت به ثبت درخواست معافیت پزشکی خود اقدام کنند.

وی افزود: پیامک‌های سازمان وظیفه عمومی برای همه مشمولان غایب ارسال می‌شود و متقاضیان طرح مشمولان غایب عملاً تا پایان مرداد فرصت دارند که در این طرح ثبت نام کنند و همه مشمولان غایب شناسایی شده و با ارسال این پیامک‌ها جهت تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود احضار می‌شوند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی، با بیان این که در مرحله بعدی در صورت عدم مراجعه مشمول غایب جهت تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اخطاریه‌های کتبی به درب منازل آنان ارسال می‌شود گفت: برخی از اخطاریه‌ها از طریق پست و برخی دیگر نیز از طریق کلانتری‌ها ابلاغ می‌شود و این ابلاغیه قانونی است و فرصت کوتاهی جهت ثبت نام به آنان داده می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در صورت عدم مراجعه مشمول غایب جهت تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی خود، مطابق ماده 58 قانون خدمت وظیفه عمومی با آنها برخورد می‌شود. بر اساس این ماده قانونی مشمولان غایب پس از شناسایی مورد تعقیب قرار گرفته و در نهایت دستگیر می‌شوند.

سرهنگ آژدن، با هشدار به سازمان‌ها و صنوف به کارگیرنده مشمولان غایب افزود: بر اساس ماده 63 مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی به کارگیری مشمولان غایب در کارهای خصوصی و دولتی ممنوع شده است و با به کارگیرندگان آنان نیز برخوردهای قانونی انجام می‌شود.

وی افزود: صنوف متخلف ضمن معرفی به دادسرا برای بار اول باید هزینه یک سرباز معادل 42 میلیون ریال را پرداخت کنند و صاحب واحد صنفی نیز جریمه می‌شود.

* پلمپ 35 واحد متخلف البسه در تبریز

سرهنگ علیرضا هنردوست در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: ماموران اداره نظارت بر اماکن عمومی استان در راستای طرح ارتقای امنیت اخلاقی و اجتماعی و ساماندهی صنوف البسه و پوشاک و برخورد با ناهنجاری‌ها و تخلفات مطرح در این صنف، طرح کنترلی و نظارتی صنف البسه و پوشاک و مانتو فروشان، با حضور نمایندگان اتحادیه‌های البسه و پوشاک، خیاطان و تولیدکنندگان البسه را مورد بازدید قرار دادند.

وی افزود: در این بازرسی‌ها، تعداد 880 باب واحد صنفی تولید و توزیع کننده مانتوهای منقوش به عناوین بیگانه و صور مبتذل را مورد بازدید قرار دادند.

رئیس پلیس امنیت عمومی آذربایجان شرقی، با اشاره به مکشوفات بازرسین، خاطرنشان کرد: ماموران در این بازدیدها  تعداد 182 ثوب مانتوهای نامتعارف با نوشته‌های لاتین و تصاویر غیرمجاز و پرچم کشورهای معاند کشف و 35 واحد صنفی متخلف که بدون رعایت ضوابط، مقررات و شئونات اسلامی، اقدام به تولید، نمایش و عرضه انواع مانتوهای نامتعارف ومانتوهایی منقوش به عناوین و اصطلاحات بیگانه،‌ صور مبتذل و نامتعارف می‌کردند را پلمپ کردند.

وی ادامه داد: متصدیان آنها با تشکیل پرونده  جهت ادامه رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی استان  معرفی و از 230 واحد صنفی نیز جهت رعایت مقررات صنفی تعهد لازم اخذ کردند

* جمع‌آوری و دستگیری 55 معتاد پرخطرو توزیع کننده مواد مخدر در مراغه

سرهنگ سهراب رحیم زاده در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: به منظور افزایش سطح ارتقاء امنیت اجتماعی و برخورد با توزیع‌کنندگان و معتادان تابلو و خطرناک، طرح ارتقاء امنیت اجتماعی و پاکسازی نقاط آلوده در سطح شهرستان به مرحله اجرا درآمد.

وی افزود: با اجرای این طرح، ماموران این فرماندهی تعداد 48 نفرمعتاد پرخطر وتابلو و 7 نفر خرده‌ فروش مواد مخدر را دستگیر و مقادیری انواع مواد مخدر را کشف نمودند.

فرمانده انتظامی شهرستان مراغه خاطرنشان کرد: متهمان پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شده و معتادان تابلو و خطرناک جهت بازپروری تحویل کمپ‌های ترک اعتیاد شهرستان شدند.

وی در پایان با قدردانی از تعامل و مشارکت مردمی با پلیس در راستای برخورد با متخلفان، از عموم شهروندان خواست در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مشکوک بویژه در زمینه تولید و توزیع انواع مواد مخدر، مراتب را به مرکز فوریت‌های پلیسی 110 اعلام کنند.

* کشف کالای قاچاق به ارزش 4 میلیارد ریال در جلفا

سرهنگ کاظم دهقانی در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: در پی وصول خبری مبنی بر دپو و قاچاق  کالا توسط چند نفر در سطح شهرستان جلفا، شناسایی و دستگیری متهمان و کشف کالاهای قاچاق در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: ماموران در تحقیقات اولیه، محل نگهداری کالاهای قاچاق را شناسایی و در بررسی از آن تعداد 725 کارتن ظروف شیشه آلات قاچاق که اکثر آن استکان بود و در یک دستگاه تریلر و یک دستگاه خودرو نیسان بارگیری شده بود تا در فرصت مناسب از محل خارج شوند را کشف و 9 نفر متهم را دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان جلفا، ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف شده را به استناد گزارش کارشناسان 4 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: اقلام مکشوفه و متهمان دستگیر شده پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضائی شدند.

وی در پایان با تاکید بر استمرار طرح‌های مبارزه با قاچاق کالا به شهروندان توصیه کرد: در راستای حمایت از تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی از خرید اجناس و کالاهایی قاچاق که اغلب غیرمجاز و بی کیفیت هستند، جدا خودداری کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک و افرادی که در امر تهیه و توزیع کالاهای قاچاق و غیرمجاز فعالیت دارند، مراتب را سریعاً به پلیس 110 اعلام کنند.

* یک کشته و یک مجروح دراثر واژگونی خودرو پیکان در مرند

سرهنگ علی طاحونی در تشریح این خبر اظهار داشت: برابر اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر وقوع یک فقره واژگونی واقع در ورودی روستای دارانداش ماموران کلانتری 13 عباسی بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: ماموران با حضور در محل مشاهده کردند یک دستگاه خودرو سواری پیکان واژگون و راننده 43 ساله آن در دم فوت کرده و سرنشین خودرو مصدوم نیز مصدوم و جهت مداوا به اورژانس بیمارستان مرند منتقل شد.

فرمانده انتظامی شهرستان مرند تصریح کرد: کارشناسان پلیس راه، علت این حادثه را سرعت غیر مجاز وعدم توانایی راننده درکنترل وسیله نقلیه عنوان کردند.

* سقوط از طبقه 4 ساختمان جان کارگر سرابی را گرفت

سرهنگ توحید فارسی در گفت‌وگو با خبرنگاران، در تشریح این خبر اظهار داشت: در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر یک مورد حادثه منجر به فوت در شهر مهربان از توابع شهرستان سراب ، بلافاصله مأموران به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: در تحقیقات اولیه مأموران مشخص شد، متوفی به عنوان کارگر ساختمان مشغول به کار بوده که به علت سقوط از طبقه  4 ساختمان در حین کارگری  جان خود را از دست داده است.

فرمانده انتظامی شهرستان سراب، تصریح کرد: تلاش اورژانس و نیروهای آتش نشانی نیز برای نجات جان متوفی بعلت شدت جراحت وارده  بی نتیجه ماند.

* دستگیری سارق و کشف دو دستگاه خودرو نیسان سرقتی در هریس

سرهنگ میکائیل احمدزاده در تشریح این خبر گفت: مأموران انتظامی در حین گشت زنی در سطح حوزه استحفاظی به یک دستگاه خودروی نیسان پارک شده در کنار جاده مشکوک و سوابق آن را بررسی کردند.

وی افزود: پس از استعلام سوابق آن مشخص شد که خودرو سرقتی می‌باشد که در حین بررسی راننده از محل متواری و مأموران وی را تعقیب و دستگیر نمودند.

سرهنگ احمدزاده اظهار داشت: متهم در بازجویی‌های به عمل آمده به 12 فقره سرقت اعتراف نمود که پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی تحویل داده شد.

فرمانده انتظامی شهرستان هریس به شهروندان توصیه نمود: برای پیشگیری از سرقت خودرو، اتومبیل خود را به لوازم ایمنی نظیر دزدگیر، قفل فرمان و پدال و سایر وسایل بازدارنده مجهز نمایند و در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک مراتب را در اسرع وقت از طریق تلفن 110 به پلیس اطلاع دهند تا نسبت به شناسایی و دستگیری متخلفان اقدام شود.

* دستگیری گردنبند قاپ سابقه دار در شهرستان اسکو

سرگرد محمد نعمتی در تشریح این خبر گفت: در پی وقوع یک مورد گردنبند قاپی در شهر ستان اسکو، ماموران پلیس آگاهی در تحقیقات اولیه متهم و مخفیگاه وی را شناسائی و  در یک عملیات غافلگیرانه او را دستگیر کردند.

وی ادامه داد: در بررسی‌های تکمیلی مشخص شد متهم فردی سابقه دار و در حال استفاده از مرخصی زندان بوده که پس از اتمام مرخصی بدلیل عدم مراجعت بموقع به زندان، متواری می‌باشد که با تشکیل پرونده جهت رسیدگی قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

این مقام انتظامی افزود: از شهروندان بویژه بانوان انتظار داریم  با اجتناب از در معرض دید گذاشتن زیورآلات خود فرصت سوء استفاده را از چنین افرادی سلب نموده و درصورت بروز هرگونه اتفاق مراتب را بلافاصله با شماره تلفن 110 به پلیس اطلاع دهند.

* سارق داخل خودرو در اهر دستگیر شد

سرهنگ یونس منفرد در تشریح این خبر گفت: در پی وقوع چند سرقت لوازم داخل خودرو در سطح شهرستان، شناسایی و دستگیری سارق یا سارقان به صورت ویژه در دستور کار ماموران انتظامی قرار گرفت.

این مقام انتظامی افزود: پلیس با انجام اقدامات اطلاعاتی و تحقیقات تخصصی، متهم را شناسایی و با هماهنگی قضائی در یک عملیات غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر کردند.

سرهنگ منفرد گفت: متهم که فردی معتاد وسابقه دار بوده در بازجویی‌های فنی پلیس به تعداد نه فقره سرقت لوازم داخل خودرو در سطح شهرستان اعتراف کرد.

فرمانده انتظامی شهرستان اهر در خاتمه با اشاره به تحویل متهم به مراجع قضائی، از شهروندان خواست، در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک مراتب را در اسرع وقت از طریق تلفن 110 به پلیس اطلاع دهند تا نسبت به شناسایی و دستگیری متخلفان اقدام شود.

* در محور شبستر ـ تسوج، انحراف به چپ راننده سواری روآ، 7 مجروح بر جا گذاشت

سرهنگ فریدون حیدری گفت: در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر وقوع یک فقره تصادف جرحی در محور شبستر- تسوج، بلافاصله ماموران پلیس راه و نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد، بر اثر برخورد یک دستگاه سواری پژو 405 با سواری روآ، هفت تن از سرنشینان دو خودرو مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند.
سرهنگ حیدری اظهار داشت: کارشناسان پلیس راه علت وقوع این حادثه را تجاوز به چپ خودروی روآ اعلام کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان شبستر با بیان اینکه انحراف به چپ، خستگی و خواب آلودگی از عوامل اصلی تصادفات محسوب می‌شوند، به رانندگان توصیه کرد: با پرهیز از هرگونه تخلف حین رانندگی سفری ایمن و خوش را برای خود و همسفران مهیا کنند.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking