۲۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸

سال تحصیلی جدید و 14.5 میلیون دانش آموز در انتظار شیر

سال تحصیلی جدید و 14.5 میلیون دانش آموز در انتظار شیر
تهران - ایرنا - دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور برای رشد و بالندگی و در دست گرفتن چرخه اقتصادی، باید از سلامت جسمی و روحی مناسب برخوردار باشند، مساله ای که هر یک منفک و جدا از دیگری نیست.

بر اساس مطالعات انجام شده، اغلب دانش آموزان به دلیل مصرف کم لبنیات بویژه شیر دچار مشکلات اسکلتی و کمبود کلسیم هستند، مساله ای که به دغدغه مسئولان و دست اندرکاران امر تعلیم و تربیت تبدیل شده است.
وزارت آموزش و پرورش به عنوان مجری اصلی و سکاندار این دستگاه عریض و طویل چند سالی است که برای رفع مشکل جسمی دانش آموزان وارد میدان شده و با توزیع شیر رایگان، همت و تلاش خود را به کار گرفته تا بتواند سهمی در افزایش سلامت جسمی دانش آموزان داشته باشد.
حساسیت و اهمیت نحوه توزیع شیر در مدارس و میزان اعتبارات و در عین حال مشکلات فرا روی این حرکت عظیم، خبرگزاری جمهوری اسلامی را بر آن داشت تا گفت و گویی با منصور مجاوری مسئول کمیته ملی شیر مدارس و مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش ترتیب دهد.
مجاوری نیز در پاسخ به دعوت ایرنا، به سوالات خبرنگار حوزه آموزش در قالب میزگردی در محل خبرگزاری جمهوری اسلامی پاسخ داد که در ادامه به تفصیل آورده شده است.

* 14.5 میلیون دانش آموز در انتظار شیر
مسئول کمیته ملی شیر مدارس وزارت آموزش و پرورش گفت: سال تحصیلی 96 - 95 برنامه ریزی این وزارتخانه توزیع شیر رایگان در بین 14.5 میلیون دانش آموز است.
منصور مجاوری با بیان اینکه با استقرار دولت یازدهم و در مدت سه سال گذشته، هر سال به جمعیت تحت پوشش دانش آموزی در رابطه با توزیع شیر رایگان اضافه شده است، اظهار داشت: جمعیت تحت پوشش دانش آموزی در سال 91 هشت و نیم میلیون نفر بود، در حالی که در سال تحصیلی 96 - 95 برای 14.5 میلیون دانش آموز برنامه ریزی شده است.
وی ادامه داد: اعتبار شیر مدارس در سال تحصیلی 95 - 94 حدود 600 میلیارد تومان برآورد شده بود که تاکنون حدود 300 میلیارد تومان به آموزش و پرورش پرداخت شده و 150 میلیارد تومان به کارخانجات لبنی بدهکار هستیم.
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: تخصیص این مبلغ به سازمان هدفمندی یارانه ها ابلاغ شده و ما منتظر تامین اعتبار هستیم تا بدهی و مطالبات سال گذشته شرکت ها و کاخانجات تولیدی لبنی را پرداخت کنیم.
مجاوری اضافه کرد: اگر آموزش و پرورش تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید با تمامی کارخانجات لبنی تسویه حساب کند می تواند برای سال جدید خرید داشته باشد.
وی با بیان اینکه سال گذشته 175 کارخانه درگیر تامین و توزیع شیر مدارس شده بودند که با این فرآیند، بهترین فرهنگسازی برای استفاده خانواده ها از شیر صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: از دیگر مزایای توزیع شیر در بین دانش آموزان آن است که به نوعی از کارخانجات لبنیاتی و شرکت های تولیدی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی حمایت خواهد شد.
مسئول کمیته ملی شیر مدارس میزان مصرف شیر دانش آموزان در سال گذشته را حدود 170 هزار تن در قالب حدود 800 میلیون پاکت شیر و 55 نوبت اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه تولید شیر در کشور بیش از این میزان است می توان با حمایت بیشتر از کارخانجات لبنی در راستای سلامت جامعه گام برداشت.
مجاوری از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست تا به عنوان یکی از اعضای موثر در کارگروه اعتبارات هدفمندسازی، توجه ویژه ای به مساله شیر مدارس داشته باشد.
وی یادآورشد: حمایت از بیماران یک امر ضروری است اما برای رشد و ارتقا سلامت جامعه باید به دنبال پیشگیری نیز بود از این رو یکی از راه ها مصرف روزانه شیر است.

* توزیع بیشتر شیر در مناطق درگیر آلودگی هوا
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش گفت: برنامه توزیع شیر برای سال تحصیلی 96 - 95 مصوب شده در استان هایی چون ایلام، خوزستان، بوشهر و استان های غرب کشور به دلیل آلودگی هوا هر زمان که لازم بود در بین دانش آموزان شیر توزیع شود.
مجاوری اضافه کرد: در بازدید از منطقه عسلویه به دلیل شرایط آب و هوایی آن مصوب شد هر روز به دانش آموزان شیر داده شود.

* گلایه از تاخیر در تخصیص اعتبارات شیر مدارس
مسئول کمیته ملی شیر مدارس در ادامه از تاخیر در تخصیص اعتبارات شیر مدارس گله کرد و گفت: با گذشت پنج ماه از سال و برغم مکاتبات و پی گیری ها، هنوز سهم بودجه وزارت آموزش و پرورش برای شیر مدارس از محل هدفمندسازی یارانه ها اعلام نشده است.
مجاوری خاطرنشان کرد: شنیده ها حاکیست که امکان دارد اعتبار شیر مدارس برای فرهنگ سازی مصرف شیر در اختیار تعاون روستایی قرار گیرد حال آنکه وزارت آموزش و پرورش مناسب ترین مکان برای فرهنگسازی در این رابطه است.
وی با اشاره به اینکه بودجه شیر از دو محل تامین می شود، خاطرنشان کرد: یک محل ردیف بودجه عمومی کشور است که دولت در سال جاری بودجه خوبی را پیش بینی کرده و انتظار داریم بودجه سال 95 که 200 میلیارد تومان است کامل تخصیص داده شود و محل دوم بودجه هدفمندی یارانه ها است که سال گذشته، 400 میلیارد تومان بود اما تاکنون هیچ رقمی به این وزارتخانه اعلام نشده است.
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: اگر صرفا 200 میلیارد تومان امسال به برنامه شیر مدارس اختصاص داده شود توزیع شیر از 55 نوبت در سال گذشته به 20نوبت کاهش می یابد، اما اگر اعتبار از محل هدفمندی یارانه ها تخصیص یابد قادر خواهیم بود تا 70 نوبت شیر در بین دانش آموزان توزیع کنیم.
مجاوری گفت: در سال 91، 25 نوبت، در سال 92، 21 نوبت، در سال 93، 42 نوبت و در سال 94، 55 نوبت شیر در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.
وی گفت: با توجه به اینکه در فصل تابستان مصرف شیر پایین است، در جلسه ای با معاونان سازمان برنامه و بودجه، آموزش و پرورش پیشنهاد داده تا اعتبار مربوط به خرید شیر مدارس، زودتر در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد تا بتواند شیر را از کارخانجات لبنی با قیمت ارزان تر پیش خرید کند.
مسوول کمیته ملی شیر مدارس اضافه کرد: این اقدام از یک سو به نفع آموزش و پرورش و از سوی دیگر کمکی به کارخانجات تولیدی، دامدار و کشاورز است که از رکود فروش در تابستان خارج شوند.
وی با بیان اینکه در این طرح می توان شیر استریل که زمان ماندگاری دارد را از کارخانجات لبنی خریداری کرد، گفت: اکنون ظرفیت توزیع شیر 60 درصد استریل و 40 درصد پاستوریزه است و میانگین مبلغی که بابت شیر پاستوریزه در سال گذشته پرداخت شده 475 تومان و برای شیر استریل هر پاکت 530 تومان بوده است.
مجاوری خاطرنشان کرد: یکی از سیاست های آموزش و پرورش این بوده که از سال 92 ، عقد قرارداد و توافقنامه با کارخانجات به عهده کارگروه هر استان شامل نظارت بهداشتی، اجرایی و فنی گذاشته شود تا با در نظر گرفتن شرایط و ویژگی های هر منطقه شیر پاستوریزه یا استریل خریداری و در بین دانش آموزان توزیع شود.

* توزیع شیر مدارس از 15 مهرماه
مجاوری با بیان اینکه در گذشته توزیع شیر مدارس از آذر و دی ماه شروع می شد، افزود: با اقدامات انجام شده سال گذشته زنگ شیر در زمان بازگشایی مدارس به صدا درآمد و توزیع شیر نیز از 15 مهرماه در مدارس آغاز شد.
وی با اشاره به اینکه امسال نیز این روند ادامه دارد و دانش آموزان از 15 مهرماه شیر رایگان دریافت می کنند، اظهار داشت: از آنجا که بعد از عید نوروز به دلیل گرم شدن هوا و اینکه زمان کمتری دانش آموزان در مدرسه حضور دارند، باید سعی شود تا بیشترین نوبت شیر در فصل زمستان در بین دانش آموزان توزیع شود.
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: اگر دولت در این یک ماه باقیمانده تا سال تحصیلی جدید اعتبارات را در اختیار وزارتخانه قرار دهد می توانیم با 150 کارخانه شیر قرارداد بسته و از 15 مهرماه توزیع شیر در 105 هزار مدرسه را آغاز کنیم.

* آغاز فعالیت ستاد تغذیه رایگان مدارس از اواخر دهه 70
مسئول کمیته ملی شیر مدارس وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در اواخر دهه 70 با مطالعات و بررسی ها مشخص شد دانش آموزان برخی مناطق آموزش و پرورش به لحاظ رشد جسمی، سلامت و تامین بخشی از مواد غذایی با مشکل مواجه هستند، گفت: در همان سال ها برنامه ستاد تغذیه رایگان در مدارس اجرا شد.
مجاوری اظهار داشت: بعدها به تدریج و با توجه به محدودیت های اعتباری و سیاست های کلان دولت، برنامه تغذیه رایگان جمع شد اما در اوایل دهه 80، موضوع توزیع شیر رایگان بین دانش آموزان شروع شد.
وی افزود: با توجه به اینکه در برخی از مناطق محروم، روستایی و کم برخوردار دانش آموزان از لحاظ سلامت جسمی مشکلاتی داشتند شیر ابتدا به صورت آزمایشی توزیع شد و با توجه به رویکرد مناسب و استقبال از آن تا سال 85 توسط وزارت جهاد کشاورزی ادامه یافت.
مسوول کمیته ملی شیر مدارس ادامه داد: از این سال بر اساس مصوبه دولت، برنامه شیر مدارس در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت و از آن زمان به صورت جدی با تشکیل کمیته ملی شیر مدارس فعال شد.
مجاوری از وزارت جهاد کشاورزی، سازمان های غذا و دارو، برنامه و بودجه، حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان ملی استاندارد و بخش بهداشت محیط وزارت بهداشت و درمان به عنوان اعضای اصلی و فعال این کمیته نام برد.
وی با اشاره به اینکه از سال 85 تا 92 برنامه شیر مدارس بر اساس اصول آموزش و پرورش پیش رفت و هر سال بر تعداد جمعیت دانش آموزی تحت پوشش شیر رایگان افزوده شد، گفت: از سال 92 با استقرار دولت یازدهم، یکی از برنامه های اصلی رییس جمهوری و وزیر آموزش و پرورش حمایت از دانش آموزان به صورت میان وعده غذایی بود.
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش یادآورشد: با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سعی شد شیر باکیفیت و ارزش غذایی مناسب در اختیار دانش آموزان قرار گیرد به همین علت در سه سال گذشته کمتر موردی پیدا شده که در خصوص بحث شیر اعتراضی داشته باشند.

* ویتامین دی چاشنی شیر مدارس
مجاوری بیان داشت: با توجه به آمار وزارت بهداشت در برخی استان ها مبنی بر نیاز دانش آموزان به کلسیم و ویتامین دی، آموزش و پرورش با کارخانجات لبنی وارد مذاکره شد تا بدون در نظر گرفتن بحث قیمت شیر، ویتامین دی و ریزمغذی ها به شیر مدارس اضافه شود.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته در 25 استان شیر دارای ویتامین دی توزیع شد، افزود: بر اساس مطالعات، دانش آموزان 25 استان به دلیل کمبود کلسیم و ویتامین دی، مشکلات جسمی دارند زیرا به دلیل یک فرهنگ رایج و اشتباه اغلب دانش آموزان بدون خوردن صبحانه به مدرسه می روند.
مسوول کمیته ملی شیر مدارس ادامه داد: در دستورالعمل ویژه، اعلام شده که مصرف شیر باید بین ساعت اول و دوم تفریح دانش آموزان باشد.

* احصا ظرفیت های اقتصادی آموزش و پرورش
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: آموزش و پرورش از نظر نیروی انسانی، فضاهای آموزشی و ورزشی سرمایه دار است اما باید بررسی کرد که آیا توانسته از این ظرفیت استفاده کند؟
مجاوری افزود: هنرستان های کشاورزی با دارا بودن صدها هزار هکتار زمین و ماشین آلات می تواند به چرخه شیر مدارس کمک کند.
وی بیان داشت: وظیفه آموزش و پرورش تعلیم و تربیت است اما می توان ظرفیت های بالقوه این وزارتخانه را بالفعل کرد، از این رو کارگروه تامین منابع درآمدی آموزش و پرورش تشکیل و 140 فرصت اقتصادی احصا شده است.
مجاوری یکی از ظرفیت های موجود را هنرستان های کشاورزی دانست و گفت: به دنبال سرمایه گذاری با بهره گیری از این ظرفیت هستیم تا با استانداردسازی فضاهای آموزشی، تربیتی در هنرستان های کشاورزی، آموزش های مهارتی و حین تولید را به دانش آموزان ارایه دهیم.
وی خاطرنشان کرد: از آنجا که اغلب دانش آموزان اطلاع کافی از مهارت ها و حرفه ها ندارند، با کارخانجات و شرکت های تولیدی توافق شده تا با تبلیغ برندهای خود در مدارس نسبت به معرفی صنایع و تولیدات داخلی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارند.
مجاوری افزود: آموزش و پرورش حدود دو هزار فضای ورزشی، 200 درمانگاه و 250 مرکز رفاهی دارد که در نظر است این مراکز با کارخانجات تولیدی وارد مذاکره شوند تا هم آنها محصولات و تولیدات خود را معرفی کنند و هم آموزش و پرورش از مزایای این اقدام بهره مند شود.
فراهنگ**1883**1027

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking