۲۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۹

آکسفام: کرونا ممکن است نیم میلیارد نفر را در جهان به فقر بکشاند

آکسفام: کرونا ممکن است نیم میلیارد نفر را در جهان به فقر بکشاند
سازمان آکسفام هشدار داد شیوع کرونا ممکن است سبب شود بیش از نیم میلیارد نفر در جهان به زیر خط فقر کشیده شوند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از گاردین، سازمان آکسفام هشدار داد در صورتی که اقدامات فوری برای نجات کشور‌های خسارت دیده از پیامد‌های اقتصادی شیوع کرونا انجام نگیرد، ممکن است بیش از نیم میلیارد نفر از مردم جهان به زیر خطر فقر کشیده شوند.

در این گزارش آکسفام که پیش از نشست وزرای دارایی گروه بیست و صندوق بین المللی پول که از طریق فضای مجازی صورت خواهد گرفت، منتشر شد، همچنین آمده است که این بیماری همه گیر، نیمی از تمامی مردمان جهان را به فقر تهدید می‌کند.

این پژوهش که از سوی «کینگز کالج لندن» و دانشگاه ملی استرالیا به انجام رسیده، می‌گوید کاهش درآمد‌ها به میزان ۲۰ درصد در نتیجه رکود حاصل از کووید-۱۹ (ویروس جدید کرونا) می‌تواند ۵۴۸ میلیون نفر را به زیر درآمد ۵.۵۰ دلاری در روز بکشاند. این میزان درآمد در روز، یکی از تعاریفی است که بانک جهانی از فقر ارائه داده است.

آکسفام: کرونا ممکن است نیم میلیارد نفر را در جهان به فقر بکشاند

سازمان آکسفام همچنین خواهان ارائه یک بسته کمکی شده که بتواند کشور‌های فقیر را قادر سازد پول نقد در اختیار افرادی که درآمدشان را از دست داده اند و نیز کسب و کار‌های کوچک قرار دهد.

آکسفام گفته است این پول می‌تواند از اقدامات مختلف حاصل شود؛ از جمله لغو سریع بدهی یک تریلیون دلاری کشور‌های در حال توسعه و ایجاد دست کم یک تریلیون دلار که در «حق برداشت مخصوص» (SDR) صورت پذیرد.

«حق برداشت مخصوص» یا SDR از دیگر ذخایر دارایی صندوق بین‌المللی پول است که در سال ۱۹۶۹ از سوی صندوق بین المللی پول معرفی شده تا مکمل ذخایر رسمی کشور‌های عضو باشد. SDR به‌صورت سبد ارزی تعریف شده که با استفاده از میانگین وزنی دلار آمریکا، یورو، یوان چین، ین ژاپن و پوند انگلیس ارزش‌گذاری می‌شود.

«خوزه ماریا ورا» مدیر اجرایی موقت سازمان آکسفام گفت: آثار مخرب این همه گیری، در تمامی جهان محسوس است؛ اما برای مردم فقیر در کشور‌های فقیر که در حال جنگ برای بقا هستند، هیچ شبکه ایمنی برای در امان نگه داشتن آن‌ها از افتادن در فقر وجود ندارد.

وی همچنین گفت وزرای دارایی گروه بیست و صندوق بین المللی پول باید به کشور‌های در حال توسعه مشوق اقتصادی فوری دهد.

آکسفام، اتحادیه بین المللی سازمان‌های خیریه‌ای است که بر مسأله کاهش فقر در جهان تمرکز دارد.

منبع : باشگاه خبرنگاران
website tracking