۲۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۶

تعیین دستمزد بدون جلب نظر کارگران/ مزدی که تنها جوابگوی 50درصد هزینه کارگران است

تعیین دستمزد بدون جلب نظر کارگران/ مزدی که تنها جوابگوی 50درصد هزینه کارگران است
شب گذشته دستمزد کارگران در حالی افزایش یافت که نمایندگان حاضر در جلسه صورتجلسه را امضا نکردند و دولت و کارفرمایان دستمزد کارگران با افزایش 21 درصدی تعیین کردند.
- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پرونده مزد 99 کارگران شب گذشته  با بیش از 6 ساعت چانه زنی، بدون جلب نظر کارگران  با 21 درصد افزایش حداقل دستمزد خاتمه یافت.  این اولین بار در دهه های گذشته است که جلسه مزدی شورای عالی کار، بدون رسیدن به اجماع و با رای گیری به نتیجه می رسد.

 درحالی حداقل حقوق کارگران برای سال جاری یک میلیون و 835 هزار تومان شد که در بهمن ماه هزینه سبد معیشت کارگران 4میلیون و 940 هزار تومان تعیین شد که این رقم مورد تأیید نمایندگان کارفرمایان و دولت نیز بود. 

 با افزایش 21 درصدی حداقل حقوق کارگران حداقل حقوق فروردین ماه یک کارگر (با یک فرزند و بدون سابقه در کارگاه): 506.801.‏‬ 25 ریال

حداقل حقوق فروردین ماه یک کارگر (با دو فرزند و بدون سابقه در کارگاه): 933. ‏636.‏27‬ ریال می باشد. 

 طبق اظهارات محمد شریعتمداری، وزیر کار افزایش 21 درصدی دستمزد تنها 55.6 درصد هزینه های خانوار کارگری را پوشش می دهد.  محمد شریعتمداری،وزیرکار درباره دستمزد گفت: شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران در سال 99 را با 21 درصد افزایش نسبت به سال قبل، به غیر از سایر مزایای مستمر، یک میلیون و 835 هزار و 426 تومان تعیین کرد. برای سایر سطوح مزدی نیز این افزایش به میزان 15 درصد به اضافه 91 هزار تومان تعیین شد.

شریعتمداری یادآور شد: با این تصمیم شورای عالی کار سهم دریافتی کارگران با توجه به سایر آیتم‌های پرداختی به آنان نسبت به سال قبل و در مقایسه با حداقل سبد معیشت یک خانوار کارگری 3.3 نفری که در سال گذشته 55.2 درصد آن را پوشش می‌داد امسال این رقم به 55.6 درصد افزایش یافت.

به گزارش تسنیم، فاصله هزینه سبد معیشت کارگران در سال 98 که 4میلیون و 940 تعیین شد با حقوق یک کارگران با داشتن دو فرزند که 2میلیون و 763 هزارتومان است رقمی حدود 2میلیون و 177 هزار تومان است. یعنی عقب ماندگی مزدی کارگران باز هم 50 درصد عقب تر افتاد. کارگرانی که در شرایط کرونا با کمرنگ شدن درآمد با مشکلات متعددی روبرو شدند. 

* جای خالی امضای نمایندگان کارگران در صورتجلسه مزد

اخبار کارگران ,

 باز هم مانند سنوات گذشته در جلسه تعیین دستمزد، دولت به عنوان کارفرمایای بزرگ طرف کارفرما را گرفت و دستمزد کارگران در حداقلی فقط 21درصد و در سایر سطوح 15درصد به اضافه ماهیانه 91 هزار تومان افزایش یافت.

منبع : تسنیم

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking